صرافی ارز دیجیتال

صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ | بررسی تفاوت های آن ها

صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ ، امروزه با علاقه مند شدن بیشتر افراد به حوزه ارز های دیجیتال، صرافی های متعددی به وجود آمده است. بعضی از کاربران همیشه در دنیایی رمز ارز ها برای خود سوالات متعددی دارند. در این مقاله نیز تصمیم گرفتیم تا به یکی دیگر از سوالات در دنیای رمز ارز ها پاسخ بدهیم. شاید تا به حال نام متمرکز و غیر متمرکز به گوشتان خورده باشد اما معنی آن را ندانید. امروز ما در این مقاله قصد داریم تا درباره صرافی های متمرکز و غیر متمرکز با شما عزیزان صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

صرافی چیست؟

از آنجایی که خرید و فروش ارز های دیجیتال به صورت آنلاین است و در بستر اینترنت انجام می شوند، نیاز به یک پلتفرم آنلاین دارند. صرافی های دیجیتال آمده اند تا خرید و فروش رمز ارز ها را ساده تر کنند. شما می توانید در صرافی اقدام به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید. این موضوع سبب می شود تا شما نسبت به هر نیاز دیگری بی نیاز شوید. برای اینکه بتوانید یک صرافی مورد اطمینان برای خرید و فروش رمز ارز های خود انتخاب کنید نیاز است تا به چند نکته همچون: امنیت، اعتبار و… توجه کنید. در ادامه همراه ما باشید تا ابتدا کمی درباره امنیت و اعتبار گفتگو کنیم و سپس به سراغ موضوع اصلی یعنی تفاوت های صرافی متمرکز و غیر متمرکز برویم.


در هنگام انتخاب یک صرافی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همانطور که گفتیم در نظر داشتن دو نکته امینت و اعتبار در انتخاب صرافی بسیار مهم است. البته لازم به ذکر است نکاتی دیگری هستن که در نظر داشتن آن ها نیز مهم می باشند اما دو نکته ذیل بسیار مهم تر می باشند. در ادامه درباره امنیت و اعتبار بیشتر گفنتگو خواهیم کرد. همراه ما باشید.

  1. امنیت:

زمانی که امنیت یک صرافی بالا باشد شما قطعا با امنیت بالا می توانید خرید های خود را انجام دهید و یا رمز ارز های خود را بفروشید. به دلیل اینکه گاهی شما مقداری از رمز ارز های خود را در صرافی ذخیره می کنید، مهم است که صرافی انتخابی شما امنیت داشته باشد.

  1. اعتبار:

زمانی که یک صرافی معتبر باشد، قطعا امنیت نیز دارد. اعتبار یک صرافی به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید به آن صرافی اعتماد کنید و رمز ارز های خود را در انجام ذخیره و یا اقدام به خرید و فروش آن ها کنید.


هشدار:centralized-exchange-vs-decentralized-exchange

متاسفانه به دلیل وجود تحریم های کشور آمریکا علیه ایران، بیشتر صرافی های دیجیتال ای پی کاربران ایرانی را مسدود کرده اند و اگر شما با حساب کاربری ایرانی اقدام به تاسیس حساب کنید چندی بعد حسابتان بسته خواهد شد. این امر سبب می شود تا قبل از اینکه بخواهید در یک صرافی حساب کاربری ایجاد کنید، حتما یک وی پی ان و یا وی پی اس فعال کنید. فعال نمودن وی پی ان و یا وی پی اس به شما کمک می کند تا ای پی شما تغییر کند و متوجه کشور شما نشوند.


صرافی متمرکز چیست؟

صرافی متمرکز به این معنی است که یک فرد وجود دارد تا بر روی تراکنش ها و همچنین معاملات نظارت داشته باشد. دقیقا همانند بانک. زمانی که شما بانک می روید تعدادی اپراتور مشاهده می کنید که برای انجام یک سری از کارها مانند انجام تراکنش ها و یا انجام معاملات در انجا حضور دارند. به صورت کلی می توان تنها این تعریف را برای صافی های متمرکز نمود.

در حال حاضر صرافی های مختلفی وجود دارند که به صورت متمرکز در حال فعالیت هستند. در ادامه همراه ما باشید تا با تمامی صرافی های متمرکز آشنا شوید.


معرفی صرافی های متمرکز

  1. صرافی بیتفینکس

صرافی بیتفینکس در سال 2012 در هنگ کنگ چین توسط شرکت آی فینکس تاسیس شد. شما می توانید همانند دیگر صرافی های ارز دیجیتال در این صرافی اقدام به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید. توجه داشته باشید که این صرافی ای پی های کشور ایران را مسدود کرده است و به این علت کاربران ایرانی نمی توانند به راحتی از این صرافی استفاده کنند همانطور که در ابتدا گفتیم برای استفاده از این صرافی شما نیاز به وی پی ان و یا وی پی اس دارید. این صرافی از رمز ارز هایی همانند: بیت کوین، اتریوم، ریپل و… پشتیبانی می کند. همانطور که می دانید صرافی بیتفینکس یک صرافی متمرکز می باشد.

  1. صرافی بیترکس

بیترکس یکی از بزرگ ترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال می باشد. شما می توانید در این صرافی به صورت خیلی ساده اقدام به خرید و فروش ارز های دیجیتال کنید. در نظر داشته باشید که این صرافی نیز کاربران ایرانی را مسدود کرده است و به این علت برای استفاده از این صرافی نیز باید وی پی اس و یا وی پی ان داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  آموزش تصویری ثبت نام و کار در صرافی چنجلی

صرافی متمرکز بیترکس از 190 ارز دیجیتال به صورت مستقیم پشتیبانی می کند. شما می توانید در این صرافی به راحتی اقدام به ذخیره رمز ارز های مختلف کنید و همچنین آن ها را خرید و فروش کنید. متاسفانه چند سال پیش ایین صرافی حساب تعدادی زیادی از کاربران ایرانی را مسدود کرد که این موضوع با شکایت کاربران رو به رو شد.


صرافی غیر متمرکز چیست؟

صرافی غیر متمرکز دقیقا بر عکس صرافی متمرکز می باشد. اگر در خاطرتان باشد در صرافی متمرکز تراکنش ها و معاملات توسط یک فرد کنترل می شود و برای انجام معاملات نیاز به ایجاد یک حساب کاربری بود اما در صرافی های غیر متمرکز سیستم به صورت همتا به همتا کار خواهد کرد. همتا به همتا در این قسمت به معنی کاربر به کاربر می باشد و تنها معامله بین دو کاربر انجام می شود. به صورت کلی در صرافی غیر متمرکز هیچ شخص واسطی وجود ندارد.

در حال حاضر نیز صرافی های غیر متمرکز زیادی در حال فعالیت می باشند. شما می توانید در ادامه با صرافی های غیر متمرکز آشنا شوید. همراه ما باشید.


معرفی صرافی های غیر متمرکز

  1. صرافی بایننس

بایننس همانطور که می دانید بهترین و مشهور ترین صرافی ارز های دیجیتال می باشد. شما می توانید در صرافی بایننس به راحتی اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید. صرافی بایننس به شما این امکان را می هد که خرید و فروش رمز ارز های خود را با ویژگی و امکانات مختلف انجام دهید. شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. صرافی بایننس از رمز ارز های زیادی پشتیبانی می کند. اگر به دنبال یک صرافی معتبر غیر متمرکز هستید بهتر است این صرافی را انتخاب کنید زیرا تا به حال نارضایتی از سوی کاربران نسبت به این صرافی دیده نشده است. متاسفانه صرافی بایننس از جمله صرافی هایی است که کاربران ایرانی را مسدود کرده است و این موضوع سبب می شود تا در هنگام استفاده حتما از وی پی ان و یا وی پی اس استفاده کنیم.

اگر صرافی بایننس حساب کاربری شما را به علت ایرانی بودن مسدود کرد، نگران نباشید زیرا می توانید به راحتی آن را مجدد بازگردانی کنید و دارای حسابتان را خالی کنید. تا به حال برای کاربران زیادی این اتفاق افتاده است که کاربران با انجام اقدامات به موقع نسبت به رفع این مشکل پرداختند.

تا به این قسمت شما با صرافی متمرکز و غیر متمرکز آشنا شدید حال به سراغ بیان تفاوت های صرافی متمرکز و غیر متمرکز خواهیم رفت. در ادامه همراه ما باشید.


تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

تا به این قسمت هماطنور که خواندید متوجه شدید که صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست حال به سراغ تفاوت این دو صرافی خواهیم رفت در ادامه همراه ما باشید.

قطعا صرافی های متمرکز تفاوت هایی را نیز نسبت به هم دارند. در این قسمت ما در نظر داریم تا نسبت به بیان این تفاوت ها بپردازیم.

  1. امنیت:

همانطور که می بینید در این قسمت امنیت باز هم حرف اول را می زند. در صرافی های متمرکز رمزارز های شما برای مدت طولانی در حساب صرافی ذخیره نمی شود. این موضوع به شما در قبال حفظ سرمایه تان کمک می کند زیرا به این علت دیگر هکران نمی توانند با حمله به صرافی سرمایه چندین هزار سرمایه گذار را غارت کنند. تا به حال صرافی های متمرکز زیادی مورد حمله هکران قرار گرفته است زیرا هکران می توانند با حمله به صرافی های متمرکز اقدام به برداشت سرمایه های زیادی کنند.

  1. کارمزد:

متاسفانه در صرافی های متمرکز برای هر تراکنش مقداری کارمزد برداشته می شود. اما ذرصد کارمزد در صرافی های غیر متمرکز ثابت است. تقریبا می توان گفت که کارمزد در صرافی های غیر متمرکز کم و ناچیز می باشد اما در صرافی های متمرکز تقریبا این مقدار زیاد است.

  1. حق مالکیت رمز ارز ها:

در صرافی های غیر متمرکز مالیکت رمز ارز ها با کاربر ( صاحب رمز ارز ) می باشد اما در صرافی های متمرکز رمز ارز ها در اختیار صرافی می باشد و با پیدا شدن خریدار پول ها جا به جا می شوند. می توان گفت که این موضوع در صرافی های متمرکز اشتباه است اما در صرافی های غیر متمرکز درست و بی نقص می باشد.

  1. نقدینگی:

نقدینگی در صرافی های متمرکز بیشتر از صرافی های غیر متمرکز می باشد. از دیگر تفاوت های صرافی متمرکز و غیر متمرکز می توان به این گزینه اشاره کرد.

ممنون از اینکه تا پایان ” صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن