معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ | عملکرد و ویژگی های ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ ،ارزدیجیتال یا Cryptocurrency را میتوان گونه جدیدی از پول دانست که تحت شبکه بلاک چین توسعه پیدا کردهاند.به عبارتی  ارز دیجیتال شکلی منحصر به فرد از پول دیجیتال می باشد که بر اساس علم رمزگذاری به وجود آمده است.

این واژه انگلیسی رمز ارز از دو عبارت crypto‌ به‌معنای رمز و currency به‌معنای ارز تشکیل‌شده‌است.

همچنین می توان اینگونه بیان کرد : کریپتوکارنسی‌ها در‌حقیقت نوعی پول اینترنتی هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری) رمزگذاری می‌شوند و تمام ویژگی‌های پول‌های رایج را بجز ماهیت فیزیکی دارا هستند. می‌توان آنها را با ارزهای دیگر مبادله کرد، با آنها تراکنش‌های مالی انجام داد، و برای خرید کالا و خدمات از آنها استفاده کرد.

ارزهای دیجیتال بر روی تکنولوژی دفتر کل توزیع شده ایجاد شده اند ،که تکنولوژی بلاکچین یکی از محصولات این فناوری محسوب می شود.

اکثر ارزهای دیجیتال از شبکه بلاکچین استفاده می کنند.که استفاده از بلاکچین باعث شده است این ارزهای دیجیتال ویژگی هایی مثل:غیرمتمرکز بودن،شفافیت و غیرقابل تغییر بودن داشته باشند.تا انتهای مقاله ارز دیجیتال چیست؟ همراه ما باشید .

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست
معرفی ارز دیجیتال و خصوصیات آن

بسیاری از سایت ها برای اشاره به ارزهای رمزنگاری‌شده (Cryptocurrency) از نام‌های زیر نیز استفاده می‌کنند:

  • ارز رمزپایه
  • کریپتوکارنسی‌
  • ارز دیجیتال
  • رمزارز
  • ارز رمزی

اما در واقع ارزهای دیجیتال دسته گسترده‌ای از ارزها هستند و ارزهای رمزنگاری شده به عنوان زیردسته این ارزها محسوب می‌شوند.قابل ذکر است کریپتوکارنسی‌ خود دارای دو دسته توکن (Token) و کوین (Coin) است، اساسی‌ترین تفاوت این دو این است که توکن‌ها دارای بلاک‌چین اختصاصی نیستند و بر پایه یک بلاک‌چین دیگر همانند اتریوم (ethereum) ایجاد می‌شوند، اما کوین‌ها بلاک‌چین اختصاصی خود را دارند. با این حال برخی از افراد هستند که این دو مفهوم را برای ارزهای مختلف بکار می‌برند.

از نظر بسیاری از افراد بیت کوین اولین ارز دیجیتال یا رمز ارزی می باشد که در سال 2009 استخراج شده است.ارزهای دیجیتال در پاسخ به دو مشکل “اعتماد به شخص سوم “و ” دوباره خرج کردن ” به وجود آمد.بیت کوین به عنوان اول ارز دیجیتال به وجود آمده توانست این مشکل را حل کند.زیرا دیگر نیازی به افراد،گروه ها و یا سازمان و اداره خاصی برای منتقل کردن یا دخیره کردن پول و دارایی نیست.

ارزهای دیجیتال با گذشت زمان مشکلات متفاوتی را حل کردند.مثلا اتریوم با هدف اجرای قرار داد هوشمند معرفی شد.در حال حاضر توکن های زیادی روی بستر ارزدیجیتال هایی مثل اتریوم ،ایاس و ترون ایجاد شده اند که با استفاده از قدرت بلاکچین اصلی تراکنش انجام می دهند.


ویژگی ها و تفاوت ارزهای دیجیتال با پول های معمولی

مهم‌ترین ویژگی ارزهای  دیجیتال  عملکرد غیرمتمرکز  آن ها است. یعنی تحت کنترل هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی نمی باشد.بنابراین دیگر اثری از دخالت دولت‌ها در مدیریت پروژه‌های  بلاک‌چین نمی باشد. شبکه بلاک‌چین، شبکه‌ ی گسترده ای است که ارزهای دیجیتالی در  آن تبادل می‌شوند.

دومین ویژگی ارزهای دیجیتال و تفاوت آن با پول معمولی این است که تراکنش هارا نمی توان برگشت داد.یعنی اگر ارز دیجیتالی را انتقال دهید و تراکنش شما انجام شود،دیگر قادر به بازگرداندن آن نخواهید بود.اما در مورد پول های معمولی شما اگر به حساب شخص دیگر اشتباها پولی واریز کنید با مراجعه به بانک و پیگیری قضایی می توانید آن را برگشت دهید .اما در مورد ارزهای دیچیتال امکان ندارد مگر اینکه خود گیرنده آن را برگشت دهد.

بیشتر بخوانید:  کینگ مانی چیست؟ | آیا رمزارز KingMoney کلاهبرداری است؟ 😳

سومین خصوصیت ارزهای دیجیتال ناشناس بودن است.به این معنی که آدرس کیف پول شما شامل اطلاعات هویتی شما نمی شود.

چهارمین تفاوت ارزهای دیجیتال  این است که با استفاده از ارزهای دیجیتال می توانیم به هر نقطه ای از دنیا پول ارسال کنیم .محدودیت مرزی برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

پنجمین ویژگی میزان امنیت ارزهای دیجیتال است.با استفاده از سیستم کلید خصوصی و عمومی،کنترل دارایی کاملا در اختیار خود شخص می باشد.و اخرین تفاوت این است که ارزهای دیجیتال برخلاف پول های رایج در انحصار شخص یا نهاد خاص نیستند.یعنی اشخاص قادرند بدون نیاز به کسب اجازه از کسی تراکنش انجام دهند.


ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجیتال از روش های متعددی برای انجام دادن تراکنش ها استفاده می کنند.مثلا بیت کوین از روش اثبات کار بهره می گیرد .در روش اثبات کار ماینرها تراکنش هارا تایید می کندد.

این روش های متعدد در شبکه بلاکچین که به اسم الگوریتم اجتماع معرفی می شود،شیوه به تفاهم رسیدن مشارکت کنندگان در شبکه را در خصوص تایید کردن یا تایید نکردن یک تراکنش مشخص می کنند.

تراکنش های ارزهای دیجیتال به شیوه یک به یک یا p2p انجام می شود و بخاطر این شیوه نیاز به واسطه کاملا از بین می رود. وظیفه نظارت داشتن روی شبکه و ایجاد امنیت کافی بر عهده نود ها قرار می گیرد.مثلا در بیت کوین این وظیفه به عهده ماینر ها است. در ایاس و ترون درباره تعیین نودها رای گیری می کنند.در شبکه های اثبات سهام هر شخصی که قسمتی از کوین هایش را در شبکه به شکل سهام قفل کرده باشد می توانند برای تراکنش ها تصمیم بگیرد.


ارزهای دیجیتال چگونه تولید می شوند

ارزهای دیجیتال به روش ماینینگ یا استخراج کردن از طریق روش ها و محاسبات سخت رایانه ای تولید می شوند.ماینرها با ایجاد کردن هر بلاک و اضافه کردن آن به شبکه بلاکچین کار خود را انجام می دهند.برای استخراج  ارزهای دیجیتال به کامپیوترهای پیشرفته و قدرتمند نیاز است.همچنین این کار برق زیادی مصرف می کند.که البته این مصرف برق بالا به دغدغه ماینرها تبدیل شده است.


معرفی ارزهای دیجیتال معروف

برای معرفی تعدادی از ارز های معروف دیجیتال،میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  1. بیت کوین
  2. اتریوم
  3. ریپل
  4. لایت کوین
  5. بیت کوین کش

علت محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال بخاطر پر افت و خیز بودن بازارشان، تکنولوژی بکار رفته در آن ها و همچنین بخاطر اینکه قابلیت برآورده کردن ایده های بزرگ کاربران را داشت بین مردم جهان با سرعت زیاد محبوب شد.

ارزهای دیجیتال بخاطر اینکه تازه شروع به کار کرده اند و سابقه طولانی ندارند ،بازاری بسیار پر افت و خیز و پر نوسان دارند.این نوسان ها منجر به سود های چند صددرصدی و ضررهای چند ده درصدی می شوند.

تکنولوژی بکار رفته در ارزهای دیجیتال فناوری رمز گذاری است .که به دلیل پایه ریاضی آن امکان تقلب و تخلف را بسیار سخت و غیرممکن کرده است.

همچنین بخاطر از بین بردن واسطه ها باعث شده ارزهای دیجیتال طرفداران زیادی پیدا کند.

ممنون که تا پایان مقاله” ارز دیجیتال چیست؟ “با ما همراه بودید .


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

عاطفه قاضی حصاری

دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن