زوم ارز پدیا

هش ریت چیست؟ | تعریفی ساده درباره هش ریت

نرخ هش یا هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) واحدی برای اندازه گیری سرعت استخراج یک دستگاه ماینر است. در واقع  به سرعت حل هش، توسط دستگاه ماینر گفته می شود . در ازای این حل مساله پاداشی به صورت واحد ارز دیجیتالی مد نظر ، دریافت می کند. برای موفقیت در استخراج ، سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ماینر در تلاش است تا سؤالی را حل کند و بلاکی را به زنجیره بلاک ها اضافه کرده و پاداش ها را قبل از هر کس دیگری بدست آورد. پاسخ های بیشتر پیشنهاد شده در کوتاهترین زمان ، شانس حل آن بلوک را افزایش می دهد. عناوین مطلب هش ریت به شرح ذیل است:


[sta_anchor id=”تابع-هش-رمزنگاری-چیست؟” unsan=”تابع هش رمزنگاری چیست؟” /]

تابع هش رمزنگاری چیست؟

یک تابع  هش تابعی است که اطلاعات را فشرده می کند. توابع هش در بسیاری از قسمتهای رمزنگاری برای تبدیل داده های با یک اندازه های متفاوت به  داده هایی با اندازه ثابت استفاده می شود. به این عمل یعنی تاثیر تابع هش روی داده ها و تبدیل به داده های با مقدار ثابت هشینگ یا هش کردن می گویند.

بیشتر بخوانید: تابع هش و هشینگ چیست؟ ( Hashing , Hash )

توابع هش رمزنگاری برای پردازش  ترکنش های رمزارزی ایده آل هستند. آنها امن هستند و به طور گسترده ای در برنامه های امنیتی اطلاعات شامل احراز هویت ، امضاهای دیجیتال و کدهای تأیید صحت پیام استفاده می شوند. در زمینه استخراج ارز دیجیتال  ، هش محاسبه یا “حدس زدن”  جواب حل یک بلوک است. میزان هش می تواند افزایش یا کاهش یابد.

برای استخراج یا ماینیگ بیت کوین ، بلاک هایی که تراکنش کرده و تایید شده هستند باید قبل از اضافه شدن در زنجیره بلاک چین ، روی انها هش انجام شود.

هش ریت یا همان نرخ هش یا با اصلاحی دیگر هش پاور یا قدرت هش در شبکه بیت کوین ، اهمیت فراوانی دارد. به بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم.

توجه داریم که  مفهوم نرخ هش در تمامی ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. در اینجا به علت پر طرفدارتر بودن بیت کوین مفهوم هش ریت  را در بیت کوین بررسی می کنیم .


[sta_anchor id=”هش-ریت-یا-نرخ-هش-چیست؟” unsan=”هش ریت یا نرخ هش چیست؟” /]

هش ریت یا نرخ هش چیست؟

مقدار قدرت مصرفی شبکه بیت کوین برای عملکرد دائمی خود ، توسط واحد و معیار اندازه گیری هش ریت مشخص می شود. یعنی برای اینکه بلاک‌ها در مدت‌زمانی ده دقیقه‌ای ، ایجاد یا پیدا شوند ، چه میزان قدرت هش لازم است

در این شبکه ، برای پیدا کردن بلاک‌ها از محاسبات پیچیده ریاضی استفاده می شود و این امر باعث مصرف انرژی می شود و اندازه گیری  این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش انجام می ‌شود.

در شبکه بیت کوین هر بلاک دوبخش اصلی  دارد :

  • بدنه بلاک که شامل تعدادی تراکنشاست
  • هدر بلاک (Block Header) یا سربرگ که شامل یک سری اطلاعات خلاصه درباره آن بلاک است.
[sta_anchor id=”عدد-نانس-nonce-یا-هدف-موقتی:” unsan=”عدد نانس (nonce) یا هدف موقتی:” /]

عدد نانس (nonce) یا هدف موقتی:

عددی دلخواه که توسط ماینر به صورت مداوم تغییر می کند و با تغییر در  آن هش هدر بلاک هم عوض می شود تا وقتی  که این هش از Target یا هدف تعیین شده توسط شبکه مقدار کوچکتری داشته باشد و بلاک به اصطلاح استخراج شود. هدف موقتی همیشه با یک صفر شروع  و هر بار که ماینر به هش موردنظر برسد، بالاتر خواهد رفت.

بیشتر بخوانید:  خرید کالا با بیت کوین توسط کارت های اعتباری embily

در عدد نانس یا هدف موقتی ، شانس رسیدن به هش یا هدف مورد نظر که خود با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار پایین است. برای همین  ماینرتعداد  دفعات زیادی ، تغییر در میزان عدد نانس را تکرار می‌کند تا در نهایت موفق شود.

به  این تکرار در عوض کردن مقدار عدد نانس در واحد زمان ثانیه ، نرخ هش یا قدرت هش می گویند. به عبارتی دیگر تعداد حدس های عدد نانس یا هدف موقتی یک ماینر  را هش ریت یا قدرت هش می گویند. به این مسیر،  استخراج بیت گفته می شود.


[sta_anchor id=”هش-ریت-چگونه-اندازه‌گیری-می‌شود-و-واحد-آن-چیست؟” unsan=”هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟” /]

هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟

واحد هشت ریت یا نرخ هش ، هش بر ثانیه H/s می باشد که برای محاسبه نرخ هش در هر ثانیه به کار می رود .واحد های اندازه گیری هش ریت

هش ریت نیز دارای واحدهای کوچکتر و بزرگتر است.

در زیر واحد های مختلف هش ریت آورده شده است.

1 KH/s یا یک کیلوهش بر ثانیه: یک هزار هش بر ثانیه

1 MH/s یا یک مگاهش بر ثانیه: یک میلیون هش بر ثانیه

1 GH/s یا یک گیگاهش بر ثانیه: یک میلیارد هش بر ثانیه

1 TH/s یا یک تراهش بر ثانیه: یک تریلیون هش بر ثانیه

1 PH/s یا یک پتاهش بر ثانیه: یک کوادریلیون هش بر ثانیه

1 EH/sیا  یک اگزاهش بر ثانیه:  یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه

1 ZH/sیا  یک زتاهش بر ثانیه:  یک سکستیلیون هش بر ثانیه

1 YH/sیا  یک یوتاهش بر ثانیه:  یک سپتلیون هش بر ثانیه

بر اساس اندازه های بالا می توان فهمید که :

یک مگاهش بر ثانیه معادل 1,000 کیلوهش بر ثانیه است.

یک گیگاهش معادل 1,000 مگاهش بر ثانیه یا 1,000,000کیلوهش برثانیه است.

یک تراهش معادل 1,000 گیگاهش بر ثانیه یا 1,000,000مگا هش برثانیه است یا 1,000,000,000 کیلوهش برثانیه است.

این رشته را می‌توان تا بی‌نهایت نوشت…

[sta_anchor id=”یک-اگزا-هش-ماینر:” unsan=”یک اگزا هش ماینر:” /]

یک اگزا هش ماینر:

رقمی است که قدرت محاسبه و پردازش یک دستگاه ماینر در شبکه را نمایش می دهد. برای مثال اگر دستگاه ماینری 50 اگزا هش بر ثانیه باشد، یعنی دستگاه  قدرت محاسبه این مقدار را در ثانیه دارد.


[sta_anchor id=”هش-ریت-و-توزیع-فعلی-شبکه-بیت-کوین-چه-میزان-است؟” unsan=”هش ریت و توزیع فعلی شبکه بیت کوین چه میزان است؟” /]

هش ریت و توزیع فعلی شبکه بیت کوین چه میزان است؟

توزیع هش ریت شبکه بیت کوین در میان استخرهای استخراج بزرگ در تاریخ14 مارچ 2020 :

هش ریت و بیت کوین

 

نرخ هش فعلی بیت کوین پنجاه اگزاهش بر ثانیه است؛ این میزان با اضافه شدن تعداد ماینرها در سختی‌های بالاتر، با افزایش مواجه خواهد شد.

نمودار هش ریت


[sta_anchor id=”هش-ریت-پاداش-ماینرها-و سختی” unsan=”هش ریت، پاداش ماینرها و سختی” /]

هش ریت، پاداش ماینرها و سختی

سه مورد هش ریت ، پاداش ماینرها و سختی کاملا مرتبط با هم هستند.می توان گفت:  با بالا رفتن سختی شبکه، قدرت هش بیشتری برای ماینیگ بلاک ها لازم است.

ماینینگ هر بلاک برای رسیدن به پاداش آن بلاک به ماینر ها انجام می شود. در حال حاضر، این پاداش 12.5  بیت کوین برای ماینیگ هر بلاک به ماینرها داده و بین آنها تقسیم می شود.

تذکر:  پاداش بلاک هر چهار سال یکبار در اتفاقی که هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج نام دارد، به نصف کاهش پیدا می کند.

با افزایش تعداد ماینرها، سختی شبکه بالاتر می رود و در نتیجه قدرت هش موردنیاز برای ماین کردن هر بلاک بیشتر می شود. در واقع تعداد حدس ها برای حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی  یا معمای ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

معصومه گودرزی

کارشناس ارشد ریاضی|تکنسین شبکه|مولف کتاب های اموزشی|مدرس دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی|پژوهشگر در مورد ارزهای دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن