اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در جهان

جذب ۱۳۱.۱میلیون دلار سرمایه فقط در دو هفته

جذب ۱۳۱.۱میلیون دلار سرمایه فقط در دو هفته، افزایش ۱۰۰درصدی ارزش رمزارزها: آیا بازار رمزارزها صعودی می شود؟

بازار رمزارز در ابتدای سال ۲۰۲۳ چندان تعریفی نداشت و به‌عنوان نمونه شاهد بدهی معوقه DCG بودیم؛ ولی بیت‌کوین و اتریوم دوباره به روند صعودی‌شان برگشته‌اند. حتی با وجود تلاش‌های بانک مرکزی امریکا برای کاستن از سرعت افزایش نرخ‌ها، آلت‌کوین‌ها نیز رشد نسبتاً راضی‌کننده‌ای را تجربه کرده‌اند. هیچ‌کس رویداد قوی سیاهی که برای DCG اتفاق افتاد را از خاطر نبرده است. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران می‌دانند این رویداد اتفاقی نبوده است و اقتصاد امریکا در آستانۀ رکود است.  بی‌شک عوامل فوق بر رمزارزها نیز اثر خواهند گذاشت؛ بنابراین سرمایه‌گذاران باید هوشیارانه تصمیم بگیرند.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاران نهادی نیز دست به تحرکات جدیدی زده‌اند. هنوز آمار دقیقی دربارۀ میزان جذب سرمایه توسط پروژه‌های رمزارزی در سال جدید گردآوری نشده است؛ اما طبق همین آمار ناتمام، در دو هفتۀ نخست از سال ۲۰۲۳، پروژه‌های رمزارزی حدوداً ۲۰ کمپین تأمین سرمایه برگزار کرده‌اند و موفق‌شده‌اند سرمایه‌ای به ارزش تقریبی ۱۳۱میلیون دلار جذب کنند. در این مقاله، برخی از شرکت‌ها و گروه‌های را بررسی می‌کنیم که در سال جدید، موفق‌ شده‌اند سرمایۀ هنگفتی را جذب کنند.

اولین نمونه AirCarbon است. فرایند تأمین مالی این شرکت برعهدۀ TRIREC بود. TRIREC در تاریخ ۴ ژانویه، تأمین مالی سری بی را برای AirCarboon انجام داد که نتیجۀ آن جمع‌آوری ۱۵میلیون دلار سرمایه بود. این صرافی سنگاپوری با بهره‌گیری از ساختار بلاکچین، اعتبارات خرید زغال را به اوراق بهادار تبادل‌پذیر و معاوضه‌شدنی تبدیل می‌کند. با استفاده از خدمات AirCarbon، کاربران نه‌تنها از آخرین قیمت‌های بازار مطلع می‌شوند، بلکه می‌توانند کربن‌هایشان را مبادله و وجوه آن را به‌صورت آنی دریافت کنند.

 دومین مثال شرکت The Easy Company است. در تاریخ ۱۰ ژانویه، این شرکت توانست در دورۀ سرمایۀ‌پذیری اولیه‌اش، از محل سرمایه‌گذاران نهادی، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاران فرشته Web3T،  مبلغ ۱۴.۲میلیون دلار سرمایه جذب کند.  این شرکت همزمان با اعلام عمومی سرمایه‌پذیری‌، نسخۀ بتای Easy کیف‌پول رمزارزی‌اش را نیز در معرض عموم قرار داد. کیف‌پول یادشده مجهز به برخی از ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی است.

سومین مثال CyberX است. این شرکت در زمینۀ بازارسازی (مارکت میکر) فعالیت می‌کند. در تاریخ ۱۳ ژانویه، شرکت مذکور موفق شد از Foresight Venture، مبلغ  ۱۵ دلار سرمایه‌گذاری راهبردی را جذب کند.

 علاوه بر نمونه‌های بالا، شرکت‌های دیگری نیز در جذب سرمایۀ اولیۀ موفق بوده‌اند که از جمله آنها می‌توان به Sortium، شرکت سرگرمی فعال در حوزۀ وب 3، پروتکل دی‌فای Qusar و کیف چندامضایی MSafe اشاره کرد. بنابراین چنان که پیداست، در دو هفتۀ نخست ۲۰۲۳، جریان سرمایه بیشتر معطوف به بازارسازها، کیف‌پول‌ها و برنامه‌های بلاکچینی بوده است.

حال سرمایه‌گذاران خُرد را بررسی می‌کنیم. در حال حاضر بازار رمزارزها مجدداً رونق گرفته است و جریان تبادل بیتکوین(Exchange netflow) مثبت شده است. آمارها حاکی از آن‌اند که: از یک سو، تحولات عمدۀ بازار تمام شده است و سرمایه‌گذاران باقی‌مانده بیشتر از بقیه به رمزارزها «وفادارند»؛ از سوی دیگر، طی ماه قبل جریان تبادل بیتکوین در اکثر روزها منفی بود؛ بنابراین اعتماد سرمایه‌گذاران به بیتکوین هنوز کاملاً احیا نشده است و بازار مشخصاً در وضعیت صعودی قرار ندارد.

در ۱۰ ژانویه آدرس‌های فعال بیتکوین شدیداً افزایش یافت و تا به امروز، غالباً روند صعودی‌اش را حفظ کرده است. این اتفاق باعث امیدواری عده‌ای شده است؛ زیرا در سال ۲۰۲۰، پیش از صعودی شدن بازار بیت‌کوین نیز شاهد رشد ناگهانی مشابه‌ای بودیم. اما نباید به تکرار وضعیت سال ۲۰۲۰ امیدوار بود؛ زیرا وضعیت اقتصاد کلان امروز با آن دوران کاملاً متفاوت است.

علاوه بر کوین های رایج، بازار‌های دی‌فای، به‌ویژه Lido، نیز مجدداً در حال رونق‌گرفتن‌اند. در ژانویه، پلتفرم لیکویید استیکینگ Lido از MakerDAO پیشی گرفت و از لحاظ سرمایۀ قفل‌شده تبدیل به برترین پلتفرم دی‌فای شد. همچنین توکن آن LDO در ۳۰، رشد فوق‌العادۀ ۱۰۸.۴۲درصدی را تجربه کرد. ضمناً دیگر توکن‌های مرتبط با آن، از جمله FXS، RPL، ANKR، FIS و PSTAKE، نیز با شدت و ضعف، شاهد رشد قیمت‌هایشان بوده‌اند.

منبع: DefiLlama
منبع: DefiLlama
منبع: CoinEx
منبع: CoinEx

در بازار رمزارزها، دارایی‌های رایج و همچنین آلت‌کوین‌های برخی از بخش‌ها در حال رشدند؛ بنابراین با برخی از نشانه‌های صعودی ‌شدن بازار مواجه‌ایم. در عین حال، بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی و بانک‌ها با دیدۀ تردید به آینده اقتصاد بین‌المللی می‌نگرند. بسیاری از شرکت‌ها دست به تعدیل نیروی گسترده زده‌اند؛ اما رکود اقتصادی امریکا حداقل از نظر آماری چندان بد به نظر نمی‌رسد.

با همۀ این اوصاف، باید در پی راهی برای برون‌رفت از بحران باشیم. نوسان‌های بازار خرسی به پایان رسیده‌اند. اگر رشد دی‌فای ادامه پیدا کند، ممکن است در بازار گاوی بعدی تبدیل به اهرم قدرتمندی بشود. وضعیت هنوز مناسب است و سرمایه‌گذاران می‌توانند با برنامه‌ریزی راهبرد مناسبی برای آینده بیافرینند. همچنین برای کاستن از خطر سرمایه‌گذاری، می‌توانند به اقدامات گوناگون دست بزنند؛ به‌عنوان مثال می‌توانند به با آلت‌کوین‌ها و کوین های رایج به سبد سرمایه‌گذاری‌شان تنوع ببخشند.

قطعاً اجرای موفق راهبرد سرمایه‌گذاری در گرو شرایط مختلفی است. یکی از این شرایط شناسایی پلتفرمی ایمن، پایدار و راحت برای مبادله سرمایه‌هایتان است. به همین دلیل است که طی چند سال اخیر، من تبدیل به طرفدار سرسخت کوینکس شده‌ام؛ زیرا رابط‌کاربری چشم‌نوازی دارد، کار با محصولاتش آسان است و پشتوانۀ قدرتمندی دارد (صرافی‌ کوینکس تحت حمایت ViaBTC Group است).

در آوریل 2022، کوینکس شعارش را به «به آسانی هر ارزی را معامله کنید» تغییر داد. همچنین کوینکس می‌کوشد تا خودش را از بند اقتصاد سنتی برهاند، بازار رمزارزها را کاربرپسندتر کند و تبدیل به دروازه‌ای عمده‌ای بشود تا کاربران از سراسر جهان بتوانند برای ورود به بازار رمزارزها از این پلتفرم استفاده کنند. تا امروز بیش از ۴میلیون کاربر در بیش از ۲۰۰ کشور و ناحیۀ جهان روی به استفاده از این پلتفرم آورده‌اند و قطعاً کوینکس آینده درخشانی در این حوزه خواهد داشت.

رفع مسئولیت: این مقاله به‌هیچ‌عنوان شما را  به‌ سرمایه‌گذاری توصیه نمی‌کند. همۀ داده‌های ذکرشده فقط برای ارجاع استفاده شده‌اند. هنگام تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری نباید بر اساس اطلاعات این مقاله عمل کنید و مسئولیت تصمیمات سرمایه‌گذاری‌تان صرفاً برعهدۀ خودتان خواهد بود.

منبع: CoinEx


سر تیتر اخبار:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا