صرافی ارز دیجیتال

صرافی UniSwap | آموزش ثبت نام و کار با صرافی یونی سوآپ

صرافی UniSwap ، همانطور که می دانید برای خرید ارز های دیجیتال، باید از صرافی های آنلاین استفاده کرد. امروزه صرافی های آنلاین بسیار وجود دارد و شما می توانید به راحتی یکی از آن ها را انتخاب کنید. در این مقاله نیز قصد داریم تا به معرفی یکی از صرافی های ارز دیجیتال بپردازیم. صرافی که در این مقاله قصد معرفی آن را داریم، نسبت به صرافی های دیگر متفاوت است. صرافی یونی سواپ ” UniSwap ” نام یک پلتفرم مالی غیر متمرکز یا دیفای ” DeFi “ می باشد و ما نیز در این مقاله قصد داریم تا این صرافی را مورد بررسی قرار دهیم. به صورت کلی می توان گفت که صرافی یونی سواپ یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است و بر همین اساس شما می توانید به مبادله اتریوم و همچنین توکن های ERC20 بپردازید. همانطور که گفته شد صرافی یونی سواپ به عنوان یکی از پروژه های DeFi به حساب می آید.

سلام کریپتو

اگر قصد دارید تا با صرافی یونی سواپ بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید زیرا در ابتدا قصد داریم تا کمی درباره این صرافی با شما گفتگو کنیم و سپس به آموزش کار با آن بپردازیم.

نیم نگاهی به صرافی یونی سواپ UniSwap

همانطور که گفتیم، صرافی یونی سواپ با باقی صرافی ها متفاوت است. این صرافی بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است و یک پروتکل نقدینگی خودکار می باشد. در این صرافی می توانید با تمرکززدایی بالا و همچنین مقاومت در برابر سانسور به کاربرن و افراد امکان اینکه بدون واسطه معامله کنند را می دهد. این صرافی منبع باز می باشد و شما می توانید این پروژه را در سایت GitHub بررسی کنید. برای اینکه بخواهید کار خود را با این صرافی آغاز کنید، ابتدا باید یک کیف پول ” WEB3 “ به آن متصل کنید. در صفحه اصلی انواع کیف پول هایی که می توانید از آن ها استفاده کنید آورده شده است. پروتکلی که گفته شد، متشکل از دو قرارداد هوشمند می باشد. این دو قرار از نوع قرار داد مبادله ای و همچنین قرارداد کارخانه ای می باشند.

قراردادی که در این بین بسته می شود با زبان برنامه نویسی ” VYPER ” توسعه داده شده است و هر یک از قرار دادها یکی از توکن های ERC20 پشتیبانی می کند. تمام تریدهایی که بر روی قرار داد مبادله ای ساخته می شود، می توانند به صورت مستقیم یک توکن ERC20 به یک توکن دیگر ERC20 را با واسطه اتریوم انجام دهند. به صورت کلی کاری که قرارداد هوشمند مبادله ای انجام می دهد همین موضوع است. در قسمت بعدی با نحوه کارکرد قرارداد هوشمند کارخانه ای آشنا خواهید شد. در ادامه همراه ما باشید.

قرار داد هوشمند کارخانه ای به نصب یک قرارداد مباله ای جدید می پردازد. در نتیجه می توان گفت که هر توکن ERC20 اگر دارای قرار داد مبادله ای نباشد، می توانید به راحتی با بکارگیری قرار داد کارخانه ای آن را ایجاد کنید.

صرافی ایرانی کارت

تاریخچه صرافی یونی سواپ یا UniSwap

سیستم مالی غیر متمرکز یونی سواپ توسط فردی با نام ” هیدن آدامز یا Hayden Adams ” که یکی از توسعه دهندگان ارز دیجیتال اتریوم می باشد توسعه داده شده است. تیم اتریوم در گذشته بودجه ای برابر با 100 هزار دلار به آدامز داد. هیدن آدامز به همراه یک تیم دیگر تقریبا 10 عضو داشت، این صرافی غیر متمرکز را ایجاد کرد. این صرافی تقریبا در سال 2018 کار خود را آغاز نمود و تیم توسعه دهنده توانستند در طی دوسال موفقیت های بسیاری کسب کنند و همچنین مورد توجه عموم قرار بگیرند. تقریبا سال پیش این تیم موفق شد تا سرمایه یک میلیون دلاری را از طریق حمایت صندوق پوشش ریسک پارادایم کسب کند.


دلایل محبوبیت صرافی یونی سواپ UniSwap

احتمالا در چند وقت اخیر نام این صرافی زیاد به گوشتان خورده باشد و شاید برایتان این سوال پیش بیاید که که دلیل محبوبیت و معروفیت این صرافی چیست؟

این صرافی در کنار تمام ویژگی هایی که دارد و یا ندارد، دو خصوصیت بسیار مهم و اصلی دارد. این دو خصوصیت عبارت اند از:

 1. Swap یا همان تبادل توکن:

همانطور که در این مقاله خواندید، در این صرافی شما می توانید تا با اتریوم و همچنین توکن های مبتنی بر ERC20 مبادله داشته باشید. برای اینکه این مبادله انجام شود، از نرخ خاص که مخصوص به هر استخر است استفاده می شود.

 1. استخر یا Poll:

این خصوصیت به تمامی کاربران این اجازه را می دهد تا از طریق تامین نقدینگی برای خود درآمد ایجاد کنند. این امکان با واریز یکی از توکن های ERC20 انجام می گیرد. در آخر نیر در عوض پاداش از توکن های داخل استخر دریافت می کنید.

حال که با این دو خصوصیت مهم این صرافی آشنا شدید، بهتر است تا به دلایل محوبیت این صرافی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

 1. کارمزد کم تراکنش :

کارمزد تراکنش های این صرافی ثابت است و برای هر معامله تنها 0.03 درصد دریافت می کند، تقریبا می توان گفت این رقم یک رقم بسیار ناچیز است.  اما باید دقت داشت که در این صرافی باید هزینه ای به افرادی که تامین نقدینگی می کنند پرداخت کرد، بنابراین درکل کارمزد بالایی دارد و نسبت به صرافی Pancake کارمزد بالاتری دریافت می کند.

 1. تسلط به کل دارایی:

در این صرافی شما به کل داراییتان دسترسی دارید و از این بابت خطری شمارا تهدید نخواهد کرد. در این صرافی همانطور که می دانید باید به صورت مستقیم کیف پولتان را متصل کنید. این موضوع سبب می شود تا دیگر اتفاقات این چنینی برایتان نیوفتد.

 1. دستیابی به توکن های جدید:

همانطور که می دانید برای اینکه بتوانید در دیگر صرافی ها به توکن و یا رمز ارز های دیگر دسترسی داشته باشید باید صبر کنید تا آن ارز و یا توکن در آن صرافی لیست شود. این موضوع می تواند برای برخی ها ناخوشایند باشد اما در این صرافی دیگر این موضوع صحیح نمی باشد و بعضی از پروژه ها مستقیما از صرافی یونی سواپ یا Uni swap راه اندازی می شوند.


کارمزد در صرافی UniSwap

همانطور که در قسمت قبل مطالعه کردید، کارمزد به صورت کلی در این صرافی ثابت می باشد و در هر حالت تنها باید 0.03 درصد کارمزد پرداخت کنید. یکی از دلایل محبوبیت این صرافی همین موضوع است زیرا کارمزد این صرافی نسبت به صرافی های هم رده بسیار ناچیز می باشد.

بیشتر بخوانید:  بهترین صرافی ارز دیجیتال | لیست بهترین صرافی برای خرید و فروش رمز ارز

ترید در صرافی یونی سواپ UniSwap

همانطور که گفتیم و می دانید در این صرافی می توانید با ارز دیجیتال اتریوم و همچنین توکن ERC20 مبادلات خود را انجام دهید. در ادامه می توانید ترید هایی که مجاز هستید تا بر روی پروتکل یونی سواپ انجام بدید آشنا شوید.

 1. ترید اتریوم به توکن های ERC-20
 2. ترید توکن های ERC-20 به اتریوم
 3. ترید توکن های ERC-20 به ERC-20

نکاتی که باید قبل از شروع کار با صرافی یونی سواپ آن ها را بدانید

در این قسمت از مقاله نیاز است تا به چند نکته از قبل از شروع کار با صرفی اشاره کنیم. با توجه به این نکات می توانید به راحتی در این صرافی به انجام کارهای خود بپردازید. همانطور که گفتیم این صرافی یک صرافی عادی نیست و برای شروع به کار ابتدا به یک کیف پول نیاز دارید و باید کیف پولتان را به صرافی متصل کنید. در زمان نگارش این مقاله صرافی یونی سواپ از کیف پول های ذیل پشتیبانی می نمود.

 1. کیف پول متامسک یا MetaMask
 2. کیف پول کوین بیس یا Coinbase
 3. کیف پول فوتماتیک یا Fortmatic
 4. کیف پول پورتیس Portis

در ادامه این قسمت به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید مبادلات را در این صرافی انجام دهید. ما برای گذر از این مرحله از ” افزونه کیف پول متامسک ” برای مرورگر گوگل کروم استفاده می کنیم.


آموزش ویدیویی کار با صرافی یونی سواپ UniSwap

 


شروع کار با صرافی یونی سواپ UniSwap

برای شروع کار ابتدا باید، یکی از کیف پول هایی که پیشتر برایتان آوردیم را انتخاب کنید و سپس اقدام به نصب آن کنید. پس از کیف پول همانند مراحل ذیل پیشروی کنید.

 1. بر روی دکمه ” Connect to a Wallet ” کلیک کنید تا لیست کیف پول های که قبلا گفتیم برایتان بارگذاری شود. حال هر کدام که دانلود کرده اید و روی سیستمان موجود است را انتخاب کنید. همانند تصویر ذیل
  صرافی UniSwap
  آموزش کار با صرافی UniSwap
 2. ما در این قسمت همانطور که گفتیم از کیف پول متامسک استفاده کرده ایم، پس بر روی این گزینه کلیک می کنیم.
 3. حالا منتظر می ایستیم تا ارتباط بین کیف پول و صرافی برقرار شود، همانند تصویر ذیل.
  صرافی UniSwap
  آموزش صرافی UniSwap ، اتصال به کیف پول
 4. حال کمی باید صبر کنید تا این ارتباط برقرار شود. پس از برقراری ارتباط بر روی گزینه ” Next ” کلیک کنید. حال اتصال برقرار شده است و شما می توانید به راحتی مبادلات خود را انجام دهید.

آموزش تبادل توکن در صرافی UniSwap

برای اینکه بتوانید در این صرافی اقدام به تبدل توکن ها کنید، تنها باید چند مرحله بسیار کوتاه را طی کنید. در این قسمت از مقاله، در نظر داریم تا نحوه تبادل توکن ها را در این صرافی با شما به اشتراک بگذاریم. همراه ما باشید.

 1. ابتدا همانندتصویر ذیل به قسمت ” Swap ” بروید و سپس ابتدا توکن که قصد تبدیل آن را دارید انتخاب کنید. حال مقدار مورد نظر را وارد و سپس باید توکنی که قصد دریافت آن را دارید را انتخاب کنید. حال می بینید که آن مقدار توکنی که انتخاب کرده برایتان نمایش داده می شود که در مجموع چه مقدار می باشد. در نهایت پس از تکمیل تمامی فیلد ها باید بر روی گزینه ” SWAP ” کلیک کنید.
  صرافی UniSwap
  آموزش صرافی UniSwap ؛ تبادل توکن
 2. در این مرحله، اطلاعاتی که در مرحله قبل وارد کرده اید به همراه جزئیات نمایش داده می شود، تمامی آن ها را چک کنید و در صورت صحیح بودن بر روی گزینه ” Confirm Swap ” ضربه بزنید. همانند تصویر ذیل
  صرافی UniSwap
  آموزش صرافی UniSwap ؛ تبادل توکن
 3. در صفحه بعد برایتان مقدار کارمزد، و همچنین اطلاعات نهایی تراکنش نمایش داده می شود. پس از چک نمودن اطلاعات برای تایید تراکنش بر روی ” Confirm ” کلیک کنید. همانند تصویر ذیل

 

 

 

صرافی UniSwap

  آموزش صرافی UniSwap ، تبادل توکن

اصطلاحات رایج در صرافی های غیرمتمرکز:

هنگام ترید و انجام تراکنش در صرافی های غیرمتمرکز ممکن است با اصطلاحاتی روبه‌رو شوید که ممکن است برای شما کمی ناآشنا به نظر برسد که البته از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی کامل این اصطلاحات خواهیم پرداخت:

Price Impact:

بعد از اینکه ارزهای مورد نظر خود را برای ایجاد تراکنش انتخاب کردید، فاکتوری به نام Price Impact برای شما نمایش داده می شود. این شاخص نشان می دهد که شما یک ارز را چه قدر بهتر از قیمت بازار خریداری می کنید، اگر این عدد مثبت بود تراکنش خود را انجام دهید در غیر این صورت و مشاهده اعداد منفی بهتر است منتظر بمانید.

slippage tolerance:

همانطور که می دانید تایید تراکنش ممکن است مقداری زمان ببرد، حال فرض کنید در این زمان، ارزی که قصد خریداری آن را داشته اید کاهش قیمت داشته باشد، در این صورت شما متضرر شده اید چرا که در قیمت بالاتری خریده اید، Slippage فاکتوری است که شما در آن تعیین می کنید که تا چه مقدار کاهش قیمت ارز مربوطه تراکنش شما انجام شود. برای مثال اگر شما این عدد را روی 5 درصد بگذارید در واقع تعیین کردید که اگر 5 درصد یا بیشتر  کاهش قیمت داشت دیگر تراکنش شما انجام نشود. اما در صرافی UniSwap بیشتر افراد این عدد را بالا می گذارند تا تحت هرشرایطی تراکنش آنها انجام شود. چرا که حتی اگر تراکنش انجام نشود کارمزد آن از کیف پول شما کسر می شود و از آنجایی که کارمزد تراکنش ها به شدت بالا است افراد ترجیح می دهند که تحت هر شرایطی تراکنش آنها انجام شود.

Provider Fee:

این مقدار در واقع کارمزدی است که به ازای انجام تراکنش،  شما باید به تامین کنندگان نقدینگی بپردازید.

transaction deadline:

همان طور که در بالا ذکر شد تایید تراکنش معمولا زمان بر است، در این شاخص شما تعیین می کنید که تایید تراکنش اگر زیاد طول کشید دیگر تراکنش شما انجام نشود. برای مثال اگر این عدد را روی 20 دقیقه بگذارید در واقع تعیین کردید که اگر این تراکنش در 20 دقیقه انجام شد که هیچ اما اگر نشد، شما دیگر مایل به انجام تراکنش نیستید. معمولا افراد این عدد را بالا می گذارند تا تحت هر شرایطی تراکنش آنها انجام شود چرا که در هرصورت کارمزد تراکنش از آنها کسر می شود.

 

ممنون از اینکه تا پایان ” صرافی UniSwap ” همراه ما بودید.

 


بیشتر بخوانید

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

59 دیدگاه

 1. من اتریوم دارم در کیف پول میتامسک وقتی می خوام از صرافی یونی اسواپ ازر دیگر بخرم بهم میگه موجودی ناکافی .ایا به ارز خاصی نیاز دارد برای تبدیل مثل جست اسواپ که به ترون لازم دراد؟

 2. سلام
  من برای باز کردن صرافی با خطا شماره 1020 روبرو میشم از چند تا گوشی و سیستم هم امتحان کردم همین خطا داده میشد

   1. مگ غیر متمرکز نیس ؟ چه ربطی به آی پی ثابت داره اونوقت؟
    غیر متمرکز یعنی اینکه هیچ خطری کاربرو تهدید نکنه

 3. سلام
  من کیف پول متا نصب کردم ولی نمیتونم اپ یونی سواپ رو پیدا کنم
  توی این سایت هم نگفته چطور باید ثبت نام کنم
  فقط گفته باید کیق پول نصب داشته باشیم که نصب کردم
  نمیدونم چکار کنم ایا نیاز به فیلتر شکن داره
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  1. سلام خسته نباشید
   از MetaMaskمقداری SHIBخریداری کردم
   الان نمیتونم نه تبدیلش کنم به ارز دیگه و نه انتقالش بدم صرافی
   لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

 4. دوست عزیز سلام بنده از سایت ارز دیجیتال اتریوم خریدم و بدون مشکل به کیف پول تراست والت من منتقل شد…
  بعد من یو اس دی کوین (USDC)هم داشتم و از سایت یونی سواپ نصف اتریوم خودم رو به ارز شیبا چنج کردم که معادل 40 میلیون توکن شیبا بوده!حالا اتریوم از حساب کیف پول تراست والت من کم شده اما هنوز توکن های شیبا به کیف پول تراست والت من منتقل نشده…و دقیقا 4 روز میگذره از این ماجرا اما هنوز هیچ چیزی برای کیف پول تراست والت من نیامده… ومتاسفانه
  @exeverestt اتریوم از تراست والتم کم شده که آدرسش هم app.uniswap.org
  بوده ممنون میشم راهنماییم کنید بخدا معلم هستم و چندین ماهه که حقوق نگرفتم…
  متاسفانه کلی توی سایت شیبا و یونی سواپ گشتم دنبال پشتیبانیش اما نتونستم لینک و ادرسی از پشتیبانیش پیدا کنم کنم…خواهش میکنم که لطف کنید و کمکم کنید🙏🙏
  با تشکر از لطف شما🙏🙏🙏

 5. سلام وقت بخیر
  آیا محدودیت خرید و فروش تا زیر 10هزار دلار برای افرادی که پاسپورت ندارن هم داره؟ یا محدویت نداره؟

 6. سلام
  چرا اینقدر fee تراکنشا بالاست؟ حدودا ۴۰٪ gas fee کم می‌کنه!! پیشنهادی واسه کم کردن این مقدار کارمزد دارید?

 7. حقیقتش بنده از سایت ارز دیجیتال اتریوم خریدم و بدون مشکل به کیف پول تراست والت من منتقل شد…
  بعد من یو اس دی کوین (USDC)هم داشتم و از سایت یونی سواپ نصف اتریوم خودم رو به ارز شیبا چنج کردم که معادل 40 میلیون توکن شیبا بوده!حالا اتریوم از حساب کیف پول تراست والت من کم شده اما هنوز توکن های شیبا به کیف پول تراست والت من منتقل نشده…و دقیقا یک ماه میگذره از این ماجرا اما هنوز هیچ چیزی برای کیف پول تراست والت من نیامده… ومتاسفانه
  @exeverestt اتریوم از تراست والتم کم شده که آدرسش هم app.uniswap.org
  بوده ممنون میشم راهنماییم کنید
  متاسفانه کلی توی سایت شیبا و یونی سواپ گشتم دنبال پشتیبانیش اما نتونستم لینک و ادرسی از پشتیبانیش پیدا کنم کنم…خواهش میکنم که لطف کنید و کمکم کنید🙏🙏
  البته بنده در کیف پول تراست والت گزینه شیبا رو فعال کردم اما هیچ چیزی برای من نیومده
  با تشکر از لطف شما🙏🙏🙏

 8. سلام من مقداری اتریوم از کیف پول متامسک به متامسک sendکردم در واقعه ادرس مبدا و مقصد یکی هستش. الان خرید زدم واسه توکن unqt اما خرید نمیزنه چکار کنم. ادرس پشتیبانی متامسک رو میشه برام بفرستین ممنون میشم

 9. سلام.
  من مدتیه به راحتی با یونی سوآپ کار میکنم. اما چند روزه که به محض باز کردن صفحه یوتی سوآپ، مستقیم به کیف پول وصل نمیشه. هنگاهمی که دکمه ” connect wallet ” رو میزنم، پایین صفحه مینویسه که “مقررات یونی سواپ را خوانده و قبول دارید”. این پیغام هیچ دکمه تایید نداره. و در نهایت منو به کیف پول وصل نمیکنه. ممکنه راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا