دستگاه ماینر چیست ؟ | از دستگاه های ماینر چه می دانید؟

بیت کوین و ارزهای دیجیتال در حال حاضر نسبت به سال های گذشته در بین افراد شناخنه تر شده و بسیاری علاقمند به استفاده از رمز ارزها و سرمایه گذاری در این حوزه شده اند.بنابراین افراد به سمت استخراج ارزهای دیجیتال سوق داده شدند.همچنین در کشور ما پس از تصویت قوانین مربوط به ماین ارزهای دیجیتال و مجوزهای مربوط به دستگاه های ماینر یا استخراج بسیاری افراد علاقمند به فعالیت در این حوزه برای کسب درآمد شدند.و چناچه از آمارها پیداست تعداد جستجوی کلمه ماینر چیست نیز افزایش داشته است.با توجه به اینکه ابتدا استخراج کردن آسان تر از حال حاضر بود از این رو با سیستم های ساده تر می شد به استخراج پرداخت .اما در حال حاضر با بالا رفتن سختی استخراج فقط سخت افزارهایی که صرفا جهت ماینینگ تولید شده اند برای رقابت در این عرصه مناسب هستند .دستگاه های asic  همان دستگاه های قدرتمندی هستند که استخراج کردن جز با این دستگاه ها عملا صرفه اقتصادی ندارد.ASIC مخفف Application Specific Integrated Circuit می باشد. ماینر ها دستگاه های سخت افزاری هستند که از مدار های مجتمع تشکیل شده اند که اصطلاحا به آنها ‘ ای سیک | ASIC ’ گفته می شود. از این دستگاهها برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود .

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم دستگاه ماینر چیست ؟ و منظور از استخراج ارزهای دیجیتال توسط دستگاه های ماینر یا همان Asic چیست ؟

 

” در این فیلم اطلاعاتی راجع به دستگاه های ماینر کسب خواهید کرد “

ماینر ها یا ای سیک مدار های مجتمع ای هستند که به برای عملیات مشخص ، طراحی و پیاده سازی می شوند. این مدارات مجتمع بر روی مادر برد هایی خاص سوار می شوند و به عنوان یک دستگاه خاص ارائه می گردند.

قطعا استفاده از ای سیک ها باعث افزایش سرعت و کارایی بیشتر جهت محاسبات می شود.


منظور از استخراج ارز دیجیتال با دستگاه های ماینر چیست؟

حال می خواهیم بدانیم ، اینکه می گویند دستگاه بخریم و ارز دیجیتال مثلا بیت کوین استخراج کنیم منظور چیست؟ ابتدا باید به سراغ این بروید که بخواهید یک دستگاه های ماینر را بخرید. ما در مقاله انواع دستگاه های ماینر تعدادی ماینر را به شما معرفی کردیم. دستگاههای ماینر یا همان ای سیک ها باید یک سری محاسبات پیچیده را انجام دهند و به ازای حل آن محاسبات پیچیده یک پاداش دریافت کنند ، که این پاداش همان ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین می باشد.

شاید سوالی در ذهن شما پیش آید که برای چه باید به ازای محاسبات پاداش دهد و این محاسبات به چه منظور است؟ زمانی که در یک نقطه از جهان می خواهید بیت کوین را از کیف پول خود به کیف پول دیگر جابجا کنید ، نیاز ایت که این تراکنش ها ثبت شود . و افرادی این تراکنشات را تایید و ضبط کنند .

از آنجا که می دانید اطلاعات به صورت غیر متمرکز در یک دفتر کل بنام بلاک چین ذخیره می شود. حال دستگاه های ماینر باید بلوک هایی را در بستر بلاکچین ایجاد کند ، تا اطلاعات تراکنش در این بلوک ها ذخیره شود.

بیشتر بخوانید: معرفی 12 دستگاه ماینر فوق العاده جهت استخراج

حال ماینر ها محاسباتی را برای ایجاد بلوک ها باید انجام دهند. و هر دستگاه که بتواند این محاسبات را سریعتر انجام دهد ، پاداشی را دریافت می کند.

بسیاری از افراد هنوز نمیدانند که در استخراج رمز ارزها به وسیله دستگاه ماینر چه اتفاقاتی می افتد؟

شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همانند آن غیرمتمرکز می باشند. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه توسط هیچ سازمان ، دولت و یا نهاد خاصی اداره نمی شوند.ارزهای دیجیتال و در اینجا بیت کوین توسط کاربران آن ها اداره می شود.یعنی هر کاربری که مشترک شبکه بیت کوین باشد در اداره ان نقش دارد.

زمانی که یک تراکنش در شبکه ایجاد می شود این ماینرها هستند که تراکنش ها را تایید و یا رد می کنند.بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند.یعنی اینکه ماینرها خود را در اختیار شبکه قرارا داده و شبکه به آن ها پاداش می دهد که این پاداش همان بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی است که اقدان به استخراج ان شده است.اما شبکه به همه ماینر ها پاداش نمی دهد.در واقع عملیات ماینینگ یا استخراج به این صورت است که ماینر ها باید به حل توبع ریاضی پیچیده بپردازند و زمانی که هرکدام از آن ها موفق به حل معادله شد و این جواب به تایید سایر ماینر ها رسید پاداش به ماینری که موفق به حل معادله شده است داده می شود.که این پاداش همان ارز استخراج شده است.

ممکن است این سوال برای افراد ایجاد شود که این فرآیند همیشه به این صورت است ؟ خیر ! برای حفظ کردن تعادل در شبکه ارز دیجیتال موضوعی به نام سختی استخراج وجود دارد که هر چند وقت یکبار سختی استخراج بیشتر می شود تا این تعادل حفظ شود.مثلا برای بیت کوین به این صورت است که هر 10 دقیقه یکبار بلاک بیت کوین تولید می شود .بنابراین اگر تعداد ماینر ها بیشتر شود این زمان کاهش می یابد .پس با بیشتر شدن سختی استخراج تعادل شبکه حفظ شده و باعث می شود که زمان تولید بلاک حتی با بیشتر شدن تعداد ماینر ها هم چنان ثابت بماند.


روند استخراج با ماینر یا ای سیک

زمانی که ماینر را خریداری نمودید. سپس آن را به اینترنت متصل می کنیم و نگاه می کنیم که IP دستگاه چند است .

از آنجایی که سختی شبکه های استخراج ارز دیجیتال مثل بیت کوین بسیار بالا می باشد. پس بهتر است برای استخراج ارز دیجیتال ، ماینر یا همان ای سیک را به استخر های استخراج متصل کنیم . تا راحت تر بتوانیم در محاسبه حل معادلات پیروز شویم و پاداش را دریافت کنیم.


کاربرد ماینر ها – کاربرد ASIC

در گذشته برای ماینینگ ارزهای دیجیتال کافی بود از پردازشگر های خانگی و یا کارت گرافیک استفاده نمایید اما در حال حاضر به دلیل بالا بودن سختی شبکه ، همه فعالان حوزه استخراج ارز دیجیتال از دستگاه ماینر یا همان ای سیک ها استفاده می کنند .

معرفی دستگاه ماینر بایکال Giant-B

چون ماینر ها باعث افزایش سرعت در استخراج ارز دیجیتال می شوند .

قابل ذکر است که تمام رمز ارز های موجود با یک الگوریتم خاص پیاده سازی شده اند. و برای استخراج ارز دیجیتال مورد نظر باید به سراغ ماینر هایی رفت که از الگوریتم آن ارز مورد نظر شما پشتیبانی می کند.

اگر بخواهم یک مثال بزنم . اگر بخواهید بیت کوین استخراج کنید. الگوریتم ارز دیجیتال بیت کوین SHA-256 می باشد . پس باید به سراغ ماینر هایی رفت که الگوریتم SHA-256 را پشتیبانی می کنند. البته قابل ذکر است که زمانی که شما ماینری تهیه می کنید که از الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می کند . شما می توانید تمام رمز ارز هایی که الگوریتم آنها SHA-256 می باشد را به دلخواه استخراج نمایید.

به عنوان مثال ماینر S17  از الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می کند . پس شما با این دستگاه می توانید رمز ارزهایی مانند بیت کوین  – بیت کوین کش – لایت کوین – بیت کوین Sv را استخراج نمایید.


دستگاه ماینر چیست - پایگاه جامع زوم ارز


دستگاه های ماینر بیت کوین

یکی از دستگاه های پر طرفدار ، دستگاه های ماینر بیت کوین می باشند. چون در حال حاضر ارز دیجیتال بیت کوین یکی از معروفترین رمز ارز ها می باشد. و همین امر باعث شده افراد زیادی به سراغ ماینر های بیت کوین بیایند. دستگاه های ماینر بیت کوین باید از الگوریتم SHA-256  پشتیبانی کنند . و همچنین از آنجایی که سختی شبکه بیت کوین بالا می باشد. باید از ماینر بیت کوین با هش ریت بالاتر استفاده کنید.


عوامل موثر در قیمت ماینر

همان طور که می دانید استخراج ارزهای دیجیتال یک کسب و کار است که از طریق خرید دستگاه های ماینر صورت می گیرد. پس به دنبال یک دستگاه ماینری هستید که در بازه زمانی کمتر سود بیشتری را نصیب شما کند.

خب قائدتا از این دستگاه های ماینر که کارایی بالاتری دارند استقبال بهتری شده است و همان طور که می دانید وقتی تقاضا یکسری از دستگاهها بیشتر باشد طبیعتا آن دستگاه گران قیمت تر است.

حال می خواهیم چند تا از عواملی که بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد را به شما معرفی کنیم.

هش‌ریت دستگاه یا قدرت پردازشی دستگاه ماینر

منظور از هش ریت ، قدرت پردازش دستگاه‌ های ماینر است . هرچقدر هش ریت دستگاه بیشتر باشد ، قدرت دستگاه بالاتر است. و هر چقدر قدرت دستگاه بالاتر باشد ، دستگاه توان محاسباتی بیشتری دارد. و می تواند محاسبات بیشتری را در یک واحد زمان انجام دهد.

هش ریت رایج دستگاه‌های ماینر در ایران در محدوده ۱۴ تا ۵۰ تراهش بر ثانیه (TH/S) قرار دارد.

مصرف برق

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت دستگاه ماینر تاثیر گذار است مصرف برق دستگاه می باشد. هر چقدر مصرفی برق دستگاه پایین تر باشد . پس ماینر هزینه کمتری را برای استخراج ارز به همراه دارد. از آنجایی که مصرفی برق دستگاه ها بالا می باشد و تعرفه های مصرف برق در کسب و کار ماینینگ نسبتا بالاتر است.
پس افراد به سراغ دستگاههایی می روند که مصرف برق پایین تری داشته باشند

مصرف برق در کنار هش ریت مهمترین متغیری است که بر سودآوری ماینینگ ، بازگشت سرمایه و در نتیجه قیمت ماینر تاثیر مستقیم دارد. در کشورهایی که تعرفه برق بالاست ، دستگاه‌های ماینینگِ پر مصرف ( نسبت به قدرت ) بسیار ارزان می‌شوند.

مصرفی برق رایج دستگاه‌ های ماینر در ایران در محدوده ۱,۵۰۰ تا ۲,۵۰۰ وات دارند.

خرابی کمتر دستگاه

اگر دستگاهی در طول استفاده کمتر خراب شود و یا در صورت خرابی قطعات جانبی آن در کشور موجود باشد ،آن دستگاه ارزش قیمتی بالاتری دارد.

پشتیبانی از ارز های پر طرفدار

خب همانطور که می دانید دستگاهها از الگوریتم های خاصی پیروی می کنند . اگر این الگوریتم همان الگوریتم های رایج مثل الگوریتم SHA-256 باشد خب افراد استقبال بهتری از این دستگاهها دارند

چون ارزهایی که می توان با این دستگاه ها استخراج کرد ارزهایی ارزشمند هستند مانند رمز ارز بیت کوین و …

البته نکته مهم این است که سختی شبکه در رمز ارزهایی که قیمت بالاتری دارند بیشتر می باشد. پس حتما ابتدا قبل از خرید ماینر توجه لازم را در نوع رمز ارز جهت استخراج نمایید.

شرکت و برند تولید کننده دستگاه های ماینر

قائده برند و شرکت تولید کننده برای تمام دستگاه های دیجیتالی است که هر چقدر برند دستگاه معروف تر باشد. آن دستگاه گران تر است. دستگاه های ماینر نیز از این قانون مستثنا نیستند و آن ها هم همین روال را جلو میبرند.
البته امیدواریم که شرکت هایی با برند معروف تر و بهتر خروجی کالاهای بهتری نیز داشته باشند.

وزن ، اندازه و صدا

هر چقدر اندازه دستگاه ماینر کوچکتر و وزن کمتری داشته باشد و همچنین سرو صدای کمتری را نیز تولید کنند آن دستگاه بهتر و قائدتا گران تر است.

ما در قسمت بررسی ماینرها بیشتر ماینر ها با برند های مختلف را به صورت تخصصی بررسی کردیم و مشخصات آن را نوشتیم . شما می توانید قیمت این دستگاه ها را از فروشگاه های معتبر ماینر مشاهده نمایید و قیمت های دستگاهها را با یکدیگر مقایسه نمایید.


معرفی 10 شرکت سازنده دستگاه ماینر

 • بیت مین ( Bitmain )
 • میکرو بی تی (MicroBT)
 • چیتا ماینر (Cheetah Miner)
 • کنان (Canaan)
 • اینوسیلیکوین (Innosilicon)
 • دایون ماینر (Dayun Miner)
 • علائدین ماینر (Aladdin Miner)
 • ابلیسک (Obelisk)
 • هالونگ ماینینگ (Halong Mining)
 • فیوژن سیلیکون (FusionSilicon)

آیا خرید ماینر در ایران قانونی است؟

شایان ذکر است که در رابطه با ترخیص دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال به گمرک ها ابلاغ شده است که افراد واردکننده با تعرفه هایی می توانند به صورت قانونی دستگاههای ماینر را وارد کنند. البته همان طور که می بینیم دستگاه هایی که به صورت غیر قانونی وارد بازار شده کمی ارزان تر از دستگاه هایی است که با مجوز وارد کشورمان شده است. اما خب این دستگاههای مشکلاتی را در بر دارد.

مواردی که باعث می شود به سراغ دستگاه های ماینر قانونی برویم به شرح زیر است:

1- داشتن برگه سبز واردات برای دستگاههای ماینر ، برگه سبز به کالاهایی اختصاص داده می شود که به صورت قانونی وارد ایران می شود .و شما در ایران در صورتی می توانید مجوز کسب و کار جهت استخراج بگیرید که تعهدی اخلاقی داشته باشید در رابطه با خرید دستگاههای ماینر.

2- زمانی که یک دستگاه قانونی وارد کشور شود .شرکت هایی هستند که آن دستگاه ها را گارانتی می کنند . زمانی که شرکتی دستگاهی را گارانتی معتبر می کند پس تجهیزات جانبی آن را موجود دارد . این امر موجب م یشود که در صورتی که دستگاه ماینر شما خراب شد ، بتوانید به راحتی آن را تعمیر کنید.

3- مورد سوم این است که زمانی که شما یک فارم را ایجاد میکنید قطعا سرمایه ای را آنجا قرار دادید.اصولا با قانونی شدن کسب و کار های جدید اصنافی ایجاد می شوند که از این کسب و کارها بازدید به عمل می آورند . و اگر دستگاه های ماینر شما دارای برگه سبز باشد .دیگر برای کسب و کار و شما مشکلی ایجاد نمی شود.

4- مورد چهارم بر این اساس است که اگر بخواهید کسب و کار ماینینگ خود را بیمه نمایید .اصولا دفاتر بیمه بر این اساس قرار دادشان با شما قانونی است که شما از دستگاه هایی با برگ سبز و مجوز دار استفاده کنید.

5- مورد پنجم اینگونه است که اگر سرقتی برای دستگاه شما اتفاق افتاد شما بتوانید به صورت قانونی از طریق دستگاه های مربوطه شکایت کنید.


دستگاه ماینر چیست - زوم ارز

مزایا و معایب ماینر یا ای سیک

 • مزایا ماینر یا ای سیک:

دستگاه ها از نظر مصرف انرژی نسبتا بهتر از استخراج با Cpu یا Gpu می باشد.

کم حجم می باشند و هر زمان که دستگاه ها را تهیه کنید می تواند شروع به کار کند.

حمل آنها آسان می باشد.

سرعت پردازش بالاتری نسبت به CPU  و GPU.

زمانی که برای استخراج ارزهای دیجیتال از دستگاه های ماینر استفاده می کنیم زمان برگشت سرمایه مان سریعتر است نسبت به زمانی که بخواهید با پردازشگرهایی مثل CPU و GPU استخراج رمز ارز نمایید.

 • معایب ماینر یا ای سیک

در صورت خرابی دستگاه، تعمیر آن مشکل است. چون گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه ضعیف است.

دستگاههای ای سیک الگوریتم های محدودی را پشیبانی می کنند.

دستگاههای ای سیک به دلیل حجم محاسبات بالا دارای سرو صدا می باشند و همچنین گرمای زیادی را تولید می کنند.

زمانی که بخواهید دستگاه را بفروشید ، کمی فروش آن سخت است.


7 موردی که باید در خرید ماینر یا ای سیک توجه کنید

 1. ابتدا قیمت آن را برسی نمایید.
 2. برسی نمایید که دستگاه های ماینر از چه الگوریتمی پشتیبانی می کند.
 3. هش ریت آن را برسی کنید . همان طور که می دانید هر چقدر سختی شبکه بیشتر باشد بهتر است سراغ دستگاه هایی بروید که هش ریت بالاتری دارند.
 4. فن های آن را بررسی کنید.
 5. مصرف برق دستگاه ها را برسی نمایید.
 6. سرو صدا و نویز دستگاه را در نظر بگیرید.
 7. از افرادی که فعال در حوزه اسخراج ارز دیجیتال هستند و با دستگاههایی به صورت تجربی کار کردن ، مشورت بگیرید.

دستگاه ماینر چیست ؟ | از دستگاه های ماینر چه می دانید؟

انواع دستگاه ماینر

دکمه بازگشت به بالا