صرافی کوینکده
زوم ارز پدیا

تفاوت ICO و IPO | معرفی 4 تفاوت اصلی بین ico و ipo

تفاوت ICO و IPO ، در این مقاله قصد داریم تا با همراهی شما عزیزان، به دو مبحث ” ICO ” Initial coin offering ” و ” IPO ” Initial public offering ” بپردازیم. درابتدا قصد داریم تا شمارو را کمی با این دو مبحث آشنا کنیم و سپس به سراغ اصل مطلب یعنی تفاوت آن ها برویم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

ICO یا  Initial coin offering چیست؟

Initial coin offering این کلمه در واژه نامه فارسی به معنای عرضه اولیه سکه می باشد. شرکت های نو پا و استارت اپ ها برای جذب سرمایه سهام شرکت خود را به فروش می گذارند. یعنی با این کار دارند که سهام خود را به صورت عرضه اولیه در اختیار دیگران قرار می دهند. خرید این سهام ها به صورت توکن می باشد و با بالا رفتن سهام این شرکت ارزش آن ها نیز بالا می رود. خرید فروش سهام های این نوع شرکت ها تنها با رمز ارزهایی چون بیت کوین، اتریوم و… امکان پذیر می باشد.


IPO یا Initial public offering چیست؟

Initial public offering این کلمه در لغت فارسی به معنای عرضه اولیه عمومی می باشد. شرکت و یا کمپانی هایی که به تازگی می خواهند وارد بورس شوند و سهام خود را به فروش بگذارند، به عنوان عرضه اولیه عمومی نامیده می شوند. ساده ترین تعریفی که می توانستیم برای عرضه اولیه عمومی یا IPO به کار ببریم، این تعریف می باشد.

در ادامه همراه ما باشید تا به سراغ بیان تفاوت های این دو برویم.


تفاوت های IPO و ICO

تفاوت های ICO و IPO به چند دسته کلی تقسیم می شود. این دسته ها عبارت اند از: اعتیار، استراتژی، مدت زمان و گروه های هدف. در ادامه درباره هر یک از این عبارت ها بیشتر گفتگو خواهیم کرد. همراه ما باشید.

  1. اعتبار:

اعتبارات یک شرکت همانند پیشینه درآمدی خود و دیگر پیش نیاز ها باید برای فهرست شدن سهام رعایت شوند. تمامی این پیش نیاز ها باید تایید شده توسط شرکت های خاص و معتبر صورت گیرد به عنوان مثال پیش نیاز پیشینه درآمدی باید توسط یک شرکت حسابرسی معتبر تایید شود. این مورد ها باید برای عرضه اولیه عمومی یا IPO رعایت شوند. اما اعتبارات شرکت و یا موسسه های ICO ها نیازی به ثبت و ارائه پیشینه خود ندارند.

  1. استراتژی:

استراتژی و هدف شرکت های ICO این است که سرمایه مورد نیاز خود را از این طریق جذب کنند اما هدف و استراتژی شرکت های IPO این است که میخواهند گشترس پیدا کنند. همانطور که گفتیم شرکت های عرضه عمومیه اولیه، با سابقه هستند و سالهای زیادی از فعالیت آنها می گذرند پس می توان گفت که آنها دیگر برای جذب سرمایه اندک وارد این کار نمی شوند.

  1. مدت زمان:

روند اجرایی IPO ها طولانی می باشند. زیرا همانگونه که گفتیم باید مراحل پیش نیاز های خود را طی کنند تا بتوانند سهام خود را به صورت عرضه اولیه عرضه کنند. این روند اجرایی ممکن است حداقل 6 ماه طول بکشد. روند اجرایی ICO به نوع پروژه بستگی دارد. خیلی از پیش نیاز هایی که در IPO نیاز است در ICO نیاز نمی باشد.

  1. گروه های هدف:

روند اجرایی IPO در سمت سرمایه گذارهایی همانند بانک ها می رود و بخش بسیار کوچکی دیگر از آن به سمت سرمایه گذاران کوچک می رود. اما ICO ها در دسترس عموم می باشد و تنها چیزی که در این سمت وجود دارد ارز های دیجیتال هماننند بیت کوین و یا دیگر ارز ها می باشد.

بیشتر بخوانید:  معرفی 7 برنامه مدیریت خرید و فروش ارز دیجیتال

شاید شما به این فکر کنید که فعالیت هر دو یعنی IPO و ICO ها شبیه به یک دیگر می باشند اما واقعیت چیز دیگری است و روند اجرایی هر دو متفاوت می باشد.

ممنون که تا پایان مطلب تفاوت ICO و IPO با ما همراه بودید.


بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا