استخراج ارزدیجیتالمفاهیم اولیه استخراج

چگونه زی کش استخراج کنم؟

چگونگی استخراج زی کش ؛ زی کش یک ارز دیجیتال متن باز و غیر متمرکز است که از روش دانایی صفر (zero-knowledge proof) برای ناشناس ماندن کامل تراکنشها استفاده می کند. برای استخراج زی کش از الگوریتم Equihash استفاده می شود. هر چند که استخراج زی کش با CPU و کارت گرافیکی بصرفه نیست. ولی برای علاقه مندان به استخراج زی کش علاوه بر این دو روش ، استخراج با دستگاه ماینر نیز توضیح داده خواهد شد.

سلام کریپتو

ملزومات استخراج زی کش

استخراج زی کش

ملزومات اولیه برای استخراج هر ارزی دو چیز است. مورد اول انتخاب کیف پول برای ذخیره ارز استخراج شده می باشد. با یک جستجوی ساده می توانید کیف پول مناسب برای استخراج زی کش را انتخاب نمایید.  شما می توانید هم کیف پول دسکتاپ ، کیف پول موبایل و هم کیف پول سخت افزاری انتخاب نمایید. سایت زی کش کیف پول های زیر را معرفی نموده است.

 • (Bitgo (web
 • (Cobo Wallet (Mobile
 • (Coinomi (Mobile
 • (Exodus (Mobile, Desktop
 • (Guadra (Mobile, Desktop, Browser
 • (iBitcome (Mobile
 • (Jaxx (Mobile, Desktop, Browser
 • (Ledger (Hardware
 • (Trezor (Hardware
 • (Trust (Mobile
 • (ZecWallet (Desktop

مورد دوم انتخاب ماینر ( استخر ماینینگ ) است. استخر ماینیگ برای هدایت هشینگ سیستم شما می باشد. استخرهای ماینینگ متفاوتی وجود دارد. مقایسه بین این استخرهای ماینینگ نیز در مقالات متفاوت بررسی شده است. هر استخر ماینینگ مزایا و معایبی دارد. در این مقاله برای استخراج با CPU  استخر ماینینگ ” نایس هش ” و برای استخراج با کارت گرافیکی استخر ” کلیمور ماینر” استفاده شده است.


استخراج زی کش با CPU

برای استخراج زی کش با CPU از نایس هش استفاده می شود. نایس هش برای استخراج زی کش هم برای CPU و هم برای کارت گرافیکی استفاده می شود. مراحل استخراج زی کش با استفاده از ماینر نایس هش بترتیب طبق مراحل زیر می باشد:

صرافی ایرانی کارت

مرحله 1- آخرین نسخه نایس هش را دانلود کنید. فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید.

مرحله 2- در فایل دانلود شده دو نسخه Nheqminer و Nheqminer_Zcash وجود دارد. نسخه Nheqminer پرداخت با بیت کوین انجام می شود. نسخه Nheqminer_Zcash پرداخت پاداش استخراج مستقیما با زی کش انجام می شود. فایل Nheqminer_Zcash برای نصب اجرا کنید.

مرحله 3- برای شروع استخراج دستور زیر را با سه اصلاح توضیح داده شده در ادامه تایپ و ذخیره کنید.

nheqminer_zcash.exe -l eu -u ZEC-ADDRESS -t 8

سه مورد eu و ZEC-ADDRESS و -t 8 که با رنگ قرمز، آبی و سبز مشخص شده باید جایگزین شوند. eu باید با آدرس استخر ماینیگ جایگزین شود برای بدست آوردن این آدرس، به صفحه Get Started مراجعه شود. ZEC-ADDRESS باید با آدرس کیف پول زی کش تان جایگزین کنید. t8- باید با تعداد رشته های مورد نظر شما برای استخراج جایگزین شود. این تعداد حداکثر میتواند برابر با تعداد هسته های CPU سیستم شما باشد. برای مشاهده تعداد هسته های CPU سیستمتان مسیر زیر را دنبال کنید.

Task Manager> Performance


استخراج زی کش با کارت گرافیکی

استخراج با کارت گرافیک

برای آموزش استخراج این ارز با کارت گرافیکی در این مقاله، از کلیمور ماینر استفاده خواهد شد. درایور کاتالیست باید نسخه 15.12 باشد تا عملکرد بهتری داشته باشد.نسخه های قدیمی کاتالیست نتایج جالبی ندارد. حتی ممکن است استخراج انجام نشود. مراحل استخراج زی کش با کارت گرافیکی طبق مراحل زیر انجام می شود.

1- آخرین نسخه کلیمور ماینر دانلود کنید و فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

2- فولدر Claymore’s ZCash AMD GPU Miner v6.0 Beta را باز کنید. فایل config.txt با برنامه notepad باز کنید. سپس تنظیمات زیر را وارد کنید:

بیشتر بخوانید:  استخراج اتریوم کلاسیک | آموزش استخراج ارز دیجیتال ETC

GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

ZecMiner64.exe -zpool stratum.zcash.nicehash.com:3357 -allpools 1 -zwal t1RjQjDbPQ9Syp97DHFyzvgZhcjgLTMwhaq.YourWorkerName -zpsw x

مواردی که با رنگهای قرمز، سبز، آبی و نازنجی مشخص شده باید جایگزین شوند. عبارت stratum.zcash.nicehash.com:3357 با سرور استخر مورد نظر جایگزین کنید. عبارت t1RjQjDbPQ9Syp97DHFyzvgZhcjgLTMwhaq با آدرس کیف پول زی کش خودتان عوض کنید. دو تنظیم بعدی دلخواه هست ولی بهتر است انجام شود. YourWorkerName را با نام دلخواه انتخابی خودتان جایگزین کنید. x را نیز با رمز مورد نظر خودتان جایگزین کنید. تغییرات را درفایل ذخیره کنید و فایل را ببندید.

اگر تمام مراحل و تنظیمات درست انجام شده باشد تصویری مشابه تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

چگونگی استخراج زی کش - استخراج زی کش با کارت گرافیکی


استخراج زی کش با دستگاه ماینر

استخراج زی کش با ماینر

بنظر تنها روش مقرون بصرفه برای استخراج زی کش ، استفاده از دستگاه ماینر است. در این مقاله آموزش استخراج زی کش با دستگاه ایسیک Z9 mini آموزش داده می شود. استخراج با سایر دستگاه های ماینر نیز تقریبا مشابه همین روش است. مراحل استخراج با دستگاه ایسیک Z9 mini طبق مراحل زیر است:

1- مرحله اول باید آی پی دستگاه را بدست آورد. کابل LAN را به دستگاه وصل کنید. از اتصال به اینترنت مطمئن باشید. باید با یک نرم افزار اسکنر ، آی پی های متصل به مودم شناسایی شود. برای مثال با استفاده از نرم افزار Advance IP Scanner و زدن گزینه Start لیست آی پی ها نمایش داده می شود. آی پی دستگاه AntMiner را یادداشت کنید. این آی پی را مرورگر کامپیوترتان وارد کنید تا وارد رابط کاربری دستگاه شوید. برای نام کاربری و رمز عبور کله Root را وارد کنید.

2- طبق تصویر زیر اگر به سایت استخر استخراج flypool بروید ( zcash.flypool.org/start ) آدرس سرور و پورتهای اتصال را مشاهده خواهید کرد. سه عدد سرور آسیا ، اروپا و آمریکا وجود دارد.

چگونگی استخراج زی کش با دستگاه ماینر

در تنظیمات دستگاه از سربرگ Miner Configration گزینه General Setting را انتخاب کنید. سه قسمت Pool 1، Pool 2 و Pool 3 دارد. در هر سه قسمت گزینه های URL و Worker وجود دارد. طبق فرمت زیر برای  URL و Worker وارد کنید.

URL

Stratum+tcp://Address Server:Port

Worker

Wallet Address.UserName

اگر استخراج در ایران انجام می شود Pool 1  تا Pool 3 باید بر اساس نزدیکی به ایران انتخاب شود. بر همین اساس  برای Pool 1 گزینه Address Server طبق تصویر بالا باید asia1-zcash.flypool.org وارد شود. برای Pool 2 گزینه Address Server باید eu1-zcash.flypool.org وارد شود. برای Pool 3 گزینه Address Server باید us1-zcash.flypool.org وارد شود.

برای Port در فرمت URL ابتدا 3333 وارد شود. اگر در صورت عدم اتصال بترتیب پورتهای جایگزین 13333 یا 3443 امتحان شود تا اتصال برقرار شود.

برای فرمت Worker گزینه Wallet Address باید آدرس کیف پول زی کش خودتان را وارد کنید. طبق توضیحات سایت Flypool استخراج فقط برای آدرس هایی که با حرف t و Zs شروع شود امکانپذیر است. بعد از آدرس حتما نقطه و بعد به جای UserName نام کاربری مورد نظر خودتان را وارد کنید.

نکته: در پایین صفحه بعد از تنظیمات Pool 3 گزینه Setup است که میتوانید درصد سرعت چرخش فن دستگاه را تنظیم کنید.

3- بعد از 15 دقیقه طبق تصویر به سایت استخر استخراج flypool بروید. آدرس کیف پول زی کش خودتان را وارد کنید و گزینه جستجو را بزنید. مقدار هش ریت و میزان زی کشی که استخراج شده در داشبورد نشان داده شده است.

استخراج زی کش با دستگاه ماینر - چگونگی استخراج زی کش

” ممنون که تا پایان مطلب چگونگی استخراج زی کش با ما همراه بودید “


بیشتر بخوانید:

طاهره اسکندری

کارشناس مهندسی نرم افزار کامپیوتر و کارشناس ارشد معماری سیستمهای کامپیوتری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا