ارزهای دیجیتالبررسی ارز دیجیتال

ارز میکر MKR چیست ؟ | بررسی ارز دیجیتال Maker

ارز میکر MKR ، در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با رمز ارز Maker آشنا کنیم . برای اینکه شما بتوانید با خیال راحت به سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال بپردازید ، این مقاله می تواند کمک بزرگی در شناخت ارز دیجیتال میکر به شما بکند . در ادامه مطالب شما با روند قیمت این ارز دیجیتال آشنا خواهید شد . با خواندن این مقاله و شناخت رمز ارز میکر با ویژگی های این ارز دیجیتال نیز آشنا خواهید شد . پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

سلام کریپتو

ارز دیجیتال میکر ( Maker ) چیست ؟

ارز دیجیتال میکر ( Maker ) چیست ؟
ارز دیجیتال میکر ( Maker ) چیست ؟

توکن MKR از جمله توکن های MakerDAO و پروتکل Maker است که هرکدام از آنها به ترتیب یک سازمان غیرمتمرکز و یک بستر نرم افزاری می باشند و هر دو مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند . که هر دو پلتفرم به کاربران اجازه می دهند تا استیبل کوین DAI را صادر و مدیریت کنند .

ایده اولیه این ارز دیجیتال در سال 2015 داده شد و پس از آن در سال 2017 به طور کامل راه اندازی شد . Maker پروژه ای است که وظیفه آن بهره برداری از DAI است و یک ارز پایه غیرمتمرکز است .

توکن های MKR به عنوان نوعی از سهم رای گیری برای سازمانی است که DAI را مدیریت می کند . در حالی که این سازمان سود سهام داران خود را پرداخت نمی کنند ، آنها به دارندگان این توکن حق رای دادن در مورد ساخت پروتکل Maker را می دهند و انتظار می رود که مطابق با موفقیت خود DAI ، ارزش بیشتری داشته باشند .

توکن Maker دارای دو کارکرد اصلی است . دارندگان توکن MKR وظیفه نظارت ، مشارکت و رای گیری در مورد پیشنهادات یا تغییرات را برای اطمینان از سلامت پروتکل Maker برعهده دارند . این کار از طریق دو نوع نظر سنجی انجام می شود که از طریق قراردادهای هوشمند است . این دو نوع نظر سنجی شامل نظرسنجی پیشنهادی و نظرسنجی اجرایی می باشد .

صرافی ایرانی کارت

اولین نظرسنجی برای اندازه گیری  جامعه Maker ، در مورد تغییر پیشنهادی ، استفاده می شود . در واقع این یک مرحله مقدماتی است که برای اطمینان از اینکه پیشنهادها قبل از شروع رای گیری رسمی ، در نظرسنجی های اجرایی خوب به آنها فکر شده است ، انجام می شود . در این مرحله دارندگان MKR به طور رسمی به تصویب یا رد پیشنهاد رای می دهند . سپس آدرس قرارداد هوشمند که بیشترین تعداد توکن MKR را دریافت می کند به عنوان پیشنهاد فعال انتخاب می شود .


تاریخچه و بنیانگذار ارز دیجیتال میکر ( Maker )

تاریخچه و بنیانگذار ارز دیجیتال میکر ( Maker )
تاریخچه و بنیانگذار ارز دیجیتال میکر ( Maker )

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم توکن MKR ، از جمله توکن های  MakerDAO نیز به شمار می رود . MakerDAO ، اولین نهاد در داخل اکوسیستم Maker ، در سال 2015 توسط Rune Christensen یک کار آفرین دانمارکی ایجاد شد .

کریستنسن در رشته بیوشیمی از دانشگاه Copenhagen فارغ التحصیل شد و در مدرسه ، رشته بیزینس بین الملل را تحصیل کرد . پیش از MarkDAO ، وی شرکت استخدام بین المللی را تاسیس و مدیریت کرد .

Maker در آگوست 2015 به عنوان اولین ارز در شبکه اتریوم اعلام شد . این صندوق با صدور توکن های MKR برای BTC و ETH از طریق مبادلات شخصی خود ، قبل از راه اندازی سیستم عامل Maker در آوریل 2016 ، سرمایه جمع آوری کرد .


نگاهی به عملکرد ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نگاهی به عملکرد ارز دیجیتال میکر ( Maker )
بررسی عملکرد ارز دیجیتال میکر ( Maker )

در این قسمت از مقاله در ابتدا شما را با عملکرد پروتکل Maker آشنا خواهیم کرد . پروتکل میکر ( Maker ) عملکرد مشابه بانک را دارد . این پروتکل وام را فراهم می کند و سود وام و پس انداز را که در استیبل کوین بومی آن Dai ، انجام می شود ، شارژ می کند .

در امور مالی سنتی ، این خدمات تنها پس از تحقق چندین مورد سختگیرانه مانند تهیه وثیقه کافی و امتیازات اعتباری قوی ارائه می شوند . با وجود Maker ، کاربران فقط نیاز به ارائه وثیقه به صورت ارزهای رمز پایه دارند . که به KYC نیازی نیست و وامها به صورت غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند صادر می شوند .

در عمل ، وام DAI از طریق انتقال به Oasis و قفل وثیقه در قراردادهای هوشمند معروف به Maker Vaults دریافت می شود .مبلغ وام به دو عامل بستگی دارد که این دو عامل شامل مقدار وثیقه قفل شده و نسبت وثیقه انتخاب شده است .به عنوان مثال ، اگر کاربری اتر را به عنوان وثیقه انتخاب کند و نسبت وثیقه گذاری اتر 150% باشد ، در این صورت کاربر باید به ازای هر یک DAI که ضرب می کند 1.5 اتر را قفل کند .

بنابراین توکن Maker با تعیین ارزهای رمزنگاری شده مناسب برای استفاده به عنوان وثیقه ، نسبت وثیقه گذاری مورد نیاز برای این دارایی ها و کارمزدهای مربوط به آنها ، عملکرد اکوسیستم Maker را به راحتی حفظ می کند .


میکر ( Maker ) دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟

میکر ( Maker ) دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟
میکر ( Maker ) دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟

به راحتی می توان از جمله ویژگی هایی که به توصیف پروتکل میکر و توکن آن می پردازد به موارد زیر اشاره کرد .

1.در ابتدا ویژگی که بسیار روشن است این است که پلتفرم میکریک پلتفرم با سیاست دو توکنی است که این دو توکن شامل MKR و DAI است . هر دو توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 می باشد .

2.دومین ویژگی این است که پلتفرم میکر به دلیل اینکه غیرمتمرکز است بر روی صرافی های غیر متمرکز ؛ تمرکز دارد و توسط بسیاری از صرافی ها پشتیبانی می شود .

3.به جرات می توان گفت پلتفرم میکر از اولین سازمانهای غیرمتمرکز به شمار می رود که ساخته شده است .


روند قیمت ارز دیجیتال میکر ( Maker )

در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال میکر برابر با 2،055.66 دلار است و حجم معاملات این رمز ارز در شبانه روز برابر با 70،687،100 دلار می باشد . رمز ارز میکر در 24 ساعت گذشته 1.71% افت قیمت داشته است . در حال حاضر در سایت CoinMarketCap دارای رتبه 48 است . در نمودار زیر شما روند قیمت این ارزدیجیتال را ازابتدای سال 2017 تا اکنون مشاهده می کنید . همانطور که مشاهده می شود این رمز ارز در فوریه 2021 به ATH خود رسیده است .

روند قیمت ارز دیجیتال میکر ( Maker )
روند قیمت ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نحوه خرید ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نحوه خرید ارز دیجیتال میکر ( Maker )
نحوه خرید ارز دیجیتال میکر ( Maker )

برای اینکه بتوانید به راحتی ارز دیجیتال میکر را به دست آورید می توانید از طریق صرافی ها اقدام کنید . در ابتدا باید در صرافی ثبت نام و احراز هویت کنید . صرافی های آنلاین خارجی از جمله بایننس از رمز ارز میکر پشتیبانی می کنند . برای خرید رمز ارز میکر در ابتدا می توانید با خرید تتر از صرافی ها آن را به ارز مورد نظر خود تبدیل نمایید . در ادامه مطالب جدولی از صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز برای شما فراهم نمودیم .

صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده رمز ارز میکر ( Maker ) :

نام صرافی سایر ارزهای پشتیبان کننده توضیحات
1.بایننس ( Binance ) بیت کوین ، اتریوم ، کاردانو ، فایل کوین و … از پلتفرم های معاملاتی معتبر است که روزانه حجم معاملاتی بالایی را انجام می دهد .
2.اوکی اکسچنج ( OKEx ) لایت کوین ، ترا ، کاردانو و … صرافی اوکی اکسچنج با بیش از 20 میلیون کاربر در بیش از 200 کشور یکی از بهترین پلتفرم های معاملاتی را برای رمز ارزها ارائه داده است .
3.یونی سواپ ( Uniswap ) چین لینک ، وان اینچ و … صرافی یونی سواپ در 2 نوامبر 2018 راه اندازی شده است و یک پروتکل برای تبادل رمز ارزهاست .
4.کوین بیس پرو ( Coinbase Pro ) بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و … قابل اعتماد تریت بستر برای تبادل رمز ارزها صرافی کوین بیس پرو می باشد که از امنیت بالایی برخوردار است .
5.هیوبی گلوبال ( Huobi Global ) کاردانو ، لایت کوین ، بیت تورنت و … صرافی هیوبی گلوبال یکی دیگر از پلتفرم های معاملاتی است که در سال 2013 راه اندازی شده است .
6.کوکوین ( KuCOoin ) بیت کوین ، اتریوم ، ترا ، کاردانو و … صرافی کوکوین در سپتامبر 2017 راه اندازی شد .
7.بیترکس ( Bittrex ) ترا ، انجین کوین ، اتریوم و … صرافی بیتترکس علاوه بر ارز میکر از بسیاری از رمز ارزها پشتیبانی می کند .
8.پولونیکس ( Poloniex ) ترون ، بیت کوین ، اتریوم و … صرافی پولونیکس در سال 2014 تاسیس شد .
بیشتر بخوانید:  لایت کوین کش LCC چیست ؟ | آشنایی با فورک لایت کوین

کیف پول های ارز دیجیتال میکر( Maker )

کیف پول های ارز دیجیتال میکر( Maker )
کیف پول های ارز دیجیتال میکر( Maker )

پس از اینکه شما رمز ارز میکر را خریداری نمودید ، نیازمند کیف پولی هستید تا ارز دیجیتال خود را در آن ذخیره نمایید . در واقع کیف پول های ارز دیجیتال این امکان را به شما می دهند تا بتوانید با امنیت کامل رمز ارز میکر را ذخیره کنید . کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند که از رمز ارز میکر پشتیبانی می کنند . در ادامه مطالب تعدادی از این کیف پول ها را به شما معرفی خواهیم کرد .

لازم به ذکر است که در نظر گرفتن امنیت کیف پول از جمله نکات ضروری برای ذخیره رمز ارز می باشد . و همچنین این نکته را در نظر بگیرید که چون توکن MKR یک توکن با استاندارد ERC-20 می باشد توسط بسیاری از کیف پول ها پشتیبانی می شود .

1.کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس ( Ledger Nano S ) :

کیف پول لجر نانو اس کیف پول سخت افزاری پر کاربردی می باشد که توسط شرکت فرانسوی Ledger ایجاد شده است . شما می توانید با استفاده از این کیف پول ارزهای خود را به صورت آفلاین ذخیره نمایید . این ویزگی از هک شدن کیف پول جلوگیری می نماید .

2.کیف پول سخت افزاری ترزور وان ( Trezor One )

کیف پول ترزور رقیب لجر محسوب می شود . شرکت ارائه دهنده این کیف پول یکی از راحت ترین و در دسترس ترین کیف پول های سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار داده است . این کیف پول سخت افزاری کمی ارزان تر از لجر نانو اس است و با سیستم عامل های لینوکس ، مک و ویندوز سازگار است .

3.کیف پول نرم افزاری تراست ( Trust Wallet )

یک انتخاب محبوب تر برای نگه داشتن توکن های MKR است . این کیف پول دیجیتال از بیش از 160 دارایی دیجیتال پشتیبانی می کند . کیف پول تراست دارای یک رابط کاربری آسان است .

4.کیف پول نرم افزاری اتمیک ( Atomic Wallet )

کیف پول اتمیک از بیش از 300 ارز دیجیتالی پشتیبانی می کند . کیف پول اتمیک در نسخه دسک تاپ و موبایل عرضه شده است .

5.کیف پول  کریپتریوم ( Crypterium Wallet ) :

کیف پول Crypterium از امنیت بالایی برخوردار است . این کیف پول تنها از تعداد برجسته ای از رمز ارزها پشتیبانی می کند . نسخه دستکتاپ و تلفن همراه این کیف پول موجود می باشد .

6.کیف پول تحت وب مای اتر ( MyEtherWallet )

کیف پول مای اتر یک کیف پول تحت وب است که کمی متفاوت تر از اکثر نمونه های خود است . این کیف پول در مقایسه با اکثر کیف پول های تحت وب ، سطح امنیت بهتری را ارائه می دهد .

7.کیف پول کوینومی ( Coinomi ) :

کیف پول کوینومی از بیش از 1700 توکن پشتیبانی می کند . کیف پول کوینومی همانند کیف پول اتمیک در دو نسخه ارائه شده است . نسخه تلفن همراه این کیف پول برای سیستم عامل های اندروید و ios در دسترس است و نسخه دستکتاپ آن از سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و مک پشتیبانی می کند .

8.کیف پول اکسودوس ( Exodus ) :

کیف پول اکسودوس یک کیف پول دستکتاپی است . چیزی که این کیف پول را ازسایر کیف پول ها متمایز می کند این است که کار با آن بسیار راحت می باشد و حتی افراد مبتدی می توانند فقط با چند کلیک معاملات را انجام دهند .

کیف پول اکسودوس نیز از سیستم عامل های لینوکس ، مک و ویندوز پشتیبانی می کند .


نحوه فروش ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نحوه فروش ارز دیجیتال میکر ( Maker )
نحوه فروش ارز دیجیتال میکر ( Maker )

برای فروش ارز دیجیتال میکر همانند خرید آن باید به صرافی ها مراجعه کنید . در صورت امکان بهتر است از صرافی های آنلاین خارجی استفاده نمایید و رمز ارز خود را به فروش برسانید ، زیرا صرافی های خارجی نسبت به صرافی های داخلی کارمزد کمتری دریافت می کنند .

این نکته نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است ، در صورتی که از قبل در صرافی تراکنشی انجام نداده بودید نیازمند آن هستید تا در ابتدا ثبت نام نمایید و سپس رمز ارز میکر را به فروش برسانید . انتخاب یک صرافی معتبر برای خرید و فروش رمز ارزها می تواند کمک بزرگی به شما بکند .


آیا ارز دیجیتال میکر ( Maker ) استخراج می شود ؟

آیا ارز دیجیتال میکر ( Maker ) استخراج می شود ؟
آیا ارز دیجیتال میکر ( Maker ) استخراج می شود ؟

برای اینکه ببینیم ارز دیجیتال میکر قابلیت استخراج را دارد یا خیر در ابتدا باید الگوریتم این ارز دیجیتال را بررسی نماییم . در صورتی این ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارا می باشد که مبتنی بر الگوریتم PoW و یا اثبات کار باشد . طبق بررسی های انجام شده پاسخ سوال شما منفی می باشد و رمز ارز میکر قابلیت استخراج را دارا نیست .


آینده ارز دیجیتال میکر ( Maker )

آینده ارز دیجیتال میکر ( Maker )
آینده ارز دیجیتال میکر ( Maker )

برای اینکه بررسی نمایید آیا ارز دیجیتال میکر یک سرمایه گذاری خوب در آینده به شمار می رود ، علاوه بر بررسی توکن آن ، بررسی آینده پروتکل میکر خالی از لطف نیست . در واقع شما باید آینده پروتکل این رمز ارز را در نظر بگیرید و بررسی نمایید که آیا این پروتکل از پیشرفت خوبی برخوردار است یا خیر . به عبارت دیگر همانند بسیاری از رمز ارزها عملکرد این توکن در داخل پروتکل آن نهفته می باشد . خوشبختانه در حال حاضر پروتکل میکر نسبت به پروتکل های دیگر پیشی گرفته است و می تواند آینده خوبی را رقم بزند .


کلام پایانی ارز دیجیتال میکر ( Maker )

توکن MKR از جمله توکن های پروتکل Maker است که مبتنی بر بلاکچین اتریوم می باشد . توکن میکر سازگار با استاندارد ERC-20 است . به طور کلی در این مقاله به بررسی ویژگی های پروتکل این رمز ارز و عملکرد آن نیز پرداختیم . شما می توانید رمز ارز میکر را در داخل کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری مانند لجر ، ترزور ، اکسودوس و … ذخیره نمایید .

ممنون از اینکه تا پایان ” ارز میکر MKR  ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا