پیشنهاد سردبیر زوم ارزصرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

صرافی ارز دیجیتال چیست ، صرافی ارز دیجیتال در واقع یک پلتفرم است که به کاربران اجازه می دهد ارز دیجیتال مورد نظر خود را با ارز دیجیتال دیگر مبادله کنند.صرافی های  ارز دیجیتال همچنین می توانند فقط واسطه ای میان خریداران و فروشندگان باشند.که در ازای این واسطه بودن کارمزد دریافت می کنند.صرافی ارز دیجیتال سرویس های مختلفی از قبیل :خرید و فروش ارزدیجیتال ،واسطه گری میان خریداران و فروشندگان ،ضمانت تراکنش های موجود و در برخی از انواع صرافی ها امکان خرید کالا با استفاده از ارز دیجیتال ، را ارائه می دهد.

کاربران عزیزی که در حال خواندن این مطلب هستید پس شما با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ، اتریوم ، تتر ، دش و غیره آشنایی لازم را دارید و الان دنبال یک صرافی خوب هستید که بخواهید ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی خرید و فروش نمایید. ما در این مطلب شما را با صرافی آنلاین ارز دیجیتال آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

صرافی ارز دیجیتال چیست و در صرافی چه کاری انجام می‌شود؟

صرافی ارز دیجیتال چیست

نبض بازار ارزهای دیجتال وجود صرافی است.در واقع بدون وجود صرافی ارزهای دیجیتال معنای خاصی ندارند.صرافی ارز دیجیتال جایی است که افراد می توانند ارزهای دیجیتال خود را خریدو فروش و مبادله کنند.قیمت ارزهای دیجیتال از طریق همین خرید و فروش ها و تبادل هایی که در صرافی انجام می شود تعیین می گردد.همانطور که بارز است افزایش تقاضا برای هر چیزی موجب افزایش قیمت آن می شود .بازار ارزهای دیجیتال نیز دقیقا به همین صورت است.هر کدام از صرافی های ارز دیجیتال ممکن است عملکردهای متفاوتی انجام دهند.در برخی صرافی ها علاوه بر خریدوفروش و تبادل ارزهای دیجیتال ،می توان کالا هم خریداری کرد.یک سری از صرافی ها درون خود کیف پول هم قرار داده اند که این موجب راحتی کاربران می شود.کاربران می توانند ارزهای دیجیتالی که توسط صرافی پوشش داده می شود را در آن ذخیره کنند .

به طور خلاصه عملیاتی که می‌تواند در صرافی انجام گیرد عبارتند از :

  1. خرید ارز دیجیتال یا رمز ارزها
  2. فروش ارز دیجیتال یا رمز ارزها
  3. تبدیل رمز ارزها به یکدیگر.
  4. خریدکالا با استفاده از ارزدیجیتال

 


چرا صرافی های متمرکز به صرافی های غیر متمرکز تبدیل می شوند؟

هدف اولبه در ایجاد ارزهای دیجیتال ایجاد تبادل بدون نیاز به حضور شخص سوم بود.درحال حاضر صرافی های ارزدیجیتال این امکان را فراهم کرده اند.صرافی های ارزدیجیتال با جلب اعتماد کاربران و ارائه خدمات بروز باعث شده اند که کاربران بیشتری جذب آن ها شوند.صرافی های غیرمتمرکز از قرارداد هوشمند استفاده می کنند که باعث افرایش یافتن ضریب تبادل می شود.در صرافی های غیر متمرکز لازم نیست دارایی کاربران ئر کیف پول صرافی دخیره شود.امکاناتی این چنین باعث شده که صرافی هاییکه از حالت متمرکز به غیرمتمرکز تغییر پیدا کرده اند افزایش زیادی داشته باشد.با استفاده از این شرایط اتفاقاتی مثل حمله هکر ها ،ازکار افتادن صرافی ،اختلاس مالکین صرافی از دارایی مردم و یا ورشکستگی صرافی تقریبا از بین می رود.


عملکرد صرافی و نقش آن در تعیین قیمت

در صرافی می‌توان نرخ قیمت ارزها و همچنین عرضه و تقاضای ارز را مشاهده نمود .به طور معمول قیمت ها در انواع صرافی با هم تفاوت دارند.این تفاوت با میزان عرضه و تقاضا در آن صرافی رابطه مستقیم دارد.یعنی هرچه عرضه یک ارزدیجیتال کمتر  و تقاضا برای آن بالاتر باشد قیمت آن بالاتر  می رود و بالعکس.البته باید بدانید این تفاوت قیمتی در انواع صرافی ها زیاد نیس زیرا اگر دارای تفاوت بارزی بودند کاربران صرافی با قیمت کمتر به صورت چشمگیری افزایش می یافت.اما در واقعیت این تفاوت قیمتی زیاد نیست.


انواع عملکرد صرافی

1-با برقراری ارتباط بین کاربران جهت خرید و فروش ارز و دریافت کارمزد از هر خرید و فروش یا اینکه در بعضی صرافی‌ها که حجم معاملات بالا ست کیف پول هایی جهت ذخیره ارزهای کاربران تعبیه می شود

۲- نوع دیگر صرافی ها ارتباط بین کاربران با مدیران سایت مربوطه می‌باشد یعنی کاربر از طریق مالکان سایت خرید و فروش ارز را انجام می دهد.


صرافی ارز دیجیتال در ایران

صرافی‌های موجود در ایران بیشتر با ارز های معروف خرید و فروش انجام می‌دهند ارز هایی مانند بیت کوین ، اتریوم ، ریپل بیت کوین کش و ارزهای دیجیتال معروف دیگر و تقریباً می‌توان گفت اگر بخواهید ارزهای دیگر یعنی ارزهای غیر معروف را خریداری کنید باید ابتدا با ریال ارز های معروف را خریداری کنید سپس ارزها را به یکدیگر تبدیل نمایید و یا اینکه از طریق صرافی‌های غیر ایرانی خریدتان را انجام بدهید

قابل ذکر است جهت اتصال صرافی های خارجی حتماً از vpn یا vps استفاده نمایید.


کدام صرافی برای ایرانیان بهتر است

با توجه به تحریم هایی که علیه ایران صورت گرفته است  و با توجه به اینکه خدمات بسیاری از صرافی ها برای ایرانیان مسدود است با تحقیق درمورد تعداد اعضا ،خدمات صرافی و میزان امنیت آن ها از پلتفرم های داخلی استفاده کرد.

رمزینکس

 ارزهای دیجیتالی  مثل بیت کوین ، لایت کوین، دوج، اتریوم، تتر، ریپل و بایننس کوین پشتیبانی می کند. کارمزد حدود 3% روی خرید و فروش

اوکی اکسچنج

پشتیبانی از حدود 40 ارز دیجیتال، یکی از قدیمی ترین صرافی های ایرانی است.کارمزد حدود 8% روی خرید و فروش

بیدارز

پشتیبانی از رمزارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم، دوج، تتر و … . با قابلیت سفارش گذاری آفلاین که معامله در آن بین کاربران صورت می گیرد. با  0.5% کارمزد معاملاتی

بیشتر بخوانید:  بیت کوین چیست ؟

خرید ارزدیجیتال در ایران

صرافی های آنلاین زیادی در ایران وجود دارد که شما می توانید از طریق این صرافی ها ارزهای دیجیتالی مثل :بیت کوین ،لایت کوین،اتریوم ،ریپل ،مونرو، تتر و….خریدو فروش کنید.این خرید و فروش براحتی از طریق کارت های بانکی با نحوه پرداخت آنلاین امکان پذیر است.در این صرافی ها برای جلوگیری از کلاه برداری به تصویر کارت ملی کارت بانکی و در بعضی موارد عکس خودتان برای احراز هویت نیاز دارند.


۹ صرافی های آنلاین معتبر ارز های دیجیتال

 


کارمزد های صرافی

کارمزد صرافی ها متفاوت است صرافی‌ها عملکرد متفاوتی دارند و قیمت عرضه و تقاضا تقریباً در صرافی ها متفاوت است البته این تفاوت بسیار کم است و همچنین کارمزد آنها نیز متفاوت می باشد .

قابل ذکر است کاربران به سراغ صرافی های معتبر با عرضه و تقاضای بیشتر و کارمزد پایین تر می روند.


معامله ارزدیجتال را از کجا شروع کنم

معامله ارز دیجیتال را از کجا شروع کنم

باید بعد از خرید ارزدیجیتال مورد نظر باید در یک صرافی معتبر ثبت نام کنید.حساب کاربری خود را با ارزی که خریداری کرده اید سارژکنید.بعد از این مراحل باید قیمت های ارزهای دیجیتال را بررسی کنید.سپس یک جفت ارزدیجیتال را انتخاب کنید و وارد معامله شوید.


خرید ارزدیجیتال با استفاده از حساب دلاری یا ارزی

ایرانیان فقط اجازه بازکردن حساب در پرفکن مانی و وب مانی را دارند.ولی پلتفرم های معاملاتی رمزارزها  این حساب ها را قبول نمی کنند.ولی اگر شما حسابی در خارج از کشور دارید یا دارای مستر کارت یا ویزا کارت هستید بعضی صرافی ها مثل صرافی بایننس امکان خرید با کارت اعتباری را به شما می دهد و در آن جا می توانید براحتی هر ارزی را که می خواهید تبدیل کنید.اما برای حل  مشکل کسانی که این شرایط را ندارند بجای تبدیل کردن ارزموردنظر مثلا بیت کوین به پرفکت مانی یا وب مانی ،آن را به تتر تبدیل می کنند.تتر ارزدیجیتالی است که برابر با یک دلار آمریکا می باشد.نماد تتر usdt می باشد و صرافی های معتبر از آن پشتیبانی می کنند.بنابراین خریدوفروش رمزارزها با دلار از طریق تتر انجام می گیرد.


روش خرید ارز دیجیتال از صرافی

  1. ابتدا به دنبال بهترین صرافی و معتبرترین صرافی می‌گردیم
  2. در صرافی باید ثبت نام و احراز هویت صورت گیرد
  3. درخواست ارز مورد نظر و پرداخت پول با فیات کاربر
  4. ارسال یک آدرس کیف پول برای نگهداری ارز خریداری شده

ساختار خرید و فروش جفت ارز

با استفاده از جفت ارز شما می توانید از نوسان قیمت ها سود بدست آورید.ساختار جفت ارز بدین شرح است ارز دیجیتال دوم در قبال ارز دیجیتال اول

ارزدیجیتال دوم/ارز دیجیتال اول

در این ساختار ، جایگاه یک جفت ارزدیجیتال و نوع ارزدیجیتال بسیار حائز اهمیت است.یعنی اگر حدس می زنید ارزش قیمت اتریوم در مقابل دلار بیشتر خواهد شد باید جفت eth/usd را بخرید.یعنی جفت شما باید به این صورت باشد که اتریوم در سمت چپ و دلار در سمت راست قرار بگیرد.اما در صورتی که بخواهید اتریوم را بفروشید باید نحوه چینش جفت ارزدیجیتال برعکس شود.بیشتر صرافی های ارزدیجتال جفت ارزهای رایج را ارائه می دهند.جفت ارزهایی مثل: btc/ltc ,eth/btc,btc/eth و…


سفارش استاپ لیمیت StopLimit Order

با استفاده از این امکان شما می توانید سفارش دهید که وقتی قیمت ارزدیجیتال انتخابی به عدد مورد نظر رسید ،برای شما سفارش خرید یا فروش با مقدار مورد نظر انجام بشود.

سفارش خرید استاپ لیمیت

فرض کنید شما تریدر ارزدیجیتال هستید و تحلیل کرده اید که قیمت ارزدیجیتال x از 30 دلار بیشتر خواهد شد.اکنون میخواهید سفارش استاپ لیمیت قرار دهید.به این صورت:

stop:31

limit:32

طبق این سفارش به  ارزش 32 دلار وقتی ارزش دارایی شما به 31 دلار یا بیشتر از آن برسد ثبت می شود.


سفارش فروش استاپ لیمیت

با ثبت سفارش استاپ لیمیت شما قادر خواهید بود که از ضرر های احتمالی در بازار نزولی جلوگیری کنید.همچنین این ویژگی باعث می شود شما بتوانید زمان مناسب خرید و فروش در بازار سبز را پیدا کنید .مانند استاپ لیمیت با یک مثال برای شما توضیح می دهیم:

مثلا فرض کنید رمزارزی خریده اید و تحلیل کرده اید که قیمت آن تا 50 دلار رشد می کند و سپس ریزش خواهد کرد.برای جلوگیری کردن از ضرر سفارش فروش استاپ لیمیت قرار می دهید.به این صورت:

stop:47

limit:48

براین اساس وقتی ارزش دارایی شما 47 دلار یا بالاتر بشود ،برای شما یک سفارش فروش به ارزش 48 دلار ایجاد می شود.


توصیه سایت زوم ارز به شما

یکی از سوالات مهمه که پرسدیه میشه اینن است که صرافی ارز دیجیتال چیست و دقیقا چه کاری را انجام می دهد؟ خب اگر بخواهم در انتها یک خلاصه کلی بیان کنیم می توان بگوییم که صرافی محلی است برای خرید و فروش ارز های دیجیتال. و از آنجایی که امروزه افراد زیادی به سراغ خرید و فروش رمز ارز ها می روند به همین دلیل حتما به دنبال یکی صرافی خوب و مناسب هستند برای ترید خود. ما در مقاله انواع صرافی ارز دیجیتال و همچنین بهترین صرافی های ارز دیجیتال تعدادی صرافی را برای شما به همراه مزایا و معایب آنها شرح دادیم.

بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر در تاریخ 98/11/12 صرافی بایننس یکی از معتبرترین صرافی ها جهت خرید و فروش ارز میباشد که دارای حجم معاملاتی بالا در روز است.

ممنون از اینکه تا پایان ” صرافی ارز دیجیتال چیست ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

 

عاطفه قاضی حصاری

دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا