صرافی کوینکده
آموزش تحلیل تکنیکالآموزش تحلیل در ارز دیجیتال

آموزش چنگال اندروز | آموزش کامل چنگال اندروز یا Pitchfork

معامله با کانال ها در طول زمان محبوبیت فراوانی در تحلیل تکنیکال داشته است، و یکی از کارآمد ترین و در عین حال سود آورترین ابزارهای تحلیل تکنیکال می باشد. یکی از انواع ابزارهای کانال، ابزار چنگال اندروز یا Pitchfork می باشد، که در پلتفرم های تحلیلی زیادی نظیر تریدینگ ویو وجود دارد، و می توان از آن استفاده کرد. در این مقاله سعی شده تا نحوه رسم این ابزار کارآمد و همچنین معاملات درست به وسیله این ابزار به درستی آموزش داده شود. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

آموزش چنگال اندروز

با استفاده از چنگال اندروز معاملات خود را انجام دهید، این ابزار یا اندیکاتور فنی که توسط مربی مشهور آلن اندروز به شکل امروزی توسعه یافته است، می تواند توسط معامله گران برای ایجاد فرصت های سود آور و فرصت های نوسانی در هر بازاری مخصوصا بازار ارزهای دیجیتال استفاده شود. بر اساس استراتژی بلند مدت، Pitchfork یا چنگال اندروز می‌ تواند برای شناسایی و اندازه‌ گیری روند های کلی بازار که بر فعالیت ها و روندهای کوتاه مدت تأثیر می ‌گذارند استفاده شود.

در ادامه، ما دو رویکرد برای استفاده از این ابزار را توضیح خواهیم داد: زمانی که قیمت داخل خطوط این ابزار قرار می گیرد، و بررسی نحوه انجام معاملات داخل خطوط این ابزار را مورد بحث قرار می دهیم، و دوم زمانی که قیمت از این ابزار خارج می شود، و نحوه معاملات خارج از خطوط را مورد بررسی قرار می دهیم.

چنگال اندروز روشی است که از یک سری خطوط روند برای شناسایی روند ها و محدوده های برگشت قیمت استفاده می کند. همچنین در این ابزار خطوط روند بالاتر و پایین تر نشان دهنده حمایت و مقاومت هستند.

چنگال اندروز Pitchfork ابزاری است، که برای پیش‌ بینی نوسان‌ های طولانی‌ تر بازار مفید می باشد، و می ‌تواند سیگنال‌ هایی را در بلند مدت یا میان‌ مدت به معامله‌ گران ارائه دهد.

توصیه می شود همیشه زمانی که قیمت کانال ترسیم شده این ابزار می شکند، این شکست را با سایر شاخص ها و موارد دیگر در تحلیل تکنیکال ترکیب کنید، تا بتوانید تأیید بهتری بگیرید.


تعریف چنگال اندروز

چنگال اندروز Pitchfork گاهی به عنوان خط میانه نیز نامگذاری می شود. این ابزار همانطور که گفته شد، در پلتفرم های تحلیلی متعدد نظیر تریدینگ ویو موجود است، و به طور گسترده توسط معامله گران تازه کار و با تجربه شناخته شده است. ساختار کلی این ابزار، از دو خط کناری قدرتمند با یک خط میانی تشکیل شده است، که می تواند به عنوان حمایت مقاومت یا به اصطلاح به عنوان خط رگرسیون عمل کند. در صورتی که قیمت داخل روند قرار گرفته باشد، و این ابزار به درستی روی نمودار رسم شود، رفتار حرکتی قیمت با دقت بالایی زیر نظر گرفته خواهد شد.

اندروز معتقد بود زمانی که قیمت بازار از خط میانی دور می شود، در 80 درصد مواقع به سمت خط میانه بر می گردد، و 20 درصد باقی مانده را نیز نوسانات شدید یا تغییرات هیجانی تشکیل می دهد. در نتیجه، روند کلی بلند مدت، بدون توجه به نوسانات کوچکتر دست نخورده باقی خواهد ماند.

اگر احساسات معامله گران و نیروهای عرضه و تقاضا تغییر کنند، قیمت ها از این خطوط منحرف می شوند و روند جدیدی ایجاد می کنند. این شرایط است که می تواند فرصت های سود ساز قابل توجهی را در بازار ایجاد کند. یک معامله گر می تواند دقت این معاملات را با استفاده از Pitchfork چنگال اندروز در ترکیب با سایر ابزارها و سبک های تکنیکالی افزایش دهد.


ویژگی های چنگال اندروز

چنگال اندروز با توجه به یکسری از پارامتر ها و ویژگی ها کیفیت رسم آن روی نمودار تعیین می شود، که هر چه این ویژگی ها بیشتر باشد، چنگال رسم شده اعتبار بیشتری خواهد داشت، و می توان با اطمینان بیشتری با آن به معامله پرداخت.

تعداد واکنش های قیمت و نوع واکنش به خط میانی چنگال باید به حد مظلوبی باشد. در واقع هر چه قیمت به این خط، واکنش بهتری داشته باشد، نشان می دهد که ابزار چنگال به درستی ترسیم شده است.

زمانی که چنگال رسم می شود، روندی که به صورت کانال شکل می گیرد، باید به طور قابل ملاحظه ای داخل چنگال قرار بگیرد.


نحوه مشخص کردن پیوت در نمودار برای رسم دقیق چنگال اندروز

قبل از اینکه به بحث آموزش چنگال اندروز بپردازیم، ابتدا نیاز است که با مفهوم پیوت و شناسایی دقیق روند در نمودار آشنا شوید. پیوت ها محدوده هایی روی نمودار هستند، و زمانی که قیمت به آن ها برخورد می کند، جهت حرکت قیمت تغییر محسوسی پیدا خواهد کرد. در واقع سطوح بازگشتی نمودار را پیوت می گویند، که این سطوح بازگشتی همان سقف ها و کف هایی هستند که در نمودار تشکیل می شوند. دو نوع پیوت در نمودارها وجود دارد. پیوت های اصلی که به پیوت ماژور معروف هستند و پیوت های فرعی که به آن ها پیوت مینور گفته می شود.

به طور کلی زمانی که در تایم فریم های بالاتر شناسایی سقف ها و کف ها صورت می گیرد، به این پیوت ها، پیوت ماژور می گویند. در واقع این پیوت ها قابلیت تغییر روند را در تایم فریم های پایین تر دارند. به عنوان مثال زمانی که قیمت در تایم فریم روزانه به یک سطح مقاومتی مهم برخورد می کند، اگر روند قیمت صعودی باشد، قیمت وارد موج اصلاحی خواهد شد. پس در واقع قیمت یک پیوت در سطح مقاومت تشکیل می دهد. این پیوت در تایم فریم روزانه ممکن است که یک پیوت مینور باشد، و صرفا قیمت را وارد موج اصلاحی کند، اما در یک تایم فریم پایین تر به عنوان مثال در تایم فریم 4 ساعته می تواند یک پیوت ماژور باشد، و موجب تغییر روند قیمت در تایم فریم پایین تر گردد. به مثال زیر توجه کنید.

نمودار ETCUSDT در بازه زمانی روزانه ماه فوریه 2021

نمودار ETCUSDT در بازه زمانی روزانه ماه فوریه 2021
نمودار ETCUSDT در بازه زمانی روزانه ماه فوریه 2021

قیمت داخل یک روند کاملا صعودی قرار دارد. برخورد قیمت با محدوده 18 دلار با واکنش شدیدی همراه بوده است، و قیمت با تشکیل یک پیوت سقف، وارد موج اصلاحی شده است. دقت کنید در این تایم فریم این پیوت ها یک پیوت مینور می باشند. به دلیل اینکه هیچ کدام نتوانسته اند روند صعودی را تغییر دهند. همچنین خط روند صعودی نیز به سمت پایین شکسته نشده است.

نمودار ETCUSDT در بازه زمانی 4 ساعته ماه فوریه 2021

نمودار ETCUSDT در بازه زمانی 4 ساعته ماه فوریه 2021
نمودار ETCUSDT در بازه زمانی 4 ساعته ماه فوریه 2021

اما اگر همین نمودار را در تایم فریم 4 ساعته مشاهده کنید، می بینید که مطابق نمودار شکل زیر، پیوت قرمز رنگ که در نمودار قبلی رسم شده بود، در بازه زمانی 4 ساعته یک پیوت ماژور می باشد. چرا که باعث تغییر روند قیمت شده است. تمامی پیوت هایی که در این بازه زمانی مشاهده می کنید، پیوت مینور هستند. بنابراین از این پیوت ها در معاملات کوتاه مدت تر استفاده می شود. حال که با مفهوم پیوت آشنا شدید، می توانید از آن ها برای پیدا کردن دقیق ترین محدوده های حمایت مقاومت داینامیک کمک بگیرید.

در اینجا ذکر دو نکته بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. نکته اول این است که باید توجه داشته باشید که برای استفاده از ابزار های ترسیم حمایت مقاومت مانند، چنگال اندروز، باید از پیوت های ماژور نمودار استفاده کنید.

نکته دوم این است که پیوت های مینور که در نمودار قبلی مشاهده شد، در تایم فریم های پایین تر از 4 ساعته به عنوان پیوت ماژور عمل می کنند. بنابراین ساختارهای فراکتالی تکرار شونده در تمامی تایم فریم ها وجود دارد، و بهتر است برای درک روند بازار و دوری از هر گونه سردرگمی از تایم فریم های بالاتر استفاده کنید. همچنین  می توانید جهت پیدا کردن پیوت های نمودار برای رسم بهتر ابزارهای تکنیکالی، از اندیکاتور zig zag کمک بگیرید.


استفاده از چنگال اندروز

برای اعمال چنگال اندروز Pitchfork، معامله‌ گر باید ابتدا سقف یا کفی را که قبلاً در نمودار رخ داده است، شناسایی کند.

برای درک بهتر رسم این ابزار به مثال زیر توجه کنید.

همان طور که در نمودار شکل زیر مشاهده می کنید، در این روند صعودی، اولین نقطه یا اولین محور این ابزار، بعد از تغییر روند و ثبت یک قله یا سقف بالاتر در نمودار، در ابتدای موجی که باعث تشکیل سقف بالاتر شده است، ترسیم می‌ شود و به عنوان نقطه A برچسب گذاری می ‌شود.

هنگامی که پیوت انتخاب شد، معامله‌ گر باید هم یک سقف و هم یک کف بالاتر را در سمت راست اولین نقطه پیوت رسم شده شناسایی کند. این حرکت به احتمال زیاد یک موج اصلاحی که در جهت مخالف حرکت قبلی می باشد، خواهد بود. در شکل 1، اصلاح جزئی یا محدوده کف (نقطه A) به خوبی به ما کمک می کند، به این دلیل که هر دو نقطه B و C را می توانیم پیدا کنیم.

پس از شناسایی این نقاط، ابزار روی نمودار ترسیم می شود. خط روندی که از نقطه A ادامه پیدا کرده است، به عنوان خط مبنا در نظر گرفته می شود، و به عنوان خط میانه عمل می کند. دو خط انتهایی که به عنوان حمایت ها و مقاومت های این ابزار در نظر گرفته می شود، و از نقاط B و C تشکیل شده اند، به عنوان حمایت و مقاومت مهم این روند صعودی عمل می کنند.

نمودار اول BNBUSDT در ماه جولای بازه زمانی 1 ساعته
نمودار اول BNBUSDT در ماه جولای بازه زمانی 1 ساعته

استفاده از ابزار Pitchfork چنگال اندروز در نمودار زیر عملکرد رمز ارز BNB را یک بازه زمانی خاص نشان می دهد. نقطه محوری (A) در یک فرو رفتگی یا کف قبلی ترسیم شده است و نقاط B و C در سمت راست نمودار نسبت به محور A قرار گرفته اند. خط کشیده شده از نقطه A خط میانه است، در حالی که دو خط کناری به عنوان حمایت و مقاومت عمل می کنند.

هنگامی که چنگال اندروز اعمال می شود، معامله گران می توانند در داخل کانال معامله کنند، و یا شکست ها را در پایین یا بالای کانال تشخیص بدهند. در شکل 2، به فرصت های متعددی که برای انجام معاملات روی نمودار به وجود آمده است توجه کنید.

می بینید که قیمت به عنوان حمایت و مقاومت به خوبی عمل می کند، که در آن معامله گران می توانند در محدوده حمایت نقطه E وارد شوند و در بالای کانال نزدیک مقاومت در نقطه D بفروشند. به این دلیل که مجددا قیمت به سمت خط میانه جذب می شود. مثل همیشه، دقت معاملات زمانی که به دنبال تایید باشید، بهبود می یابد. در این مواقع استفاده از یک اندیکاتور برای تایید گرفتن هنگام انجام معاملات، کافی است.

نمودار دوم BNBUSDT در ماه جولای بازه زمانی 1 ساعته
نمودار دوم BNBUSDT در ماه جولای بازه زمانی 1 ساعته

علاوه بر این، معامله ‌گر می ‌تواند موقعیت ‌هایی را که در هنگام شکست حمایت و مقاومت به وجود می اید، معامله کند. دو مثال در نقاط D و I ارائه شده است. در اینجا، احساسات بازار تغییر کرد و اقدام معامله گران قیمتی را ایجاد کرد که از خط میانه منحرف شده است، و از خطوط روند کانال عبور کرد. از آنجایی که حرکت قیمت تلاش می کند به منطقه میانه بازگردد، معامله گران در نقطه D می توانند سود خوبی را بدست آورند. با این حال، مانند هر معامله دیگری، مدیریت صحیح سرمایه و تأیید برای انجام معاملات، باید نقش مهمی در فعالیت معامله گران داشته باشد.

معامله داخل خطوط Pitchfork چنگال اندروز

به طور کلی استراتژی معامله داخل چنگال اندروز مانند معامله در کانال معمولی می باشد. اگر روند صعودی بود، در محدوده های کف و نزدیک به خط پایینی چنگال خرید انجام می شود، و در نقاط خط میانی و خط بالایی سیو سود انجام می شود. بعد از برخورد قیمت به خط بالایی، به دلیل جاذبه خط میانی، مجددا امکان برگشت قیمت وجود دارد. در واقع موج اصلی وارد موج اصلاحی می شود. پس با رعایت مدیریت سرمایه و در صورت مشاهده نشانه های برگشت، می توان به صورت معاملات نوسان گیری، موج اصلاحی را با کمک اندیکاتور های تشخیص واگرایی معامله کرد.

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه یک معامله گر ممکن است از معامله در خطوط سود کند. نمودار زیر یک مثال خوب است، زیرا به ما نشان می دهد که نحوه حرکت قیمت رمز ارز BNB که داخل یک روند نزولی قرار گرفته است، به چه صورت خواهد بود. قیمت از خط میانه برگشته و به مقاومت بالایی چنگال نقطه A رسیده است. با رفتن به یک تایم فریم پایین تر یعنی در نمودار 4، شکل‌ گیری الگوی کندلی اینگالفینگ را مشاهده می‌ کنیم، که یک الگوی بازگشتی می باشد. در اینجا، شتاب خرید که زمانی در حال افزایش بود، شروع به ناپدید شدن کرده است، و قدرت خریداران کاهش ناگهانی داشته است. بنابراین شاهد واکنش قیمت به این سطح مقاومت بوده ایم. مقاومتی که در گذشته قیمت نیز یک سطح حمایت استاتیک را تشکیل داده بود. همان طور که مشاهده می کنید، اندیکاتور Stochastic نیز در این محدوده سیگنال نزولی صادر کرده است، و هشدار تغییر جهت قیمت را در این بازه زمانی می دهد.

بیشتر بخوانید:  واگرایی چیست؟
نمودار سوم BNBUSDT در بازه زمانی 1 ساعته
نمودار سوم BNBUSDT در بازه زمانی 1 ساعته

معامله ‌گران برای حالت کم ریسک بهتر است هنگام در نظر گرفتن این نشانه ‌ها، نقطه ورود را کمی پایین ‌تر از بسته شدن  کندل تایید در محدوده نقطه X قرار دهند. این ورود با حرکت نزولی انجام می شود، به این دلیل که حرکت قیمت بار دیگر به سمت خط میانه خواهد بود. در عمل با مدیریت صحیح سرمایه و استفاده از حد ضرر می توان معامله ایمنی را انجام داد. حتی بهتر از آن، معامله گر می تواند با جابه جایی حد ضرر خود و قرار دادن آن در سود، به معامله خود اجازه رشد دهد، تا سود بیشتری را به دست آورد.

نمودار چهارم BNBUSDT در بازه زمانی 15 دقیقه
نمودار چهارم BNBUSDT در بازه زمانی 15 دقیقه

با نگاهی دقیق تر به این فرصت معاملاتی، یک سری از ساختارهای حمایت مقاومت را می توان روی نمودار شناسایی کرد، در اینجا، معامله ‌گران می توانستند معاله خود را با برخورد قیمت به یک سطح مقاومت استاتیک تایید کنند.

معامله خارج از خطوط چنگال اندروز

اگر چه معامله خارج از خطوط کمتر از داخل انجام می شود، اما می تواند منجر به سود زیادی شود. با این حال، تلاش برای شناسایی موقعیت دقیق آنها می تواند دشوار تر از حالتی باشد که قیمت داخل کانال قرار دارد. فرض کلی در اینجا این است که حرکت قیمت به هر جهتی باشد، مجددا به سمت خط میانه بر می گردد. با این حال، ممکن است که بازار تصمیم به تغییر جهت خود بگیرد. بنابراین، شکست خطوط کناری و حرکت قیمت بیرون از چنگال نشان می دهد که ممکن است روند جدیدی در حال شکل گیری باشد. برای جلوگیری از ضرر های جبران ناپذیر، پارامتر های ساده ای اضافه می‌ شوند و در عین حال، حرکات نا مطلوب را که در نهایت منجر به بسته شدن زود هنگام معامله  می‌ شود، فیلتر می کنند.

با نگاهی به شکل زیر، می بینیم که حرکت قیمت در نقطه A چنین فرصتی را ارائه داده است. نمودار نشان می دهد که قیمت از کانال نزولی عبور کرده است، اما مقاومت قبلی برای تغییر جهت روند هنوز به قوت خود باقی است، و شکسته نشده است. هنگامی که شکست شناسایی شد، برای مشاهده بهتر، نمودار را در یک تایم فریم پایین تر مشاهده می کنیم.

نمودار پنجم BNBUSDT در بازه زمانی 1 ساعته
نمودار پنجم BNBUSDT در بازه زمانی 1 ساعته

توجه کنید که چگونه قیمت یک بار دیگر به سمت خط میانه جذب می شود. این یک فرصت عالی است، اما مدیریت سرمایه و داشتن استراتژی همچنان مهم هستند.

در شکل 6، به معامله ‌گر فرصت‌ های متعددی ارائه می ‌شود تا به روند کلی بازگردد، زیرا نقطه Z تثبیت زیادی بیرون از محدوده نداشته است. با این حال، فرصت واقعی در وقفه ای که ایجاد شده است، رخ می دهد. معامله ‌گر می‌ تواند ببیند که رفتار قیمت بعد از شکست در محدوده تثبیت می‌ شود یا خیر، و همچنین می تواند بررسی کند که مقاومت کانال تبدیل به حمایت شده است یا خیر.

با استفاده از یک اندیکاتور نوسانگر قیمت مانند MACD، معامله گر می بیند که یک سیگنال همگرایی نزولی در حال شکل گیری است، به این دلیل که یک قله بزرگ و متعاقبا یک قله ثانویه کوچکتر در هیستوگرام وجود دارد. معامله ‌گر با کاهش قیمت برای آزمایش حمایت کف محدوده چنگال، در قیمت 214 دلار فرصت شکست احتمالی را خواهد داشت.

نمودار ششم BNBUSDT در بازه زمانی 1 ساعته
نمودار ششم BNBUSDT در بازه زمانی 1 ساعته

همگرایی در MACD، همراه با کاهش فشار خرید، نشان دهنده یک حرکت نزولی کوتاه مدت است.

برای در نظر گرفتن نقطه ورود در این مثال، ابتدا باید مطمئن شوید که حمایت پایینی تست شده است. اگر حمایت تست نشود، ممکن است به این معنی باشد که یک روند صعودی در راه است و شما از دردسر ورود به یک معامله غیر سود آور نجات پیدا خواهید کرد. در شکل 6 مشاهده می کنید که قیمت دوباره بعد از برخورد به حمایت چنگال، مجددا به سمت بالا برگشته است. پس احتمال تغییر روند وجود دارد.

اگر رفتار قیمت طوری باشد که بتواند از این حمایت عبور کند، کاهش بیشتر قیمت را تایید می کند، به دلیل اینکه شتاب فروش تازه ای وارد بازار شده است. در نتیجه، باید نقطه ورود خود را طوری در نظر بگیرید که اطمینان داشته باشید قیمت داخل محدوده چنگال برگشته است. در این مثال با خروج قیمت از چنگال، روند نزولی تغییر پیدا کرده است، و تبدیل به روند رنج شده است. بنابراین با اینکه همچنان کشش خط میانه بر قرار می باشد، اما خروج قیمت از چنگال نشانه پایان روند نزولی می باشد.

شکست چنگال اندروز

اگر چه ممکن است دو روش مورد بحث در اینجا یعنی معامله در داخل خطوط و معامله در خارج از خطوط پیچیده به نظر برسند، اما زمانی که آنها را گام به گام تجزیه کنید، به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید. معامله گران متوجه خواهند شد که روش چنگال زمانی که قیمت در یک روند قرار گرفته باشد، نتایج بسیار بهتری را به همراه دارد، چرا که به دلیل ماهیت آنها نسبت به روند های رنج قابل تحلیل تر هستند.

ارزهای دیجیتال با مارکت کپ پایین اگر چه الگوهای خاصی از خود نشان می دهند، و حرکت های شارپ صعودی و نزولی خاصی دارند، بنابراین تمایل دارند که بسیار متنوع تر باشند، و نتایج رضایت بخش کمتری در استفاده از ابزار چنگال به همراه دارند. بنابراین از این ابزار زمانی استفاده کنید که روند کلی مشخص باشد، و همچنین در تایم فریم های بالاتر نحوه ترسیم این ابزار کار آمدتر می باشد.

شناسایی دو فرصت عالی در رمز ارز بیت کوین

حالا بیایید روند نمودار زیر را تجریه و تحلیل کنیم. جفت ارز BTCUSDT که در سه نمودار زیر مشاهده می ‌شود، نمونه ‌ای عالی از فرصت ‌های معاملاتی داخل خطوط و خارج از خطوط را ارائه می ‌دهد. در ابتدا رویکرد درون خطوط را مورد تحلیل قرار می دهیم، و مثال A را در شکل زیر انتخاب می کنیم:

نمودار اول BTCUSDT در ماه دسامبر 2021 بازه زمانی 4 ساعته
نمودار اول BTCUSDT در ماه دسامبر 2021 بازه زمانی 4 ساعته

رفتار قیمتی را شناسایی کنید که از خط میانه عبور کرده و به کف حمایت پایینی چنگال نزدیک شده است.

با تست شکست کف پایینی، یک الگوی کندلی بازگشتی را در این محدوده شناسایی کنید. به عنوان مثال، ما در این نمودار الگوی کندلی اینگالفینگ را شناسایی کرده ایم، که می تواند یک بازگشت به خط میانه از این محدوده صورت بگیرد. این به عنوان اولین سیگنال عمل می کند.

نمودار دوم BTCUSDT در ماه دسامبر 2021 بازه زمانی 4 ساعته
نمودار دوم BTCUSDT در ماه دسامبر 2021 بازه زمانی 4 ساعته

افزایش احتمالی قیمت را از طریق یک اندیکتور نوسانگر تایید کنید. در نمودار دوم BTCUSDT، یک تلاقی صعودی روی اندیکاتور Stochastic RSI به وجود آمده است، که روند صعودی را تایید می کند.

نقطه ورود را کمی بالا تر از خط افقی آبی رنگ قرار دهید. البته همانطور که مشاهده می کنید، این برگشت کوتاه مدت بوده و با توجه به نزولی بودن روند، معاملات خرید صرفا معاملات اسکلپ خواهد بود. محدوده هدف نیز خط میانی می باشد.

حد ضرر را در موقعیتی زیر کف کندل ها در محدوده خط افقی قرمز رنگ می توانید قرار دهید. اگر قیمت پس از الگوی اینگالفینگ باز هم کاهش می یافت، معامله گر می بایست در اسرع وقت از معامله خارج شود، تا ضرر را به حداقل برساند.

برای شکست های خارج از خطوط روند، نگاهی به مثال بعدی، نقطه B در شکل بعدی می اندازیم. در اینجا، قیمت از خط روند بالایی شکسته شده است، اما به نظر می رسد که به خط میانه یا وسط برگشت داشته باشد.

بیایید با استفاده از جفت ارز BTCUSDT رویکرد دیگری در پیش بگیریم: حرکت قیمت به سمت خط میانه را شناسایی کنید. معامله گران می خواهند تأیید کنند که قیمت واقعاً در حال کاهش است و از خط روند بالایی باز خواهد گشت. در نمودار سوم BTCUSDT، قیمت با شکست خط روند صعودی کوتاه مدت، سقوط کرده و فشار فروش را تایید می کند.

خط حمایت مقاومت قابل توجه را شناسایی کنید. در اینجا، معامله گران به منظور جدا سازی حرکت های کافی و افزایش احتمال یک معامله موفق، یک شکست تایید شده از سطح حمایت قابل توجهی را می خواهند.

سفارش فروش را می توانید کمی زیر سطح حمایت قرار دهید. در مثال ما، سطح حمایت در شکل، قیمت 41000 دلار را نشان می دهد. به این معنی که ورود در قیمت 40990 دلار قرار می گیرد. حد ضرر را باید کمی بالاتر از سقف قیمت در محدوده 43700 دلار در نظر گرفت. و زمانی که حد سود 35300 دلار را که با خط میانی همپوشانی دارد در نظر می گیریم، مقدار نسبت ریسک به ریوارد عدد 2.1 را به ما می دهد، که این معامله با توجه به اینکه در جهت روند می باشد، و نسبت مناسبی دارد، معقول به نظر می رسد.

تایید را از طریق یک اندیکاتور مجددا دریافت کنید. تلاقی نزولی که هنگام استفاده از اندیکاتور Stochastic RSI رخ می دهد، به معامله گران تأیید زیادی از شکست حمایت می دهد.

نمودار سوم BTCUSDT در ماه دسامبر 2021 بازه زمانی 4 ساعته
نمودار سوم BTCUSDT در ماه دسامبر 2021 بازه زمانی 4 ساعته

با نگاهی دقیق تر، به نمودار بالا، با حرکت قیمت به سمت خط میانه، می توانیم یک فرصت عالی را مشاهده کنیم.

چنگال اندروز Pitchfork می‌ تواند فرصت‌ های سود آوری را در بلند مدت یا میان ‌مدت برای معامله‌ گران در بازار فراهم کند، اگر چه این ابزار بیشتر در معاملات بورس و سهام استفاده می‌ شود تا در بازار ارزهای دیجیتال، اما در صورت وجود روند مشخص روی هر نموداری می توان از این ابزار استفاده کرد.

هنگامی که چنگال اندروز به طور دقیق روی نمودار اعمال می شود، در ترکیب با مدیریت دقیق سرمایه و تجزیه و تحلیل تکنیکالی می تواند فرصت معاملاتی خوبی را به ارمغان بیاورد. یک معامله گر می تواند تنظیمات شخصی سازی را نیز روی آن اعمال کند، و متناسب با نوع استراتژی از این ابزار کارآمد بهره مند شود.


خلاصه و نتیجه گیری

ابزار چنگال اندروز یکی از دسته ابزار های ترسیم کانال روی نمودار ها می باشد. رسم کانال با استفاده از این ابزار موجب می شود تا حرکت های قیمت داخل کانال به خوبی زیر نظر گرفته شود، و شکست هایی که اتفاق می افتد، با دقت بیشتری می توان در مورد آن ها نظر داد. فرض کنید این ابزار مانند یک آهنربا می باشد. چرا که یکی از خطوط اصلی این ابزار یعنی خط میانی، برای قیمت نقش آهنربا را ایفا می کند. بنابراین زمانی که قیمت داخل کانال نوسان داشته باشد، می توان گفت که خط میانی مانع از گریز قیمت از میدان مغناطیسی این آهنربا می شود، و قیمت تا جایی که به یک پیوت یا سطح ماژور برخوردی نداشته باشد، می تواند داخل این کانال به روند خود ادامه دهد. اما اگر شکست هایی در کانال اتفاق بیافتد، در صورتی که جهش قیمت و شدت خروج از کانال بالا باشد، احتمالا خط میانی دیگر کنترلی روی قیمت نخواهد داشت، و با کاهش جاذبه آن، قیمت می تواند از روند قبلی خارج شود، و وارد روند جدیدی گردد.

مراحلی که باید برای رسم ابزار چنگال اندروز در نظر گرفته شود، به طور خلاصه به شرح زیر می باشد

در ابتدا روند فعلی قیمت را شناسایی کنید. اگر به عنوان مثال روند صعودی بود، پایین ترین نقطه شروع روند را به عنوان اولین نقطه برای رسم این ابزار در نظر می گیریم.

نقطه دوم قله یا سقف همان موج در نظر گرفته می شود، و در نهایت نقطه سوم اولین موج اصلاحی در نظر گرفته می شود. بنابراین ابزار چنگال اندروز روی موج صعودی تشکیل شده ترسیم می شود، و در صورتی که نقاط پیوت به درستی انتخاب شوند، ابزار تا حد زیادی قابل اطمینان خواهد بود، و می توان از آن در معاملات روندی استفاده کرد. در تنظیمات ابزار نیز می توانید خطوط بیشتری را به نمودار اضافه کنید، تا محدوده های شکست را با دقت بیشتری مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

مانند رسم کانال فیبوناچی، برای اینکه از معتبر بودن ابزار رسم شده اطمینان بیشتری حاصل کنید، می توانید در ابتدا صبر کرده و نحوه واکنش قیمت به خطوط رسم شده را بررسی کنید. به خصوص زمانی که قیمت به خط میانی برخورد می کند. در صورتی که واکنش های خوبی داشته باشد، می توان معاملات دقیق تری روی ارزهای مختلف انجام داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا