استخراج ارزدیجیتالمفاهیم اولیه استخراج

آموزش استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido

استیکینگ و کسب درآمد از پلتفرم لیدو Lido

آموزش استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido، استیکینگ ارزهای دیجیتال، یکی دیگر از راه های کسب درآمد در این حوزه می باشد. احتمالاً تا به حال نام این روش را برای سرمایه گذاری شنیده اید. اگر علاقه مند به ایجاد درآمد های غیرفعال هستید، این نوع درآمد می تواند برای شما جذاب باشد؛ البته با توجه به یک استراتژی و همچنین مدیریت ریسک!

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

اگر یک سبد سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشید، شما می توانید با توجه به سبد خود، در پلتفرم های مختلف اقدام به استیکینگ رمز ارز های موجود کنید. شما با انجام این کار در اصل با یک تیر دو نشان خواهید زد. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

در صورتی که در سبد سرمایه گذاری خود رمز ارز اتریوم را دارید، می توانید با استیک نمودن آن هم از طریق سرمایه گذاری سود کنید و هم از طریق استیکینگ! البته لازم به ذکر است که اگر قصد انجام این کار را دارید، باید به برخی از موارد نیز توجه کنید. برای مثال برخی از پلتفرم های استیکینگ سرمایه شما را قفل می کنند اما پلتفرم لیدو سرمایه شما را قفل نمی کند و هر زمانی که خواستید می توانید سرمایه خود را برداشت کنید.

کوین کده

مدت زمانی که باید صبر کنید تا اصل پول خود را پس بگیرید نیز در این پلتفرم کوتاه است. در برخی از مواقع این موضوع به بسیاری از کاربران ضرر می زند اما پلتفرم لیدو تا حد امکان این مشکل را برطرف کرده است.

پلتفرمی که قصد معرفی آن را داریم همان‌طور که گفتیم لیدو یا Lido نام دارد. با استفاده از این پلتفرم شما می توانید به راحتی در 5 شبکه اقدام به استیکینگ رمز ارز های مورد نظر کنید. این پلتفرم نسبت به پلتفرم های دیگر متمایز است. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که دلیل متمایز بودن این پلتفرم نسبت به سایر پلتفرم ها چیست؟ در ادامه به صورت کامل در این باره توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

نکته: همراهان عزیز برای مطالعه ی ارز دیجیتال STETH روی این لینک کلیک کنید.


مختصری از استیکینگ در پلتفرم لیدو یا Lido

مختصری از استیکینگ در پلتفرم لیدو یا Lido
مختصری از استیکینگ در پلتفرم لیدو یا Lido

پلتفرم لیدو، تنها برای استیکینگ نیست چراکه به شما خدمات دیگری نیز ارائه می دهد. اگر قصد استیکینگ در این پلتفرم را دارید اما از این پلتفرم اطلاعاتی ندارید، ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم که کمی اطلاعات درباره لیدو یا Lido کسب کنید و سپس اقدام به استیکینگ در این پروژه نمایید.

ما در سایت زوم ارز، در یک مقاله به صورت کامل و جامع پلتفرم لیدو را بررسی کرده ایم. در صورتی که قصد دارید تا در این باره اطلاعات کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به مقاله مورد نظر رجوع کنید.

قبل از شروع اصل مطلب نیاز است تا به یک نکته اشاره کنیم. ما در این مقاله به هیچ عنوان به شما پیشنهاد سرمایه گذاری و یا استیکینگ در این پلتفرم را نمی دهیم و صرفاً آن را به شما معرفی می کنیم. شما می توانید با توجه به معایب و مزایا این پلتفرم، تصمیم بگیرید که لیدو مناسب استیکینگ است یا خیر! در صورتی که نظر شما مثبت بود، می توانید طبق آموزشی که در ادامه شرح خواهیم داد پیشروی کنید تا بتوانید با موفقیت استیکینگ را انجام دهید.

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، اگر در این پلتفرم عملیات استیکینگ انجام دهید، سرمایه شما برعکس باقی پلتفرم ها قفل نمی شود و می توانید به راحتی آن را برداشت کنید. زمانی که این پلتفرم راه اندازی شد، تنها از استیکینگ ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می شد، پس از مدتی، شبکه های ترا و همچنین سولانا نیز به این پلتفرم اضافه شد. در حال حاضر نیز دو شبکه دیگر به 3 شبکه قبلی این پلتفرم اضافه شده است. در اصل در حال حاضر این پلتفرم از شبکه های ذیل پشتیبانی می کند.

نام شبکه میزان سود سالیانه میزان مبلغ استیک شده
اتریوم 2.0

Ethereum 2.0

3.9 درصد 9.767.963.107 میلیارد دلار
ترا

Terra

6.5 درصد 7.193.963.021 میلیارد دلار
سولانا

Solana

6.0 درصد 342.807.607 میلیون دلار
کوساما

Kusama

23.0 درصد 2.468.200 میلیون دلار
پالیگان

Polygon

8.7 درصد 7.571.297 میلیون دلار

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که میزان سود سالیانه متغیر است. هر چه میزان استیکینگ در شبکه افزایش پیدا کند، درصد سود سالیانه نیز کاهش پیدا می کند. اگر دقت کنید، بیشترین درصد سالانه متعلق به شبکه کوساما است چراکه میزان مبلغ استیک شده در این شبکه نسبت به باقی شبکه ها کمتر است. در صورتی که مبلغ استیک شده در این شبکه افزایش پیدا کند، مقدار سود سالیانه نیز کاهش می یابد.

چگونه و از کجا می توانیم اطلاعات فوق را مشاهده کنیم؟ برای اینکه بتوانید به این اطلاعات و همچنین اطلاعات دیگری دسترسی پیدا کنید، نیاز است تا به سایت رسمی پلتفرم لیدو یا Lido مراجعه کنید. در ادامه ما به صورت کامل سایت رسمی این پلتفرم را بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

همان‌طور که اشاره شد، برخی از مزایا این پلتفرم باعث متمایز شدن آن با دیگر پلتفرم های استیکینگ شده است. برای مثال یکی از مزایا پلتفرم لیدو دریافت توکن معادل وجه استیک شده است. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

زمانی که شما در این پلتفرم اقدام به استیکینگ اتریوم کنید، به ازای همان مقدار، اقدام به دریافت توکن WstETH می کنید. حال شما می توانید از این توکن در پلتفرم های دیگر استفاده کنید و از این طریق نیز سود کسب نمایید. در صورتی که قصد ان استیک اتریوم مورد نظر خود را داشتید، ابتدا باید این توکن را در حساب خود شارژ کنید تا بتوانید جا به جایی انجام دهید.

اگر اطلاع داشته باشید، زمانی که شما قصد استیکینگ داشته باشید، باید یک ولیدیتور و یا اعتبار سنج برای خود انتخاب کنید. انتخاب ولیدیتور بسیار مهم است چراکه اگر کار ولیدیتور شما متوقف شود و یا کلاه‌برداری کند، تمام سرمایه شما نیز نابود می شود. یکی از مزایا پلتفرم لیدو در بخش ولیدیتور ها این است که سرمایه شما بین چند ولیدیتور و یا اعتبار سنج تقسیم می شود. این موضوع کمک می کند تا اگر کار یک ولیدیتور متوقف شد، سرمایه شما از بین نرود.

در صورت متوقف شدن کار ولیدیتور، مقدار سرمایه استیک شده در آن از بین می رود؟ خیر. در صورتی که کار یکی از ولیدیتور های این پلتفرم متوقف شود، لیدو به آن ها اخطار می دهند و آن ها باید مشکل خود را سریعاً حل کنند در غیر این صورت با اقدامات پلتفرم لیدو رو به رو می شوند.


نیم نگاهی به مزایا و معایب استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido

نیم نگاهی به مزایا و معایب استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido
نیم نگاهی به مزایا و معایب استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido

همان‌طور که گفتیم، این پلتفرم نسبت به دیگر پلتفرم ها دارای مزایا و معایبی می باشد که البته مزایا آن نسبت به معایب بیشتر است. در این قسمت قصد داریم تا تنها به مزایا و معایب لیدو اشاره کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

مزایا:

 1. کارمزد داخلی نسبتاً کم
 2. قفل نشدن دارایی پس از استیکینگ
 3. امنیت مناسب
 4. تقسیم شدن سرمایه در بین ولیدیتور ها
 5. دریافت توکن دیگر معادل توکن استیک شده
 6. رابط کاربری آسان و کاربر پسند
 7. امکان عضویت در بخش ولیدیتور ها
 8. کاملاً شفاف با کاربران
 9. استیک نمودن رمز ارز بدون محدودیت

معایب:

 1. عدم پشتیبانی از شبکه های مختلف

امنیت پلتفرم لیدو Lido

امنیت پلتفرم لیدو Lido
امنیت پلتفرم لیدو Lido

برای بسیاری از افراد مهم است که امنیت پلتفرم لیدو در چه وضعیتی است؟ اگر به بخش و سوالات متداول پروژه لیدو در سایت رسمی آن مراجعه کنید، می توانید کمی اطلاعات درباره امنیت این پلتفرم کسب کنید. تمامی اطلاعاتی که در ادامه گفته می شود، دقیقاً از این قسمت جمع آوری شده است.

اول از همه همان‌طور که گفتیم لیدو یک پلتفرم منبع باز است و شما می توانید تمامی کد های آن را بررسی کنید. همان‌طور که می دانید منبع باز بودن یک پروژه کمی می تواند به امنیت آن کمک کند.

مورد دومی که به آن اشاره شدن است بحث تقسیم سرمایه بین ولیدیتور ها است. همان‌طور که گفتیم این پروژه به جای اینکه سرمایه شما را به یک ولیدیتور اختصاص دهد، بین ولیدیتور های مختلف تقسیم می کند. این موضوع باعث می شود تا میزان ریسک شما به حداقل برسد.

در این پروژه از The Lido DAO برای تصمیمات حاکمیتی و مدیریت عوامل خطر استفاده شده است که این موضوع نیز می تواند تأثیر به سزایی برای امنیت این پروژه داشته باشد. اگر با The Lido DAO آشنا نیستید، حتماً ادامه مقاله را مطالعه کنید چراکه در قسمت بررسی سایت این پلتفرم به The Lido DAO اشاره خواهیم کرد.

مواردی که در این قسمت با آن ها آشنا شدید، تقریباً تمام آن چیزی بود که در سایت رسمی به آن ها درباره امنیت اشاره شده بود. در ادامه همراه ما باشید چراکه قصد داریم تا به سراغ بررسی سایت رسمی این پروژه برویم.


بررسی سایت رسمی لیدو Lido

بررسی سایت رسمی لیدو Lido
بررسی سایت رسمی لیدو Lido

همان‌طور که گفتیم، برای آشنایی بیشتر با پلتفرم لیدو نیاز است تا با سایت رسمی آن آشنا شوید. در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به صورت کامل و جامع سایت رسمی این پلتفرم را بررسی کنیم. در صورتی که قصد آشنایی با این سایت را دارید، در ادامه همراه ما باشید.

برای ورود به سایت ابتدا باید آدرس وب سایت پلتفرم لیدو را جستجو کنیم. پس از جستجو آدرس، با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. همان‌طور که مشاهده می کنید، در این صفحه قسمت های مختلفی وجود دارد. در بخش (1) شما می توانید به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشید. البته لازم به ذکر است که هر بخش، تب هایی را به عنوان زیر مجموعه دارد که شما می توانید آن ها را مشاهده کنید. برای مثال این پلتفرم متن باز است. شما می توانید با مراجعه به تب Developers و سپس انتخاب تب Github به کد های این پروژه دسترسی پیدا کنید.

سایت پلتفرم لیدو
سایت پلتفرم لیدو

در بخش (2) موردی خاصی ندارد جز اینکه اگر بر روی Stake now کلیک کنید به سمت پایین که بخش انتخاب شبکه است صفحه اسکرول می شود. در بخش (3) نیز می توانید با شبکه های اجتماعی این پلتفرم آشنا شوید. در صورت تمایل می توانید بر روی آیکون مورد نظر کلیک کرده و داخل شبکه اجتماعی انتخاب شده عضو شوید. در صورتی که قصد استیکینگ در این پلتفرم را دارید، یکی از کارهایی که باید انجام دهید عضویت در شبکه های اجتماعی فوق است.

در بخش (4) نیز مقدار سرمایه استیک شده کل را می توانید مشاهده کنید. در حال حاضر مقدار سرمایه استیک شده در پلتفرم لیدو برابر با 17.314.773.232 میلیارد دلار می باشد. همچنین در بخش (5) می توانید با مقدار پاداش های داده شده به کاربران آشنا شوید. این مقدار همان‌طور که مشاهده می کنید در حال حاضر برابر با 395.387.389 میلیون دلار می باشد. در بخش (5) نیز می توانید با تعداد کاربرانی که در این پلتفرم استیکینگ انجام داده اند آشنا شوید. در حال حاضر 96.720 هزار نفر در پلتفرم لیدو اقدام به استیکینگ ارزهای دیجیتال کرده اند.

اگر کمی صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید، با بخش دیگر این پلتفرم که قسمت اصلی این آموزش است رو به رو می شوید. در این بخش باید انتخاب کنید که قصد استیکینگ در کدام شبکه را دارید. برای مثال اگر قصد دارید بر روی شبکه سولانا استیکینگ خود را انجام دهید، باید بر روی گزینه Stake now کلیک کنید. در صورتی که قصد دارید تا درباره این شبکه اطلاعات بیشتری کسب کنید و سپس انتخاب خود را انجام دهید، باید بر روی گزینه Learn more کلیک کنید. در صورتی که بر روی این گزینه کلیک کنید، با یک قابلیت جذاب دیگر این پلتفرم رو به رو می شوید که در ادامه به این قابلیت اشاره خواهیم کرد.

قصد استیکینگ در کدام شبکه را دارید
قصد استیکینگ در کدام شبکه را دارید

اگر مجدد صفحه را کمی به سمت پایین اسکرول کنید، با کمی اطلاعات درباره اینکه پلتفرم لیدو چگونه کار می کند آشنا می شوید. برای مثال در بخش Stake نوشته شده است که: لیدو یا Lido به کاربران این امکان را می دهد که دارایی های خود را برای دریافت پاداش های روزانه و یا سالانه استیک کنند. در این پلتفرم کاربران می توانند هر مقدار توکن را بدون حداقل استیک کنند. با توجه به سایر پلتفرم ها، این موضوع بسیار جذاب است.

برای اینکه مقاله پیشرو طولانی نمی شود، به سراغ توضیحات باقی بخش ها نمی رویم و از این قسمت عبور می کنیم. در صورتی که قصد دارید درباره لیدو اطلاعات بیشتری کسب کنید، همان‌طور که گفتیم بهتر است به مقاله اختصاصی آن در سایت زوم ارز مراجعه نمایید. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

اطلاعاتی درباره پلتفرم لیدو
اطلاعاتی درباره پلتفرم لیدو

بخش بعدی که در سایت وجود دارد، قسمت The Lido Dao است. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که Lido DAO دقیقاً چه خدماتی ارائه می دهد؟ همان‌طور که از نام آن پیداست، LidoDAO یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز است که هدف آن ایجاد یک پل بین خدمات دهندگان استیکینگ متمرکز و غیر متمرکز است.

توسعه دهندگان پلتفرم Lido معتقد هستند که Lido DAO فضای رقابتی لازم و سالمی را در اختیار خدمات دهندگان استیکینگ قرار می دهد. در صورتی که قصد دارید تا درباره Lido DAO اطلاعات بیشتری کسب کنید، در این قسمت باید بر روی گزینه Read Primer کلیک کنید.

از دیگر مواردی که نیاز است تا در این قسمت به آن اشاره کنیم، بحث ولیدیتور شدن می باشد. شما می توانید در این پلتفرم به عنوان یک اعتبارسنج و یا ولیدیتور فعالیت کنید. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چگونه می توان این کار را انجام داد؟ اگر قصد دارید تا به عنوان یک ولیدیتور در این پلتفرم فعالیت نمایید ابتدا باید درخواست خود را برای لیدو ارسال کنید. پس از بررسی های انجام شده در صورت تایید، شما نیز می توانید عضو ولیدیتور های این پلتفرم شوید.

در صورتی که قصد دارید تا در این باره اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، در این قسمت باید بر روی گزینه Apply for validators کلیک کنید. به محض کلیک، با صفحه دیگری رو به رو می شوید. در این صفحه می توانید تمامی اطلاعات مربوط به عضویت در بخش ولیدیتور های پلتفرم لیدو را مشاهده کنید.

قسمت The Lido Dao
قسمت The Lido Dao

برای آشنایی بیشتر با وب سایت رسمی پروژه لیدو کمی صفحه را به سمت پایین اسکرول می کنیم. در قسمت بعدی با اکوسیستم لیدو آشنا می شوید. در این قسمت شما می توانید با کوین هایی که در ازای استیکینگ خود دریافت می کنید، کارهای مختلفی را انجام دهید. برای مثال در استخر نقدینگی Curve شما می توانید با انجام عملیات نقدینگی مجدد سود دریافت کنید بدون نیاز اینکه بخواهید هزینه بیشتری از خود قرار دهید. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

اکوسیستم لیدو
اکوسیستم لیدو

در قسمت بعدی سایت شما می توانید با ولیدیتور های فعال پروژه لیدو آشنا شوید. تمامی ولیدیتور هایی که در این پلتفرم فعالیت می کنند را می توانید در این قسمت مشاهده کنید. در صورتی که بر روی لوگو هر ولیدیتور کلیک کنید، می توانید وارد سایت رسمی اعتبارسنج مورد نظر شوید. با انجام این کار شما می توانید با ولیدیتور های پلتفرم لیدو بیشتر آشنا شوید.

در صورتی که به دنبال منابع فارسی زبان برای آشنایی با ولیدیتور های فوق هستید، باید نام شرکت و یا اعتبارسنج مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید. اگر در حال حاضر به پروژه لیدو اعتماد ندارید، می توانید با ولیدیتور های آن آشنا شوید تا مشاهده کنید چه شرکت هایی به عنوان اعتبارسنج در این پروژه فعال هستند. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ولیدیتور های فعال پروژه لیدو
ولیدیتور های فعال پروژه لیدو

در بخش بعدی سایت می توانید مجدد به سراغ استیک رمز ارز های مورد نظر بروید و با کلیک بر روی Stake now مراحل بسیار ساده استیکینگ را انجام دهید. همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، به مرور شبکه های مختلفی به این پلتفرم برای استیکینگ اضافه شده است. طبق اطلاعات موجود، احتمالا در آینده شبکه پولکادات به این پلتفرم برای استیکینگ اضافه شود.

استیک رمز ارز
استیک رمز ارز

در آخرین بخش از سایت رسمی این پلتفرم می توانید با بلاگ لیدو آشنا شوید. در بخش بلاگ شما می توانید از خبر های مربوط به این پروژه مطلع شوید و یا اینکه آموزش هایی را مشاهده نمایید. در تصویر ذیل نیز می توانید این بخش از سایت را مشاهده کنید.

بلاگ لیدو
بلاگ لیدو

یکی از سؤالاتی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده باشد این است که چگونه می توانم مقدار سود دریافتی را قبل از انجام عملیات استیکینگ محاسبه کنم؟ در بخش بعدی به صورت کامل به این سؤال پاسخ خواهیم داد. در ادامه همراه ما باشید.


محاسبه سود در ماشین حساب پلتفرم لیدو Lido

محاسبه سود در ماشین حساب پلتفرم لیدو Lido
محاسبه سود در ماشین حساب پلتفرم لیدو Lido

یکی از مواردی که سؤال بسیاری از افراد می باشد این است که چگونه می توانم سود خود را محاسبه کنم؟ برای دریافت سود شما می توانید از یک فرمول استفاده نمایید اما پلتفرم لیدو کار را آسان کرده و برای انجام این کار یک ماشین حساب قرار داده است. در این ماشین حساب شما می توانید مقدار سود ماهیانه و سالانه خود را نسبت به مقداری که استیک کرده اید مشاهده کنید.

برای دسترسی به ماشین حساب ابتدا باید انتخاب کنید که قصد دارید بر روی کدام شبکه استیکینگ کنید. ما در این قسمت شبکه کوساما یا Kusama را انتخاب می کنیم. در مرحله بعد باید بر روی گزینه Learn more کلیک کنید.

پس از کلیک با صفحه ای همچون تصویر ذیل آشنا می شوید. همان‌طور که مشخص است، در این صفحه شما می توانید اطلاعات مختلفی از شبکه مورد نظر به دست بیاورید. برای اینکه بتوانید به ماشین حساب این شبکه دسترسی داشته باشید، باید کمی صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید. دقیقاً همان بخشی که در تصویر ذیل مشخص شده است.

روی گزینه Learn more
روی گزینه Learn more

حال در این قسمت تنها باید مشخص کنید که چه مقدار توکن کوساما را قصد دارید تا استیک کنید. پس از مشخص شدن مقدار باید آن را در فیلد رو به رو وارد کنید. همان‌طور که در تصویر ذیل پیداست، ما قصد استیکینگ 10 توکن کوساما را داریم. حال با وارد نمودن عدد 10 سود محاسبه و به ما نمایش داده می شود.

طبق محاسبات انجام شده، سود دریافتی ما به صورت ماهانه 30.59 دلار و به صورت سالانه 367 دلار می باشد. اگر بخواهیم این مقدار را به تومان تبدیل کنیم، با توجه به نرخ دلار ماهانه 856 هزار تومان و سالانه 10.277.120 هزار تومان درآمد کسب می کنید.

البته این مقدار ثابت نیست چراکه درصد سود دریافتی و همچنین نرخ دلار در طی یک سال ممکن است تغییرات زیادی کند؛ بنابراین این محاسبه در حال حاضر تنها یک مثال بود. برای اینکه بتوانید سود خود را در دیگر شبکه ها نیز محاسبه کنید، دقیقاً باید مراحل فوق را طی نمایید. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

مشخص کردن میزان توکن برای استیکینگ
مشخص کردن میزان توکن برای استیکینگ

تا به این قسمت از مقاله، تقریباً با اطلاعات بسیار زیادی آشنا شدید. در ادامه قصد داریم تا به اصل موضوع یعنی آموزش طریقه استکینگ در شبکه های اتریوم Ethereum و کوساما Kusama بپردازیم. اگر قصد دارید تا طریقه استیکینگ در این دو شبکه را آموزش ببینید، در ادامه همراه ما باشید.


آموزش استیکینگ در شبکه اتریوم پلتفرم لیدو Lido

آموزش استیکینگ در شبکه اتریوم پلتفرم لیدو Lido
آموزش استیکینگ در شبکه اتریوم پلتفرم لیدو Lido

انجام عملیات استیکینگ در شبکه اتریوم بسیار آسان و راحت است. شما می توانید در کمترین زمان ممکن مقدار اتریوم مورد نظر خود را استیک کنید. اگر قصد استکینگ اتریوم دارید، حتماً مقدار کارمزد آن را فراموش نکنید. همان‌طور که احتمالاً اطلاع دارید، مقدار کارمزد شبکه اتریوم بسیار بالا است. این موضوع باعث می شود تا برخی ها از انجام این کار صرف نظر کنند. در حین انجام عملیات استیکینگ با مقدار کارمزدی که باید برای استیک پرداخت کنیم آشنا می شوید.

برای انجام این کار ابتدا باید بر روی گزینه Stake now شبکه اتریوم کلیک کنید. در تصویر ذیل شما می توانید این بخش را مشاهده نمایید.

روی گزینه Stake now شبکه اتریوم کلیک کنید
روی گزینه Stake now شبکه اتریوم کلیک کنید

در صفحه جدید، با تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه بخش های مختلفی وجود دارد که به ترتیب شماره گذاری برای شما توضیح خواهیم داد. در بخش (1) شما می توانید به بخش های مختلفی همچون WRAP و REWARDS مراجعه کنید. در بخش های بعدی دو قسمت فوق را به شما توضیح خواهیم داد.

با کلیک بر روی گزینه Connect Wallet یا بخش (2) شما می توانید ولت خود را به پلتفرم لیدو متصل کنید. در ادامه با ذکر تصویر به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

در بخش (3) نیز باید مقدار رمز ارز مورد نظر خود را استیک کنید. در حال حاضر به دلیل اینکه تنها قصد داریم این صفحه را به شما معرفی کنیم از تمامی موارد فوق عبور می کنیم و در ادامه به صورت جداگانه به هر کدام می پردازیم.

در بخش (4) اطلاعاتی درباره درصد سود و… که کمی قبل تر با آن ها آشنا شده اید نمایش داده شده است. در بخش (5) نیز شما می توانید با سوالات متداول آشنا شوید. این سوالات تنها مختص به این بخش است و با سوالات متداول صفحه اصلی سایت متفاوت می باشد. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

به ترتیب شماره گذاری در بالای تصویر شرح داده شده است
به ترتیب شماره گذاری در بالای تصویر شرح داده شده است

قبل از اینکه به سراغ استیکینگ برویم، همان‌طور که گفتیم باید ولت خود را به پلتفرم لیدو متصل کنیم. با کلیک بر روی گزینه Connect wallet با صفحه ذیل رو به رو می شویم. در این صفحه ابتدا باید (1) تیک قوانین را فعال کنیم. پس از کلیک بر روی این گزینه، می بینید که ولت ها برای شما فعال و آماده انتخاب می شوند.

ولت خود را به پلتفرم لیدو متصل کنید
ولت خود را به پلتفرم لیدو متصل کنید

در این قسمت ولت های مختلفی برای استفاده وجود دارد. پیشنهاد پلتفرم لیدو انتخاب کیف پول متامسک است اما متأسفانه در حال حاضر ما نمی توانیم این ولت را انتخاب کنیم. اگر در جریان باشید چندی پیش کیف پول متامسک ای پی کاربران ایرانی را مسدود کرد. به این دلیل برای استفاده از متامسک باید از نرم افزار های تغییر ای پی ثابت استفاده کنید؛ اما ما انجام این کار را پیشنهاد نمی کنیم و بهتر است از ولت های دیگری مثل Mathwallet استفاده نمایید.

البته لازم به ذکر است که اگر از متامسک تنها برای انتقال دارایی به پلتفرم لیدو قرار است استفاده کنید موردی ندارد اما اگر قصد دارید تا مقداری از سرمایه خود را در این ولت ذخیره کنید بهتر است با حفظ امنیت از ولت دیگری استفاده نمایید.

حال ما به همین دلیل ما در این مقاله از کیف پول مث ولت استفاده می کنیم. برای دانلود این ولت کافی است یک بار عبارت (Download mathWallet Extension) را در گوگل جستجو کنید، حال بر روی اولین لینک کلیک کنید و سپس گزینه Add to chrome را انتخاب نمایید. حال باید صبر کنید تا افزونه ابتدا دانلود و سپس نصب شود.

در انتها باید کیف پول مث ولت ایجاد کنید. در ادامه به طریقه ایجاد این ولت حتماً اشاره خواهیم کرد. پس از اینکه ولت خود را نصب کردید، مجدد به صفحه پلتفرم LIDO برگردید و در بخش Connect wallet کیف پول Mathwallet را انتخاب کنید.

پس از انتخاب مشاهده می کنید که ولت شما با موفقیت به این پلتفرم متصل شده است. حالا باید عملیات استیکینگ را انجام دهید. در صفحه جدید قسمت های مختلفی وجود دارد.

در بخش Available to stake شما موجودی ولت خود به همراه آدرس شبکه اتریوم را مشاهده می کنید. همان‌طور که مشخص است موجودی ولت ما 0 می باشد. در بخش Staked amount نیز موجودی stETH را مشاهده می کنید. stETH همان توکنی است که با استیکینگ اتریوم، به همان اندازه این توکن را دریافت می کنید. در بخش Lido APR نیز سود سالیانه قابل مشاهده است.

در بخش بعدی نوبت به این رسیده است که در فیلد مشخص شده مقدار اتریومی که قصد استیکینگ آن را دارید وارد کنید. در حال حاضر برای مثال ما قصد داریم تا 0.163188 اتریوم استیک کنیم. این مقدار معادل 500 دلار می شود. پس از وارد نمودن مقدار باید بر روی گزینه Submit برای انجام عملیات استیکینگ کلیک کنید؛ اما قبل از کلیک نیاز است تا با مقدار کارمزد های این تراکنش آشنا شوید.

در صورتی که با ارور Amount must not be greater than 0.0 رو به رو شدید، بدانید که موجودی ولت شما، با مقداری که در فیلد Amount وارد کرده اید همخوانی ندارد چراکه موجودی حساب به مقداری که در انتهای پیام نوشته شده است می باشد. برای مثال در حال حاضر موجودی حساب ما 0.0 است.

حال که با طریقه استیکینگ آشنا شدید، نوبت به این رسیده است که به سراغ بخش کارمزد ها برویم. اگر دقت کنید، در 4 بخش مشخص شده شما می توانید اطلاعاتی را مشاهده کنید. در ادامه درباره هر بخش توضیحاتی خواهیم داد.

 • توضیحات You will receive:

در این بخش شما می توانید مقدار توکن stETH که دریافت می کنید را مشاهده نمایید. همان‌طور که مشخص است دقیقاً به همان مبلغی که اتریوم استیک خواهیم کرد نیز این توکن را دریافت می کنیم.

 • توضیحات Exchange rate:

در این قسمت مشاهده می کنید که هر یک اتریوم ETH برابر با یک stETH است. به همین دلیل در بخش قبلی به همان اندازه ای که ما اتریوم استیک کرده ایم، توکن stETH دریافت می کنیم.

 • توضیحات Transaction cost:

در این بخش مقدار کارمزدی که شبکه اتریوم از شما کم می کند را مشاهده می کنید. میزان کارمزد تراکنش فعل برابر با 21.8 دلار می باشد. همان‌طور که مشخص است این میزان از کارمزد تقریباً مبلغ بسیار زیادی است. به همین دلیل برخی ها از استیکینگ در شبکه اتریوم خود داری می کنند. البته لازم به ذکر است که این مقدار از کارمزد ثابت نیست و بسته به میزان مبلغ استیکینگ متغیر است. لازم به ذکر است که این کارمزد از مبلغ فعلی شما کم می شود و باقی مانده مبلغ برای استیکینگ قرار می گیرد.

 • توضیحات Reward fee:

در این بخش نیز مقدار کارمزد پلتفرم لیدو نمایش داده شده است. این مقدار کارمزد از مبلغ سود شما می باشد؛ یعنی اگر سود سالانه شما 50 دلار باشد، 10 درصد از مبلغ سود را به عنوان کارمزد کسر و باقی سود را به حساب ولت شما واریز می کند. این موضوع باعث می شود تا کارمزد از مبلغ اصلی که استیکینگ شده کسر نشود.

در بخش بعدی که Lido statistics نام دارد، شما می توانید اطلاعات دیگری از استیکینگ شبکه اتریوم را مشاهده نمایید. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

بخش Lido statistics
بخش Lido statistics

حال که استیکینگ اتریوم را با موفقیت انجام شد، نوبت به این رسیده است که به سراغ استیکینگ در شبکه کوساما Kusama برویم. در ادامه همراه ما باشید.


آموزش استیکینگ در شبکه کوساما پلتفرم لیدو Lido

آموزش استیکینگ در شبکه کوساما پلتفرم لیدو Lido
آموزش استیکینگ در شبکه کوساما پلتفرم لیدو Lido

برای انجام این کار به صفحه ابتدایی یا Home سایت رسمی پلتفرم لیدو مراجعه و این بار گزینه Stake now شبکه کوساما یا Kusama را انتخاب می کنیم. (همانند تصویر ذیل)

گزینه Stake now شبکه کوساما یا Kusama را انتخاب کنید
گزینه Stake now شبکه کوساما یا Kusama را انتخاب کنید

حال صفحه ای همانند صفحه برای شما بارگذاری می شود. در این قسمت نیز شما باید ولت خود را مجدد انتخاب کنید. متأسفانه هر شبکه از تعداد خاصی ولت پشتیبانی می کند. به همین دلیل شما نمی توانید در شبکه کوساما از کیف پول مث ولت استفاده کنید. در این شبکه تنها امکان استفاده از کیف پول متامسک وجود دارد. به همین دلیل اگر قصد دارید در شبکه کوساما استیکینگ انجام دهید باید این ولت را نصب کنید.

در صورتی که افزونه متامسک در مرورگر شما نصب نیست، با استفاده از آموزش نصب کیف پول Metamask می توانید طریقه انجام این کار را آموزش ببینید. پس از نصب باید بر روی گزینه Connect Wallet کلیک کنید. به محض کلیک با تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این قسمت ابتدا نرم افزار تغییر ای پی خود را فعال کنید و سپس بر روی آیکون کیف پول متامسک کلیک نمایید. حال باید صبر کنید تا کیف پول به پلتفرم لیدو متصل شود. پس از اتصال حال می توانید استیکینگ خود را انجام دهید.

روی آیکون کیف پول متامسک کلیک نمایید
روی آیکون کیف پول متامسک کلیک نمایید

دقیقاً همانند بخش اتریوم، پس از اتصال ولت با صفحه ای همانند تصویر ذیل رو به رو می شوید. همان‌طور که مشاهده می کنید، اطلاعاتی که در بخش استیکینگ اتریوم وجود داشت، در این بخش نیز قابل رویت است.

در بخش Stake amount می توانید موجودی به همراه سود دریافتی را مشاهده نمایید. در بخش بعدی که قسمت اصلی این بخش است باید مقدار توکن KSM که قصد استیکینگ آن را دارید وارد کنید. در این بخش ما تنها 3.25 توکن KSM که معادل 500 دلار است را استیک خواهیم کرد. برای اینکه بتوانید عملیات استیکینگ را با موفقیت انجام دهید، باید بر روی گزینه unlock tokens کلیک کنید. در این هنگام برای شما ولت متامسک بارگذاری می شود که باید مقداری کارمزد دهید. این کارمزد با باقی کارمزد ها متفاوت است.

شما برای پرداخت کارمزد در این شبکه باید از توکن MOVR استفاده کنید؛ بنابراین مقداری از توکن MOVR باید در حساب خود داشته باشید. حال در ادامه شما می توانید در بخش You will receive مقدار توکن دریافتی stKSM که قرار است بعد استیکینگ KSM دریافت کنید را مشاهده نمایید همان‌طور که مشخص است این مقدار برابر با قیمت فعلی توکن KSM می باشد.

در بخش MOVR Balance شما می توانید موجودی توکن MOVR را مشاهده کنید. در حال حاضر ما در ولت خود این توکن را موجود نداریم و به همین دلیل در این بخش با 0.0 رو به رو هستیم.

در بخش بعدی که Transaction cost نام دارد، شما می توانید مقدار کارمزد تراکنش استیکینگ را مشاهده کنید. برای انجام این تراکنش شما باید تنها 20 سنت کارمزد پرداخت کنید. در بخش Reward fee نیز کارمزد دریافتی پلتفرم لیدو مشخص است. همان‌طور که گفتیم این مقدار همیشه 10 درصد ثابت است و ارتباطی با مقدار استیکینگ شما ندارد.

در بخش Lido Statistics شما می توانید اطلاعات مختلفی را برای استیکینگ در شبکه کوساما مشاهده کنید. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را ببینید.

بخش Lido Statistics
بخش Lido Statistics

تا به این قسمت از مقاله همان‌طور که مطالعه نمودید، استیکینگ در شبکه های اتریوم و کوساما به صورت کامل آموزش داده شد. در ادامه نیز در نظر داریم تا به طریقه ان استیکینگ (خارج نمودن دارایی از حالت استیکینگ) اشاره کنیم. اگر قصد دارید تا طریقه انجام این کار را آموزش ببینید، در ادامه همراه ما باشید.


آموزش خارج نمودن دارایی از حالت استیکینگ

آموزش خارج نمودن دارایی از حالت استیکینگ
آموزش خارج نمودن دارایی از حالت استیکینگ

انجام این کار همانند طریقه استیکینگ بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. برای خارج کردن دارایی از حالت استیکینگ شبکه کوساما ابتدا باید:

بخش استیکینگ این شبکه را اجرا کنید و این بار همانند تصویر ذیل به جای تب Stake تب unstake را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، با صفحه ای که در تصویر ذیل مشاهده می کنید رو به رو می شوید.

در این بخش اطلاعات مختلفی وجود دارد که شما می توانید آن ها را مشاهده نمایید اما برای خراج نمودن دارایی از حالت استیکینگ باید در بخش Amount مقدار مورد نظر خود را وارد کنید. در صورتی که بر روی گزینه Max کلیک کنید، کل دارایی شما انتخاب می شود.

پس از مشخص شدن مقدار، برای تایید نهایی لازم است بر روی گزینه Withdraw کلیک کنید. حال با تایید تراکنش توسط کیف پول، به راحتی دارایی شما از حالت استیکینگ خارج می شود.

تنها قسمتی که نیاز است در این بخش به توضیحات آن بپردازیم، مقدار کارمزد انجام تراکنش است. همان‌طور که در بخش Transaction Cost مشخص است، برای انجام این عملیات نیز باید 20 سنت کارمزد پرداخت کنید. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

بخش Transaction Cost
بخش Transaction Cost

تا به این قسمت از مقاله به صورت کامل با پلتفرم لیدو، طریقه استیکینگ و ان استیکینگ آشنا شدید. در آخر نیاز است تا به طریقه راه اندازی کیف پول مث ولت اشاره کنیم. در صورتی که نمی دانید این ولت چگونه راه اندازی می شود، ادامه مقاله را دنبال کنید.


آموزش راه اندازی کیف پول مث ولت نسخه گوگل کروم

آموزش راه اندازی کیف پول مث ولت نسخه گوگل کروم
آموزش راه اندازی کیف پول مث ولت نسخه گوگل کروم

انجام این کار بسیار آسان است و شما به راحتی می توانید این ولت را راه اندازی کنید. طبق مراحلی که قبل تر گفتیم، ابتدا باید این کیف پول را بر روی گوگل کروم خود نصب کنید. پس از نصب یک بار بر روی آیکون این ولت کلیک کنید. به محض کلیک با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید.

در این صفحه باید برای خود یک رمز انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رمز فوق، تنها برای ورود شما استفاده می شود. پس بهتر است از یک رمز آسان اما ایمن در این بخش استفاده کنید اما توجه داشته باشید که این رمز را نباید فردی جز شما بداند!

یک رمز انتخاب کنید
یک رمز انتخاب کنید

پس از وارد نمودن رمز مورد نظر بر روی گزینه Create کلیک کنید. حال این بار با صفحه دیگری همانند تصویری که در ادامه مشاهده می کنید رو به رو می شوید. در این صفحه باید شبکه خود را انتخاب نمایید. به همین منظور باید بر روی گزینه Switch network کلیک کنید. شما می توانید این صفحه را در تصویر ذیل مشاهده کنید.

روی گزینه Switch network کلیک کنید
روی گزینه Switch network کلیک کنید

در این بخش باید از بین شبکه های موجود، بلاکچین مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این قیمت انتخاب ما شبکه کوساما است؛ بنابراین کمی صفحه را به سمت پایین اسکرول می کنیم تا بتوانیم آن را انتخاب کنیم.

بلاکچین مورد نظر خود را انتخاب کنید
بلاکچین مورد نظر خود را انتخاب کنید

در این قسمت، باید با کلیک بر روی گزینه (+) اقدام به ساخت یک ولت جدید کنید. در صورتی که از قبل یک ولت داشتید، شما می توانید در این بخش با کلیک بر روی گزینه Import wallet همان کیف پول را بارگذاری کنید. برای ساخت یک ولت جدید باید بر روی گزینه Create wallet کلیک کنید.

روی گزینه Create wallet کلیک کنید
روی گزینه Create wallet کلیک کنید

در این بخش باید یک نام برای ولت خود انتخاب کنید. پس از انتخاب نام بر روی گزینه Confirm کلیک نمایید. (همانند تصویر ذیل)

روی گزینه Confirm کلیک نمایید
روی گزینه Confirm کلیک نمایید

در بخش بعدی عبارات بازیابی برای شما نمایش داده می شود. تمامی عبارت فوق را به ترتیب یادداشت و در محل های معتبر از آن ها نگه داری کنید. توجه داشته باشید که عبارات فوق تنها راه برای بازگردانی ولت شما در صورت مفقودی می باشد. پس از یادداشت تمامی عبارت در بالای صفحه بر روی گزینه Complated کلیک کنید.

روی گزینه Complated کلیک کنید
روی گزینه Complated کلیک کنید

همان‌طور که مشاهده می کنید، ولت ما با موفقیت ایجاد شد. به همین راحتی می توانید کیف پول تحت وب مث ولت را راه اندازی نمایید. در صورتی که قصد داشتید شبکه دیگری را به این ولت اضافه کنید، کافی است گزینه Switch network را انتخاب نمایید. به همین راحتی شما می توانید از شبکه های دیگر نیز در این کیف پول استفاده کنید.

گزینه Switch network را انتخاب نمایید
گزینه Switch network را انتخاب نمایید

سخن آخر درباره ی آموزش استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido

حال وقت جمع بندی رسیده است. به صورت کلی باید بگوییم که پلتفرم لیدو، یکی از پلتفرم های پرطرفدار برای استیک ارز های دیجیتال است. در صورتی مشکل جدیدی برای شما در هنگام کار با این پلتفرم ایجاد شد، حتماً مشکل خود را در بخش نظرات با ما مطرح کنید. ضمناً شما می توانید با مراجعه به بخش سوالات متداول، پاسخ اکثر سؤال های خود را دریافت کنید. یکی از خوبی های این پلتفرم وجود سوالات متداول در هر بخش است؛ یعنی اگر شما به قسمت سوالات متداول شبکه اتریوم و یا کوساما مراجعه کنید، با سؤال های مختلفی رو به رو می شوید.

توجه داشته باشید که استیکینگ در مواقعی می تواند به شما سود مناسبی دهد اما باید به صورت کامل از اینکه استیکینگ چیست اطلاع داشته باشید. در صورتی که به صورت تصادفی با این مقاله رو به رو شدید و حال قصد استیکینگ ارز دیجیتال دارید، بهتر است ابتدا به مقاله مربوطه در سایت زوم ارز مراجعه کنید تا بتوانید اطلاعات کاملی درباره استیکینگ به دست بیاورید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله ی “آموزش استیکینگ در پلتفرم لیدو Lido” با ما همراه بودید.

 

منبع: زوم ارز


بیشتر بخوانید:

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

بانک انگلستان: سرمایه گذاران خرد درکی از رمز ارز ندارند

بانک انگلستان: سرمایه گذاران خرد درکی از رمز ارز ندارند

انتقال نیم میلیارد ریپل از FTX توسط نهنگ‌ها

انتقال نیم میلیارد ریپل از FTX توسط نهنگ‌ها

376 میلیارد شیبا اینو در حساب نهنگ فعال

376 میلیارد شیبا اینو در حساب نهنگ فعال

مارکوس 95 درصد از ارزهای بازار را "آشغال" خطاب کرد!

مارکوس 95 درصد از ارزهای بازار را “آشغال” خطاب کرد!

جلسه‌ای پیرامون بیت کوین با حضور 44 کشور در ال سالوادور

جلسه‌ای پیرامون بیت کوین با حضور 44 کشور در ال سالوادور

خبر جدید: استیبل کوین DEI نیز پشتوانه‌ی خود را از دست داد

خبر جدید: استیبل کوین DEI نیز پشتوانه‌ی خود را از دست داد

بیشتر بخوانید:  انواع ریگ ماینینگ | معرفی انواع ریگ ماینینگ و تجهیزات لازم برای ریگ استخراج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا