صرافی کوینکده
زوم ارز پدیا

تایید هویت دوعاملی 2FA چیست ؟

تایید هویت دوعاملی 2FA چیست ؟ ، احتمالا تا به حال نام هویت دوعاملی را زیاد شنیده باشید. آیا می دانید که هویت دوعاملی مناسب چه کاری است؟ آیا می دانید که تایید هویت دو عاملی یا 2FA در ارز های دیجیتال به چه کاری می آیند. در این مقاله ما قصد داریم که با شما درباره 2FA یا همان تایید هویت دوعاملی گفتگو کنیم. قبل از اینکه بخواهید این نکته را بدانید که امنیت یکی از گزینه هایی است که باید در تمامی مدت استفاده از اینترنت آن را داشته باشید. در ادامه اگر همراه ما باشید در این باره اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

تایید هویت دوعاملی یا 2FA چیست ؟

تایید هویت دوعاملی یا 2FA چیست ؟
تایید هویت دوعاملی یا 2FA چیست ؟

زمانی که شما در یک نرم افزار حساب کاربری ایجاد می کنید، قطعا برای حساب خود یک رمز عبور نیز تعریف می کنید. حال رمز عبور شما ممکن است آسان باشد و یا اینکه اگر سخت هم باشد ممکن است به روش های دیگر هکران بتوانند مجدد آن را پیدا کنند. برای اینکه با این مشکلات شما رو به رو نشوید، بعضی از نرم افزار ها برای امنیت بیشتر ویژگی تایید هویت دوعاملی یا ” Two-Factor Authentication ” را در نرم افزار خود گنجانده اند. احتمالا با مطالعه این قسمت متوجه شده اید که تایید هویت دوعاملی مناسب چه کاری است. تایید هویت دو عاملی امنیت حساب کاربری شما را افزایش می دهد و با این کار قدرت هکران برای نفوذ به حساب شما کمتر می شود.

شاید در سایت و یا نرم افزارهای مختلف، به جای تایید هویت دوعاملی، احراز هویت دومرحله ای مشاهده کنید. هر دو یک کار را انجام می دهند و تنها نام آنها متفاوت است. هر نرم افزار، طبق برنامه های خود، روش تایید هویت متفاوتی دارد. به صورت کلی می توان تایید هویت دوعاملی را رمز دوم نامید که این امر موجب بالارفتن سطح امنیتی حساب کاربری شما می شود. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.


تایید هویت دو عاملی را چگونه فعال کنیم؟

زمانی که در یک نرم افزار و یا یک سایت اقدام به ایجاد حساب کاربری می کنید، می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات و سپس به بخش امنیت، در صورت وجود ویژگی تایید هویت دوعاملی، این گزینه را فعال کنید. با فعال نمودن این گزینه، همانطور که گفتیم، برای شما طبق سیاست های آن نرم افزار گزینه های متعددی نمایان می شود. هر نرم افزار و یا هر سایت به صورت های مختلفی این ویژگی را پیاده سازی کرده اند. پس از فعال سازی تایید هویت دوعاملی، از این پس برای ورود به آن نرم افزار باید طبق کاری که تعیین شده است عمل کنید و در صورت موافقت نرم افزار به راحتی وارد حساب کاربری خود شوید.


تایید هویت دو عاملی چگونه کار می کند؟

تایید هویت دو عاملی چگونه کار می کند؟
تایید هویت دو عاملی چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم، پس از فعالسازی نرم افزار برای ورود به حساب کاربری، از شما در خواست می کند تا تایید هویت دوعاملی خود را انجام دهید. به این منظور پس از انجام دادن تایید هویت دوعاملی، وارد حساب کاربری خود می شوید. شما می توانید به همین راحتی هم تایید هویت دوعاملی را فعال و هم از آن استفاده کنید.


تایید هویت دو عاملی چگونه است؟

تایید هویت دو عاملی نوع های مختلفی دارد. به عنوان مثال نرم افزاری که می خواهید برای آن تایید هویت دوعاملی را فعالسازی کنید، به شما می گویند که یک نرم افزار دیگر را برای این کار دانلود کنید و با وارد نمودن یک رمز یک بار مصرف اقدام به وارد شدن به حساب کاربری خود کنید.

یا مثلا احتمال دارد نرم افزار به شما بگوید که به دلخواه یک رمز وارد کنید و همیشه نیز باید برای ورود آن رمز را وارد کنید. یکی از نرم افزار هایی که به این شکل عمل می کند اپلیکیشن پیام رسان تلگرام می باشد. اگر تایید هویت دوعاملی این نرم افزار را فعال کرده باشید متوجه خواهید شد.


ارتباط تایید هویت دو عاملی در ارز های دیجیتال

زمانی که شما در یک صرافی و یا یک کیف پول و یا یک استخر و یا هر قسمت دیگر ثبت نام می کنید و اقدام به ایجاد یک حساب می کنید. در صورت وجود ویژگی تایید هویت دو عاملی برای بالا بردن امنیت خود حتما آن را فعال کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم ک اگر در صدد ایجاد یک کیف پول هستید، حتما در ابتدا کیف پولی را انتخاب کنید که دارای ویژگی تایید هویت دو عاملی می باشد. پس از ایجاد حساب بلافاصله تایید هویت دو عاملی خود را فعال کنید تا از شر کلاهبرداران اینترنتی در امان باشید. در صورت ایجاد هر گونه سوال می توانید در انتها، قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید.


چرا استفاده از تایید هویت دوعاملی واجب است؟

همانطور که می دانید، تایید هویت دو عاملی به امنیت بیشتر شما کمک می کند. شما می توانید با فعال نمودن تایید هویت دوعاملی، امنیت حساب کاربری خود را بیشتر کنید. با بیشتر شدن امنیت حساب کاربری، خیالتان راحت است که مشکلی برای شما در لحاظ نفوذ هکران و… پیش نمی آید. همیشه باید به یاد داشته باشید که خطر در کمین شما است. پس زمانی که تایید هویت دوعاملی خود را فعال کردید دیگر نباید بیخیال امنیت حسابتان شوید زیرا ممکن است هکران و یا دیگر افراد با روش های مختلف اقدام به گرفتن تایید دو مرحله ای شما کنند. بعضی از اوقات ممکن است که هکران با استفاده از روش های مختلف، تایید هویت دوعاملی شما را متوجه شوند. این روش ها می تواند شامل: 1. پیاده سازی مهندسی اجتماعی بر روی شما،2. در صورت انتخاب ساده یک رمز عبور رمز عبور تایید دو مرحله ای شما را کرک کنند و یا اینکه حدس بزنند.

بیشتر بخوانید:  امن ترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانی ها

در ادامه اگر همراه ما باشید با این موضوعات بیشتر آشنا خواهید شد.


مهندسی اجتماعی چیست و چگونه ممکن است رمز عبور ما کرک و یا حدس زده شود؟

مهندسی اجتماعی طوری است که به عنوان مثال یک راه همانند حمله فیشینگ برایتان پیاده سازی می کنند و از این طریق شما را گول خواهند زد. حتی اگر رمز عبور شما قدرتمند باشد و یا تایید دو مرحله قوی ای برای حساب خود در نظر گرفته باشید، بازهم ممکن از طریق پیاده سازی مهندسی اجتماعی گول بخورید و اطلاعات خود را فاش کنید. از طرفی دیگر اگر برای تایید دو مرحله ای حساب خود رمز مناسب و قدرتمند انتخاب نکنید، ممکن است از راه هایی همانند کرک و یا حدس زدن، رمز عبور شما پیدا شود. به این علت یکی از اصلی ترین انتخاب های شما در هنگام تعیین رمز عبور، باید یک رمز عبور سخت باشد. این موضوع را همیشه به یاد داشته باشید که با فعال نمودن تایید دو مرحله ای هیچگاه هیچ فردی حتی با داشتن رمز عبور، نمی تواند وارد حساب کاربری شما شود.


انواع مدل های اجرا تایید هویت دو عاملیانواع مدل های اجرا تایید هویت دو عاملی

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، اجرا تایید هویت دو عاملی راه های مختلفی دارد. شما می توانید به انتخاب خود هر روشی که می خواهید را دنبال کنید. البته لازم به ذکر است باید به انتخاب برنامه نیز دقت کنید و طبق دستور العمل های برنامه پیش بروید. ما در این قسمت به چند مدل از تایید دو مرحله ای های موجود اشاره خواهیم کرد. همراه ما باشید.

  1. تایید دو مرحله ای با نرم افزار:

ممکن است برنامه مد نظر شما طبق قرارداد خود با یک اپلیکیشن دیگر، به شما بگوید که طبق همان نرم افزار تایید هویت دو عاملی خود را فعال کنید. یکی از این نرم افزار ها، اپلیکیشن صرافی بایننس است که برای تایید هویت باید از نرم افزار ” Google Athenticator ” استفاده کنید. این نوع تایید دو مرحله ای تقریبا مناسب است و از سختی تقریبا زیادی برخوردار می باشد زیرا با کرک کردن دیگر نمی توان رمز عبور را پیدا کرد و تنها این اطلاعات با پیاده سازی مهندسی اجتماعی قابل دریافت است.

  1. تایید دو مرحله ای با انتخاب رمز دلخواه:

بعضی از نرم افزار ها هستند که انتخاب رمز تایید هویت دوعاملی به خودتان می دهند و خودتان می توانید برای آن یک رمز انتخاب کنید. شما می توانید برای تایید هویت دو عاملی یک رمز عبور انتخاب کنید. توجه داشته باشید در صورت انتخاب یک رمز آسان امکان اینکه رمز عبور شما کرک شود وجود دارد. پس با این حساب قطعا باید یک رمز عبور سخت انتخاب کنید. به این موضوع توجه کنید که انتخاب رمز عبور سخت حتما از کرک شدن رمز عبور جلوگیری نمی کند. ممکن از باز هم با وجود انتخاب رمز سخت، رمز عبور شما کرک شود. یکی از نرم افزار هایی که تایید هویت دو عاملی اینگونه ای دارد، برنامه پیام رسان تلگرام می باشد.

  1. تایید دو مرحله به صورت های مختلف:

اگر متوجه شدید که نرم افزاری که قصد فعالسازی تایید هویت دوعاملی آن را دارید از این راه پشتیبانی نمی کند، به این معنی نیست که تایید هویت دو عاملی وجود ندارد. توجه داشته باشید که ملاک نداشتن تایید هویت دوعاملی تنها نبود خود ویژگی می باشد. ممکن است از راه های دیگری نرم افزار اقدام به انجام این کار کند. به عنوان مثال  به ایمیل یا شماره تلفن همراه شما یک کد ارسال کند و شما با وارد نمودن کد وارد نرم افزار شوید. این نیز یکی دیگر از راه های موجود برای تایید هویت دو عاملی می باشد. یکی از نرم افزار هایی که تایید هویت دو عاملی اینگونه ای دارد، اپلیکیشن پیام رسان اینستاگرام می باشد.


هشدار:

در صورتی که در هنگام فعال نمودن تایید هویت دو عاملی، از شما درخواست ایمیل شد، اقدام به وارد نمودن یک ایمیل که در دسترش می باشد کنید. زمانی که رمز عبور تایید دو مرحله ای تان را به هر دلیلی فراموش کنید، یک رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال می شود که شما می توانید با وارد نمودن آن رمز به عنوان رمز تایید دو مرحله ای این بار وارد حساب خود شوید و سپس اقدام به تغییر رمز عبور تایید هویت دوعاملی خود کنید.


جمع بندی تایید هویت دوعاملی 2FA چیست ؟

در پایان به این نتیجه رسیدیم که تایید هویت دو عاملی یکی از ویژگی های مهم در هر نرم افزار می باشد. اگر حساب های کاربری مالی شما تایید هویت دوعاملی ندارد، هرچه زود آن را فعال کنید تا از افتادن هر اتفاقی توانسته باشید جلوگیری کنید. اگر حساب مالی شما همانند کیف پول های ارز دیجیتال و یا هر حساب مالی دیگری ویژگی تایید هویت دو عاملی نداشته باشد قطعا با اولین حمله هکران حسابتان هک می شود و ممکن است سرمایه تان از دست برود.

ممنون از اینکه تا پایان ” تایید هویت دوعاملی 2FA چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا