اخبار ارز دیجیتال در جهاندسته‌بندی نشده

همشهری: تجارت زیرزمینی در کمین رمز ارزها

روزنامه همشهری در گزارشی جدید در مورد ارز های دیجیتال به بررسی وضعیت فعلی آنها و آینده این بازار در کشورمان پرداخته است. روزنامه همشهری می‌گوید شهروندان ایرانی این روزها با چالشی تازه رو به رو هستند. برخی از شهروندان زودتر وارد این بازار شده و برخی دیگر وارد صنعت ماینینگ شده و مزارع ماین تأسیس کرده اند. مردم ما در حالی وارد این بازار شده که ایلان ماسک مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس را که با هر توییت دنیای ارز های دیجیتال دچار نوسان می‌شود را الگوی خود قرار داده اند. برآورد می‌شود که یک میلیون شهروند ایرانی وارد خرید و فروش بیت کوین شده اند ولی مسئولان همچنان سردرگم هستند و قوانینی در این موضوع تصویب نمی‌شود.
به گزارش زوم ارز و به نقل از همشهری، در ماه های نخست امسال با رونق بازار بورسف خیلی ها بدون آگاهی از دنیای بازار بورس و به امید یک‌شبه ره صد ساله را طی کردن، دارایی های خود را به توصیه دولت مردان وارد این بازار کردند و الگوی خود را وارن بافت سهامدار مشهور قرار دادند. حالا سوال اصلی که پیش می‌آید این است که چطور اجازه سرمایه گذاری روی استخراج رمزارز ها در ایران داده شده اما تجارت آن غیرقانونی است؟ یک روز پس از آنکه محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی از ممنوع بودن مبادله رمز ارز ها در کشور خبر داد، دبیر شواری عالی فضای مجازی هم دیروز در اطلاعیه ای اعلام کرد که رمزارز هایی مانند بیت کوین از هیچ گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند و همچنین تاکنون تصمیمی برای اعطای مجوز به درگاه ها و سایت های فعال خرید و فروش رمزارز ها و بیت کوین در کشور گرفته نشده است.
مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری به تازگی با انتشار یک گزارش مهم نسبت به تاخیر در تصمیم‌گیری هشدار داده و می‌گوید: فعالیت استخراج دارای فرصت‌های مناسبی برای اقتصاد ایران بوده، البته بیان این فرصت‌ها به این معنا نیست که در حوزه فعالیت استخراج هیچ چالشی وجود ندارد بلکه سیاستگذار با تنظیم‌گری مناسب بایستی شرایط و سازوکاری ایجاد کند که استفاده از این فرصت‌ها برای اقتصاد بیشتر شود و چالش‌های آن نیز به حداقل میزان خود برسد. بازوی تحقیقاتی نهاد ریاست‌جمهوری به صراحت می‌گوید: به‌طورکلی دولت در حوزه اقتصاد فضای مجازی معمولاً با تعلل، خود موجب فرصت‌سوزی و تهدیدسازی می‌شود‌ و تعلل دولت که ناشی از ناآگاهی برخی از سیاستگذاران و نبود دوراندیشی صحیح در کنار محافظه‌کاری آنها بوده موجب سردرگمی فعالان این حوزه نیز شده است. این گزارش با اشاره به اینکه تنظیم‌گری در فضای رمزارزها متفاوت از سایر حوزه‌ها بوده چراکه اغلب، ساختار آن غیرمتمرکز است و لذا نحوه مواجهه با آن نیز باید متفاوت باشد می‌افزاید: هم‌اکنون فعالیت استخراج رمزارزها بایستی بیشتر به‌صورت یک فعالیت صنعتی نگریسته شود و نه یک فعالیت در سطح خرد و خانگی تا به این ترتیب بخش خصوصی مطمئن با نظارت دولت، سرمایه‌های خرد را جمع کرده و تجهیزات استخراج را در مکان‌های مناسب با شرایط خاص قرار داده تا از تجمیع آنها، هزینه‌ها کاهش یابد.
همچنین همشهری در گزارش خود می‌گوید که دولت دچار سردرگمی ست، مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در گزارش خود تأیید می‌کند که دولت بیشتر در بخش استخراج متمرکز شده درحالی‌که بخش‌های مهم دیگری همانند مبادله رمز‌ارزها، صرافی‌ها، بخش عرضه اولیه سکه یا تأمین مالی شرکت‌ها با رمز ارزها و کسب‌وکارهای مرتبط وجود دارد که فعالان آنها در سردرگمی به‌سر می‌برند. این نهاد پژوهشی با اشاره به‌ضرورت ارتقای سطح آگاهی مردم در حوزه رمز‌ارزها و بلاک‌چین می‌افزاید: متأسفانه نوع انتشار اخبار این حوزه در فضای رسانه‌ها باعث تشدید این ناآگاهی شده به‌نحوی که بسیاری از فعالان استخراج با توجه به رویکرد مثبت سال ۹۲ در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند اما در تابستان سال ۹۸ برخوردهای انتظامی و قضایی سختی با آنان صورت گرفت.
یکی دیگر از توصیه های مهم مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری به سیاست گذاران در حوزه رمزارز ها این است که نباید نبود شفافیت افزایش یابد و فعالیت در این حوزه را زیرزمینی کند زیر بدون اینکه درآمدی نصیب دولت شودف ورود تجهیزات ماینینگ از مبادی غیر رسمی افزایش خواهد یافت که این دستگاه ها مصرف انرژی بالاتری دارند. افزون بر این، در چنین شرایطی امکان رهگیری دستگاه ها ممکن نیست و نظارت کمتری بر فعالیت ماینر ها خواهد بود. این گزارش به صراحت می‌گوید: سیاست گذاری دولت نباید به گونه ای باشد که موجب فساد و رانت شود. یعنی به طور عملی تنها یک گروه خاص بتوانند ارز دیجیتال ماین کنند.
هنوز دنیا نمی‌داند که نخستین‌بار چه‌کسی یا کسانی بیت‌کوین را خلق کرد یا کردند و حتی برخی حدس می‌زنند که ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است که از او به‌عنوان خالق بیت کوین یاد می‌شود. در ایران اما هنوز مشخص نیست که کدام نهاد متولی و سیاستگذار است و دغدغه نخست تصمیم‌سازان روشن‌کردن تکلیف استخراج رمزارزها و مقررات ناظر بر آن است. همین مسئله باعث شده تا وزارتخانه‌های نیرو، نفت، اقتصاد، صمت، ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان امور مالیاتی، سازمان ملی استاندارد، گمرک و دیگر نهادها در یک وضعیت سردرگم قرار گیرند. در دنیای بدون صاحب رمزارزهای جهان، تصمیم‌گیری برای برخورد سلبی و نفی تجارت رمزارزها در داخل کشور راه را برای زیرزمینی‌شدن آن فراهم خواهد کرد و زیر‌زمین فسادها افزایش، درآمدهای دولت کاهش، هزینه‌های کشور افزایش، سود سودجویان افزایش و سرخوردگی مردم جهش پیدا می‌کند. شاید رونمایی از تدبیر بانک مرکزی یا تصمیم نظام در ارتباط با تجارت و دادوستد رمزارزها در جهانی که هنوز بسیاری از بانک‌های مرکزی دنیا در ابهام برای تصمیم‌گیری قرار دارند، زود باشد اما چشم‌پوشی از واقعیتی که اکنون یک میلیون ایرانی را درگیر کرده، چالش جدی خواهد بود زیرا هرچند در دنیای رمزارزها، مال باختگان دیگر نمی‌توانند به نهادهای حاکمیتی اعتراض کنند اما هزینه‌های غیرمستقیمی متوجه کشور خواهد شد. هم‌اکنون به‌نظر می‌رسد که تمام تمرکز دولت و نهادهای تصمیم‌گیری بر سر سفره‌ای است که به نام مزرعه استخراج رمزارزها پهن شده اما دنیای رمزارزها، دنیای متفاوت از آنچه در ذهن تصمیم‌سازان می‌گذرد، خواهد بود. آیا تصویری واقعی و شفاف از آینده تجارت رمزارزها وجود دارد و مقررات محدود‌کننده تجارت رمزارزها کافی خواهد بود؟
مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری می‌گوید که سیاستگذاران باید قوانین شفافی را وضع کنند که در نتیجه ی آن هم دولت و بخش خصوصی سود کنند. این نهاد از اینکه کارمندان دولت آگاهی و دانش لازم را در رابطه با فناوری های نوظهور ندارند ابراز تأسف می‌کند و پیشنهاد می‌کند که کارشناسانی قواعد این بازار را برای مردم توضیح دهند.
چندی قبل عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در واکنش به تحولات دنیای رمزارزها و رمز پول‌ها تأکید کرد: بانک مرکزی ایران ویرایش اولیه سند جامع رمز‌پول را تهیه کرده است. به‌گفته عبدالناصر همتی، قرار است کارشناسان بانک مرکزی مقررات انتشار رمزپول بانک مرکزی را بررسی و گزارش خود را برای تصمیم‌گیری نهایی آماده کنند. اما مانی یکتا، معاون نظام‌های پرداخت بانک مرکزی به مردم نسبت به خطرات حضور در دنیای رمزارزها هشدار داده و می‌گوید: 3.5درصد از کل قدرت پردازش شبکه بیت‌کوین جهانی در ایران است. به‌گفته او، دستورالعمل استخراج رسمی رمز ارزها و صرافی‌های مجاز این هفته در بانک مرکزی نهایی می‌شود و نام صرافی‌های مجاز در اختیار استخراج‌کنندگان رسمی رمز‌ارزها قرار می‌گیرد.
منبع: HamshahriOnline

بیشتر بخوانید:  MicroStrategy دوباره بیت کوین خرید

گزیده اخبار

امیرعلی فرجی

دانشجوی دانشگاه فرهنگیان، مترجم و فعال در حوزه ارز های رمز نگاری شده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا