صرافی ایرانیکارت
زوم ارز پدیا

سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟ | آشنایی با سایدچین

یکی از فناوری های نو ظهور در عرصه ی بلاکچین که در حال حاضر به چشم می خورد، ساید چین یا زنجیره های جانبی می باشد. سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟ آیا اطلاعات کافی در ارتباط با آن دارید؟ این فناوری می تواند تاثیر به سزایی در مقیاس پذیری گسترده بلاکچین داشته باشد. شما با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات کاملی در ارتباط با سایدچین یا زنجیره جانبی کسب نمایید. همچنین می توانید با نحوه عملکرد و پروژه های مبتنی بر آن آشنا شوید. پس اگر می خواهید اطلاعات کاملی را دریافت نمایید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سلام کریپتو

سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟

سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟
سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟

اگر بخواهیم در یک عبارت کوتاه و به صورت مختصر به تعریف سایدچین یا زنجیره جانبی بپردازیم می توان گفت سایدچین یک بلاکچین جانبی می باشد که از طریق یک پل دو طرفه به بلاکچین دیگر متصل است که از آن به عنوان زنجیره اصلی یاد می شود.

یک شبکه جهانی غیر متمرکز از بلاکچین های مختلف را تصور کنید، هرکدام با مجموعه قوانین، عملکردها و اهداف خاص خود، مستقل از هر یک باقی می مانند و در عین حال یک اکوسیستم بدون مرز را تشکیل می دهند. این مکانیزم رمزنگاری پیچیده، توکن ها و سایر دارایی های دیجیتالی را قادر می سازد تا آزادانه در زنجیره اصلی حرکت کنند.

سایدچین ها یا زنجیره های جانبی مدتی است که وجود دارند. ایده سایدچین ها این است که بلاکچینی داشته باشید که به موازات بلاکچین اصلی اجرا می شود و به کاربران اجازه می دهد تا توکن ها و دارایی های دیجیتالی را از بلاکچین اصلی به زنجیره جانبی و یا بالعکس منتقل کنند. در واقع شما می توانید ساید چین ها را به گونه ای تصور کنید که باعث بهبود عملکرد بلاکچین می شوند.

در ادامه مطالب شما می توانید به عملکرد سایدچین ها یا زنجیره های جانبی نگاهی بیاندازید و سپس دو نمونه از ضروری ترین زنجیره های جانبی موجود در بلاکچین یعنی RSK و Liquid را بررسی خواهیم کرد.

صرافی کوینکده

عملکرد سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چگونه است؟

عملکرد سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چگونه است؟
عملکرد سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چگونه است؟

همانطور که در بحث قبلی مقاله گفته شد، زنجیره جانبی بلاکچینی جداگانه است که با استفاده از یک پل دو طرفه به بلاکچین اصلی آن متصل می شود. در واقع این پلی که ارتباط بین بلاکچین اصلی و زنجیره های جانبی را برقرار می کند قابلیت تعویض دارایی ها را با نرخ از پیش تعیین شده بین بلاکچین اصلی و زنجیره جانبی فراهم می نماید. بلاکچین اصلی با عنوان ” زنجیره اصلی ” و کلیه بلاکچین های اضافی با نام ” سایدچین ” یا ” زنجیره جانبی ” شناخته می شوند. پلتفرم بلاکچین Ardor از زنجیره های جانبی خود به عنوان ” زنجیره های کودک یا Childchains ” یاد می کند.

کاربر در زنجیره اصلی ابتدا باید کوین های خود را به یک آدرس ارسال کند، جایی که کوین ها قفل می شوند تا کاربر قادر به صرف آنها در جای دیگر نباشد. پس از انجام تراکنش، تایید از طریق زنجیره ها و پس از ان یک دوره انتظار، معادل تعداد کوین ها در ساید چین آزاد می شود و به کاربران این امکان را می دهد به آنجا دسترسی داشته و آنها را خرج کند. در سایدچین ها شما یک پل دو طرفه ایجاد می کنید، که کل این روند را قابل برگشت می کند.


بررسی ویژگی های سایدچین ها Sidechain

بررسی ویژگی های سایدچین ها Sidechain
بررسی ویژگی های سایدچین ها Sidechain

از جمله ویژگی هایی که سایدچین ها یا زنجیره های جانبی برخوردار می باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.مقیاس پذیری

سایدچین ها این قابلیت را دارا می باشند که تراکنش ها را به صورت همزمان انجام دهند و این امر سبب می شود تا میزان مقیاس پذیری افزایش یابد و به حل مشکل مقیاس پذیری در شبکه بپردازند. هرچه تعداد تراکنش های انجام شده افزایش یابد باعث افزایش مقیاس پذیری بلاکچین می شود.

2.انعطاف پذیری

یکی دیگر از مشکلاتی که توسط سایدچین ها حل می شود، حل مشکل انعطاف پذیری می باشد. با حل این مشکل توسط سایدچین ها یعنی حل مشکل انعطاف پذیری باعث می شود شبکه ایمن شود. در واقع سایدچین ها برای حل مشکل انعطاف پذیری داده های غیر ضروری تراکنش را حذف نموده و آنها را از بلاکچین حذف می کنند.


Federation چیست؟

Federation چیست؟
Federation چیست؟

Federation به گروهی گفته می شود که به عنوان یک نقطه میانی بین یک زنجیره اصلی و یکی از زنجیره های جانبی آن عمل می کند. این گروه تعیین می کند چه زمانی کوین هایی که کاربر استفاده کرده قفل شده و یا آزاد شوند.

سازندگان سایدچین یا زنجیره های جانبی می توانند اعضای Federation را انتخاب کنند. یک مشکل در ساختار Federation این است که یک لایه دیگر بین زنجیره اصلی و زنجیره جانبی اضافه می کند.


امنیت در سایدچین ها یا زنجیره های جانبی

امنیت در سایدچین ها یا زنجیره های جانبی
امنیت در سایدچین ها یا زنجیره های جانبی

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا زنجیره های جانبی به اندازه بلاکچین اصلی ایمن هستند؟ به طور کلی زنجیره های جانبی یا سایدچین ها مسئول امنیت خودشان هستند. اگر قدرت استخراج کافی برای تامین امنیت یک زنجیره جانبی وجود نداشته باشد، می توان آن را هک کرد.

از آنجا که هر زنجیره مستقل می باشد، اگر هک شود و یا به خطر بیافتد آسیب در آن زنجیره مهار می شود و بر زنجیره اصلی تاثیر نمی گذارد. برعکس، اگر زنجیره اصلی به خطر بیافتد، زنجیره جانبی یا سایدچین می تواند کار کند اما ارزش خود را از دست می دهد.

بیشتر بخوانید:  شرکت میکرو بی تی micro Bt | معرفی شرکت های سازنده دستگاه ماینر

معرفی پلتفرم های مبتنی بر سایدچین Sidechain

معرفی پلتفرم های مبتنی بر سایدچین Sidechain
معرفی پلتفرم های مبتنی بر سایدچین Sidechain

در این قسمت از مقاله شما می توانید با چند نمونه از پلتفرم های سایدچین Sidechain آشنا شوید که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.  در واقع این ها پلتفرم هایی می باشند که از فناوری سایدچین Sidechain استفاده می نمایند.

1.RSK یا Rootstock

Rootstock یک بستر قرارداد هوشمند است که از طریق فناوری Sidechain به بلاکچین بیت کوین متصل می شود. Rootstock راه اندازی شد تا با برنامه های اتریوم Ethereum سازگار باشد اما از بیت کوین به عنوان ارز رمزپایه اساسی استفاده می کند. ایده ایجاد RSK همراه با ارائه ویژگی های قراردادهای هوشمند بلاکچین بیت کوین بود.

RSK برای شبکه های جانبی خود یک شبکه آزمایشی open source به نام Ginger ایجاد کرده است. این یک اتصال دو طرفه با بلاکچین بیت کوین است و از طریق استخراج به ماینرها پاداش می دهد. هدف RSK این است که بلاکچین بیت کوین بتواند قابلیت قرارداد هوشمند داشته باشد و پرداخت ها را بسیار سریع انجام دهد.

2.Ardor (آردور)

به عنوان یک بستر خدماتی برای تجارت فعالیت می کند. Ardor از ساز و کار اجماع PoS استفاده می نماید و زنجیره های جانبی خود را Childchain یا زنجیره کودک می نامد و آنها کاملا در زنجیره اصلی قرار گرفته اند. امنیت در این پلتفرم افزایش می یابد زیرا کلیه تراکنش ها توسط زنجیره اصلی پردازش و ایمن می شوند. از طریق زنجیره های کودک می توان به نهادهای جهانی مانند دارایی ها و ارزهای موجود در سراسر زنجیره دسترسی داشت.

3.Liquid (لیکوئید)

لیکوئید Liquid یکی از اولین زنجیره های جانبی یا سایدچین ها بود که برای موارد تجاری استفاده می شد. Liquid که توسط Blockstream ایجاد شده است، با انتقال سریع وجوه بین پلتفرم های صرافی به کاهش مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین کمک می کند. از جمله مزایای اصلی زنجیره جانبی لیکوئید Liquid این است که معاملات فوری بین صرافی ها و … را برقرار می کند و لازم است که بدانید زنجیره های جانبی یا سایدچین ها به شما امکان می دهند مبالغ زیادی از سرمایه را جابجا کنید و این امر فعالیت های تجاری کارآمدتری را امکان پذیر می کند. بلوک های Liquid به گونه ای برنامه ریزی شده اند که بسیار قابل اعتماد می باشند.

4.Plasma (پلاسما)

پلاسما یک چارچوب پیشنهادی برای اجرای قراردادهای هوشمند است که با بروزرسانی های انجام شده مقیاس پذیر است و بلاکچین را قادر می سازد مقدار قابل توجهی از برنامه های مالی غیرمتمرکز را در سراسر جهان نشان دهد. این قراردادهای هوشمند برای ادامه کار خود به طور مستقل از طریق کارمزدهای تراکنش های شبکه انگیزه می گیرند که در نهایت برای انتقال تراکنش ها به بلاکچین متکی است.

پلاسما روشی را برای برنامه های غیرمتمرکز برای مقیاس گذاری ارائه می دهد تا فعالیت های مالی را پردازش کند و انگیزه های اقتصادی برای خدمات داده جهانی پایدار ایجاد کند.


دلیل اهمیت سایدچین ها Sidechain چیست؟

دلیل اهمیت سایدچین ها Sidechain چیست؟
دلیل اهمیت سایدچین ها Sidechain چیست؟

همانطور که گفته شد سایدچین ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند و دلیل اهمیت آن این است که می تواند عملکرد بلاکچین را بهبود بخشد. از دیگر دلایلی که باعث می شود زنجیره های جانبی یا Sidechain موثر واقع شوند این است که می توانند امکان انتقال رمزارزها همچون بیت کوین را به سایر بلاکچین های دیگر فراهم کنند.

کاهش نوسانات و برطرف کردن نقدینگی بیت کوین می تواند از دیگر موارد اهمیت سایدچین ها به شمار رود. به طور خلاصه می توان گفت ساید چین ها می توانند ویژگی های منحصر به فرد خود را بدون نیاز به تغییر پروتکل تغییر دهند.

به طور کلی سایدچین ها می توانند تاثیر بسزایی بر روی فناوری بلاکچین داشته باشند و وسیله ای برای گسترش بلاکچین به شمار می روند و باعث توسعه ان می شوند.


سخن پایانی سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا به معرفی کامل سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی بپردازیم. اگر بخواهیم به طور خلاصه به تعریف زنجیره جانبی یا سایدچین بپردازیم می توان بیان نمود که سایدچین ها به موازات بلاکچین اصلی اجرا می شوند و باعث بهبود عملکرد بلاکچین می باشند. به طور کلی سایدچین ها ویژگی هایی از جمله مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را ارائه می دهند.

هر زنجیره جانبی یا سایدچین به طور مستقل عمل می کند و در صورت بروز مشکل در زنجیره جانبی به زنجیره اصلی خللی وارد نمی شود. لازم به ذکر است که سایدچین ها می توانند بر روی فناوری بلاکچین تاثیر قابل توجهی داشته باشند. همچنین می توانند باعث توسعه و گسترش بلاکچین شوند. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات لازم و کافی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

از اینکه تا پایان ” سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟ ” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


      بیشتر بخوانید:

 

نفیسه جمالی

مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل از دانشگاه تهران جنوب - مترجم زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا