ارزهای دیجیتال

رمز ارز کازماس یا Atom چیست ؟ | همه چیز درباره ارزدیجیتال ATOM

salamcrypto

رمز ارز کازماس یا Atom چیست ؟ ، در این مقاله قصد داریم درباره ارز دیجیتال کازماس یا همان اتم ATOM برای شما صحبت کنیم درباره قیمت آن و همچنین اهدافی که در این پروژه قرار دارد.می توان گفت که ارز دیجیتال کازماس مهم ترین ارزی است که بر روی بلاک چین کازماس قرار دارد .در ادامه با ما باشید تا درباره این ارز برای شما صحبت کنبم .

کازماس یا ارز دیجیتال اتم Atom چیست؟

کازماس خالق ارز دیجیتال کازماس است ،ارز دیجیتال cosmos  بر روی پلتفرم خودش بنام کازماس قرار دارد اصطلاحا این ارز را با نماد اتم (atom)  می شناسند.اگر بخواهیم از اهداف این پروه بگوییم ، می توانیم به تسهیل در ارتباط – مقیاس پذیری و تعامل بین زنجیزه های مستقل اشاره کنیم .

شایان ذکر است که این پروژه یک اکوسیستم غیر متمرکز از بلاکچین های موازی و مستقل می باشد.بدین منظور که با استفاده از کازماس بلاکچین ها می توانند با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند.در اصل این پروژه با راه اندازی شبکه خود می تواند به عنوان یک واسط ما بین بلاک چین های مستقل عمل کند.  نشانی وب سایت رسمی ارز دیجیتال کازماس cosmos.network می باشد.

قابل ذکر است که ارز ATOM  با ارز ATOMIC COIN  متفاوت است . ارز ATOMIC COIN  یک پروژه آینده داری نمی باشد . و مراقب باشید که این دو ارز را با یکدیگر اشتباه نگیرید.


اهداف پروژه کازماس COSMOS

کازماس پروژه خود را به عنوان اینترنت بین بلاک چین ها معرفی کرده است.و بر این عقیده معتقد است که می تواند بلاکچین های متفاوتی را در یک پلتفرم گرد هم آورد و چندین مشکل اصلی را که از ابتدا وجود داشته را از بین ببرد.که این مشکلات عبارتند از :

 1. قابلیت همکاری بین بلاکچین ها
 2. حق مالکیت
 3. قابلیت استفاده
 4. مقیاس پذیری

چگونه کازماس ایجاد شد ؟

حال در این قسمت میخواهیم به شما بگوییم که چرا این پروژه ایجاد شد . زمانی که اولین بلاک چین غیر متمرکز به اسم بیت کوین ایجاد شد افراد زیادی از این پروژه اسقبال کردن و شروع به شاختن بیشتر برنامه های غیر متمرکز کردند.به همین دلیل تمایل افراد به ایجاد برنامه های غیر متمرکز بیشتر شد .

در این زمان ها تلاش برای شروع ارز دیجیتال ATOM شروع شد .و طراحی پروژه خود را با ابزار های متن باز مانند (Tendermint ، Cosmos SDK و IBC) شروع کرد.


 نگاهی فنی تر به ابزار های شبکه کازماس بیاندازیم:

در ابتدا باید گفت که این پروژه دارای دو مولفه است برای تخقق اهداف خود که این دو مولفه عبارتند از :

 1. Tendermint Core
 2. IBC 

Tendermint Core که متن باز است و به عنوان هسته اصلی پلتفرم عمل می کند و همچنین IBC که یک پروتکل ارتباطات بین بلاکچین ها است که می تواند ارتباط بین تمام زنجیره های فردی را برقرار سازد . که از ترکیب این دو شبکه یا اکوسیستم کازماس ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید:  رمز ارز پکس pax چیست ؟ | همه چیز درباره استیبل کوین Pax

قابل ذکر است که هر فردی  که دارای یک برنامه است می تواند از کازماس استفاده کند برای ترکیب شبکه غیر متمرکز و توزیع شده خود به همراه مدل BFT  یا همان مدل اجماع سازگار.

پس می توان گفت که بلاکچین های جدی از طریق Cosmos SDK و Tendermint Core ایجاد می شوند و از طریق لایه ibc  بهم متصل می شوند .


چگونه ارزدیجیتال ATOM ایجاد می شود ؟

توکن های ATOM  از الگوریتم POW  پیروی نمی کنند,  قابلیت ماینینگ را ندارند . می توان گفت که این توکن ها از یک الگوریتم POS  ترکیبی استفاده می کنند .

ارز ATOM  از طریق ICO در تاریخ 6 آوریل 2016 ارائه گردید.که حدود 75 درصد توکن های موجود در ICO  به فروش رسید .و حدود 10 در صد از کل توکن ها توسط دو شرکت نگهداری می شود و حدود 5 در صد از توکن ها نیز به عنوان منبع تولید توکن های جدید قرار گرفت.

کل توکن های کازماس 237928231 است . حجم معاملات روزانه ارز دیجیتال ATOM  حدود 40 میلیون دلار است.


قیمت کازماس

ارز دیجیتال atom

در زمان نگارش این مقاله  در تاریخ 24-04-99 ارزش بازار این ارز 749.88 میلیون دلار است.و در سایت مارکت کپ این ارز در رتبه 22 قرار دارد .و در حال حاضر قیمت این ارز 3.82 دلار است و حجم معاملات روزانه این ارز حدود 250 میلیون دلاراست . و بالاترین قیمتی که این ارز به خود اختصاص داده حدود 4.44 دلار بوده و پایین ترین قیمت این ارز تا بحال حدود  3.76  دلار بوده است.


کدام صرافی ها از ارز دیجیتال ATOM  پشتیبانی می کنند؟

همانطور که در بالا خواندید و از اهداف این پروژه مطلع شدید ، ارز دیجیتال ATOM  معتبر است و اهداف خوبی دارد. و از آنجایی که یک پروژه مناسب باشد صرافی های بیشتری آن ارز را برای معاملات  معرفی می کنند .اگر بخواهیم نام تعدادی از این صرافی ها را نام برریم می توانیم بگوییم:

 1. Binance
 2. Huobi
 3. BitForex
 4. Bibox
 5. Kraken
 6. OKEx
 7. Dcoin
 8. Global

البته باید گفت که ارز دیجیتال ATOM  برای اولین بار در صرافی بایننس در تاریخ 28 آوریل 2019 ارائه گردید و همچنین معامله ارز ATOM  با جفت ارز هایی مانند USDT-BTC-ETH  و … در صرافی های مختلف امکان پذیر است.

ممنون از اینکه تا پایان ” رمز ارز کازماس یا Atom چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

عاطفه قاضی حصاری

دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا